piątek, 28 października 2011

Najstarszy. cz.II - Christopher Paolini

Drugi tom światowego bestselleru Eragon. Zapada mrok... w sercach wzbiera rozpacz... zło triumfuje... Zaledwie kilka dni temu Eragon i jego smoczyca Saphira ocalili kryjówkę buntowników przed atakiem wojsk króla Galbatorixa, okrutnego władcy imperium. Teraz muszą udać się do Ellesmery, krainy elfów, gdzie Eragona czeka dalsze szkolenie. Musi nauczyć się jeszcze lepiej władać bronią Smoczych Jeźdźców: mieczem i magią. Wyrusza zatem w najważniejszą podróż swego życia, poznaje nowe cudowne miejsca i nowych kompanów, przeżywa nowe przygody. Lecz cały czas towarzyszy mu chaos i zdrada i nic nie jest takie, jakim się wydaje. Wkrótce Eragon nie wie już, komu może zaufać.
Okładka: miękka
Ilość stron: 618
Wydawnictwo : MAG

„Najstarszy” to druga część opowieści o Eragonie i jego przyjaciółce, smoczycy Saphirze.
Ta książka jest już dużo dojrzalsza, bardziej rozbudowana i jeszcze ciekawsza od pierwszego tomu. Historia jest bardziej przemyślana i głębsza. Bohaterowie zmuszeni są do podejmowani coraz trudniejszych decyzji, pojawia się też wątek miłosny, który ją dodatkowo ubarwia.
„Najstarszy” jest pełen elfów, krasnoludów, smoków i złych stworów, a główny bohater,  Eragon, wydoroślał i dojrzał. 

W pierwszym tomie bohater dotarł do kryjówki buntowników i udało mu się ich ocalić po walkach z królem Galbatorixem.  W walkach Eragon zabija cień dowodzący wojskami i zyskuje miano Eragon Cieniobójca.
W drugim tomie akcja rozpoczyna się w miejscu zakończenia pierwszego tomu, czyli po bitwie w Farthen Durze. Podczas gdy wszyscy odpoczywają po walkach, grupa urgali porywa bliźnięta-magów oraz Murtagha, przyjaciela Eragona, i zabija ich. Zasmucony Eragon z Saphirą postanawia udać się do krainy elfów, gdzie podejmie naukę władania bronią, będzie zgłębiał tajniki magii i wiedzy. Bohater musi się jeszcze wiele nauczyć….  W podróży do krainy elfów przeżywa ciekawe przygody, poznaje nowych znajomych, jednak nie jest szczęśliwy….. 

W tym czasie jego kuzyn, Roran, z młotem w ręku, broni Carahall przed atakiem wojsk króla wspomaganym przez Ra’zaców.  Wymęczeni żołnierze Galbatorixa nie są w stanie pokonać mieszkańców Carahill, którzy walczą z wielkim zaangażowaniem  o wolność i sprawiedliwość.  Nocą Ra’zacowie porywają Katrinę, narzeczoną Rorana.  Chłopak udaje się się w pościg za bestiami, aby odbić dziewczynę.
Czy mu się to uda? Jak potoczą się dalsze losy Rorana? Jak poradzi sobie Eragon i Saphira?

Kto jest ciekaw losów i przygód naszych bohaterów – powinien sięgnąć po trylogię „Dziedzictwo”!

W „Najstarszym” znajdujemy wszystkie elementy dobrej opowieści – przygody, miłość, nienawiść, zdradę, walki  oraz spójną, przemyślaną fabułę.  Poznajemy kolejne krainy i kolejnych bohaterów. Akcja toczy się wielowątkowo, oglądamy ją zarówno oczami Eragona, jak i Rorana.
Drugi tom jest naprawdę intrygujący, widać większą dbałość o szczegóły i rosnący kunszt pisarski autora. Początek przypomina wydarzenia z pierwszego tomu i ułatwia dalsze obserwowanie losów bohaterów. Historia jest bardzo dynamiczna, mroczna, więcej w niej mocnych, brutalnych opisów, a wątek miłosny sprawia, że czyta się ją jednym tchem.

Podsumowując  „Najstarszy” to piękna, rozbudowana baśń dla dorosłych – nie można się od niej oderwać i czyta się ją tak aż do końca. 
Polecam ją nie tylko zwolennikom fantastyki, ale wszystkim kochającym dobre książki !  
 Ja już z niecierpliwością czekam na przeczytanie kolejnego tomu i cieszę się, że to jeszcze nie koniec :)

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa MAG

7 komentarzy:

 1. Baśń dla dorosłych?? Muszę przeczytać!!

  OdpowiedzUsuń
 2. oj kupę lat temu czytałam i bardzo miło wspominam, książka jest w stanie poruszyć nawet najbardziej przyziemną wyobraźnię.

  OdpowiedzUsuń
 3. Masz rację - świetnie napisana - wprost zanurzasz się w bajkową krainę i chłoniesz zmysłami :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka jak i cała seria zapadają w pamięć na długo :) Sama czytałam je już kilka razy i jeszcze pewnie nie raz przeczytam :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Mój syn czytał tą trylogię kilka razy.Bardzo mu się podobała.Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie ukrywam, że liczę, że moje dzieci kiedyś po nią sięgną... Sama lubię wracać do ulubionych książek :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Też czytałam i też bardzo mi się podobała. Nie mogę się doczekać czwartej części "Dziedzictwo" :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...