poniedziałek, 14 listopada 2011

Dom jedwabny - Anthony Horowitz

Najnowsza część przygód Sherlocka Holmesa dotyczy historii, której wcześniej nie można było ujawnić ze względu na charakter sprawy i pozycję zamieszanych w nią osób.
Gdy doktor Watson przybywa z kilkudniową towarzyską wizytą na Baker Street, nie spodziewa się, że dane mu będzie wziąć udział w kolejnej niezwykłej przygodzie u boku najwybitniejszego z detektywów. I nawet gdy z prośbą o pomoc zjawia się u Sherlocka Holmesa pewien marszand z Wimbledonu, zaplątany w transatlantycką awanturę, nic jeszcze nie zwiastuje rychłego ujawnienia afery z udziałem czołowych postaci londyńskiej socjety. Afery tak ohydnej, że nawet wierny kronikarz Holmesa, doktor Watson, nie pozwolił opublikować swej relacji wcześniej niż po stu latach...

Okładka:   twarda z obwolutą
Ilość stron:   304 
Wydawnictwo:   Dom Wydawniczy REBIS 


„Dom Jedwabny” to kontynuacja opowieści o Sherlocku Holmesie i dr Watsonie, która została powierzona do napisania Anthony’emu Horowitzowi, znanemu scenarzyście. Horowitz pisał ją osiem lat, ale efekt końcowy jest świetny – „Dom..” doskonale wpisuje się w stylistykę opowieści Arthura Conan-Doyle’a. Jego bohaterów – Sherlocka Holmesa, słynnego z dedukcji detektywa, i jego przyjaciela dr Watsona, wszyscy znają. Spotykamy się z nimi znowu… Jednak książka nie jest kontynuacją opowieści Conan-Doyle’a, gdyż wtajemniczeni pamiętają, że Sherlock został uśmiercony – jest to jedna z przygód „nie ujęta wcześniej ze względu na charakter sprawy i pozycję zamieszanych w nią osób ”.

Dr Watson, aktualnie żonaty, przyjeżdża w odwiedziny do swojego przyjaciela, Sherlocka Holmesa. W tym czasie mieszkanie Sherlocka Holmesa odwiedza, za namową znajomych, marszand z Wimbledonu, Edward Carstairs, który jest prześladowany. Złoczyńca podąża jego śladami i dość jawnie go prześladuje. Okazuje się, że marszand jest zamieszany w transatlantycką aferę…. Holmes podejmuje się rozwiązania sprawy, która okazuje się bardzo trudna, bo zamieszane są w nią osoby z wyższych kręgów władzy. 
Czy uda mu się rozwiązać sprawę ? Jakich zabiegów będzie to wymagało? Jakie wysoko postawione osoby okażą się wplatane w sprawę?  Przeczytajcie!

„Dom jedwabny” jest świetnie napisany i doskonale dopasował się do wcześniejszych przygód Sherlocka opisanych przez Conan-Doyle’a. Zachowany został klimat przygód detektywa, jego zachowania i sposób postępowania. Dowiadujemy się wielu nowych ciekawostek z życia Holmesa (m.in. skłonność do używek….), który staje się bardziej ludzki. 
Opowieść wyróżnia się ciekawym wątkiem kryminalnym, a nastrój tajemnicy i grozy jeszcze go podsyca.
Trzeba dodać, że książka jest przepięknie wydana – elegancka twarda okładka i obwoluta zachęcają do czytania. Jest to świetny pomysł na prezent na najbliższe Święta, który ucieszy wszystkich miłośników przygód Sherlocka Holmesa i dr Watsona oraz wszystkich miłośników dobrych kryminałów !

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Domu Wydawniczego REBIS - dziękuję !6 komentarzy:

 1. jestem w trakcie jak tylko skończę, wrócę porównać wrażenia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapraszam :) ja zajrzę do ciebie !

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie też ta książka zachwyca - co prawda jestem dopiero w połowie, ale wiem, że ocenię ją wysoko!

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z chęcią przeczytam:) Lubię kryminały i Holmesa:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...