sobota, 4 lutego 2012

Notes Michała Anioła - Paul Christopher

Piękna i inteligentna Finn Ryan, studentka historii sztuki na uniwersytecie w Nowym Jorku, podczas porządkowania muzealnego katalogu dokonuje zaskakującego znaleziska: trafia na kartkę ze szkicownika Michała Anioła, przedstawiającą rysunek anatomiczny ludzkiego ciała. Dziewczyna odkrywa, że są to zapiski artysty z mitycznego wręcz notesu, który zaginął wiele lat temu. W tajemnicy fotografuje znalezisko i robi jego podręczne szkice. Nocą ktoś włamuje się do mieszkania Finn, morduje jej przyjaciela i kradnie kopie rysunku. W obawie o swoje życie dziewczyna decyduje się skorzystać z pomocy tajemniczego ekscentrycznego antykwariusza Michaela Valentine a. Razem podejmują desperacką ucieczkę przed bezwzględnym zabójcą, który pragnąc nie dopuścić do rozwiązania zagadki zdecydowany jest na wszystko, nawet na morderstwo. Odkrywają elektryzującą tajemnicę dzieł sztuki zaginionych pod koniec II wojny światowej

Okładka:  miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 286
Wydawnictwo:   Wydawnictwo Sonia Draga

Bardzo lubię tę białą serię Wydawnictwa Sonia Draga i z przyjemnością sięgnęłam po ostatnio wypożyczony "Notes Michała Anioła". Zatopiłam się w sensację powiązaną z wątkiem historycznym - całkiem niezła książka, jednak pomimo, że przyjemnie się czytało - niczym szczególnym się nie wyróżniała.

Przenosimy się do Nowego Jorku, gdzie poznajemy Finn, młodą i niezwykle inteligentna studentkę historii sztuki. Ma tę dziedzinę we krwi po rodzicach, a ponadto pasjonuje się sztuką, w szczególności dziełami Michała Anioła Buonarottiego. Jakie jest jej zaskoczenie, kiedy podczas stażu w muzeum i nudnego katalogowania dzieł natyka się na nieoznakowany rysunek - kartkę ze słynnego notesu Michała Anioła, która zawiera dokładny rysunek anatomiczny wnętrza ludzkiego organizmu (vivisekcja była zakazana w ówczesnych czasach). Zdenerwowany tym odkryciem jest dyrektor muzeum, który zwalnia ją ze stażu, a wieczorem okazuje się, że został zamordowany. Finn rozżalona i zdenerwowana udaje się na randkę z Peterem, ktorego zaprasza do siebie do domu - tam zostają napadnięci. Finn jest lekko poturbowana, ale Peter zostaje zabity. Dziewczyna, po spotkaniu z policją, ucieka z mieszkania - a trupy ścielą się na jej drodze. Udaje się do tajemniczego Michaela Valentine, którego numer zostawiła jej matka. Razem idą śladami martwych ciał i dokonują niezwykłego odkrycia. Cała sprawa powiązana jest z handlem dziełami sztuki, które zaginęły podczas wojny.

"Notes Michała Anioła" to niezła książka sensacyjna z wątkiem historycznym w tle. Pełna zagadek, usiana martwymi ciałami, intrygująca i zaskakująca na końcu. Miło spędziłam czas, ale na kolana mnie nie powaliła.
Taka przyjemna sensacja na początek weekendu :)

3 komentarze:

  1. Czytałam tę książkę i dalsze przygody Finn, świetny relaks :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Będę mieć na uwadze, a z całą pewnością polecę sąsiadce, ona takie książki wręcz uwielbia !!!

    OdpowiedzUsuń
  3. Mnie zaintrygowała po twojej recenzji. Sam chętnie sięgnę :-)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...