piątek, 3 lutego 2012

Trzynasty miesiąc poziomkowy - Krystyna Siesicka

Trzynasty miesiąc poziomkowy to zupełnie nowa data w moim kalendarzu. To również ważny miesiąc w życiu Toma, Petry, Gustawa i Jaśminy, a także kilku jeszcze osób, które możecie poznać w "Przydrożnym barku". Wystarczy otworzyć książkę, żeby ich wszystkich spotkać, zapraszam! Powitają Was dzwonki przymocowane nad drzwiami, kolorowy kapelusz pewnej pani, żółta laska pana oraz dwie wiedeńskie torebki. W poziomkowym miesiącu, który w przydrożnym barku trwa bez przerwy, pachną owoce koktajle i dojrzewa miłość, chociaż świat na zewnątrz nie zawsze bywa pogodny. Ja tam zwykle zamawiam "Najkrótszy sen Gustawa" i mix z owoców leśnych. Nie wiem, co Wy wybierzecie.   K.Siesiecka
Okładka :  miękka
Ilość stron:  118
Wydawnictwo:   Akapit-Press

Krystyna Siesicka jest jedną z niewielu pisarek, którym jestem wierna od ponad 20 lat. Jej książki przynoszą radość, refleksję, wyciszają i podnoszą mnie na duchu. Wracam do nich wielokrotnie. Pamiętam, że najpierw był "Beethoven i dżinsy", "Czas Abrahama", potem "Jezioro osobliwości" i "Zapałka na zakręcie". I moja ukochana książka "Przez dziurkę od klucza" z niezwykłą babcią, którą czytałam kilkanaście razy i nadal do niej wracam - jest ciepła, przynosi mi ukojenie, relaks i dobry nastrój oraz ... dobre rady.

"Trzynasty miesiąc poziomkowy" to kolejna niezwykła opowieść o ludziach ujęta w formę minipowieści - tylko Pani Krystyna potrafi zmieścić tak wiele, na niewiele ponad stu stronach :)

Tym razem gościmy w przytulnym "Przydrożnym barku", gdzie ma miejsce właściwie cała opowieść, prowadzonym przez dwóch, sympatycznych, młodych mężczyzn, Toma i Gustawa. Panowie przygotowują jedzonko wg własnych przepisów, korzystając z wielu gotowych produktów (sosy Uncle Ben's, kostki Knorra, itd) i mają swoich stałych bywalców. Lokal jest przytulny, obwieszony grafikami Petry - zapewnia oprócz jedzenia, dużo pozytywnej energii, wsparcia, stanowi miejsce spotkań towarzyskich i rozmów. Stali bywalcy często karmieni są na koszt firmy, a w trudnych chwilach udają się do "Przydrożnego barku".
Poznajemy stałych bywalców: Modestę, Izabelę i jej siostrę Mirę (aktorkę charakterystyczną), Petrę (malarkę), Jaśminę (notorycznie popuszczającą lekcje uczennicę) i jej psa, starszego pana z brodą, dwie panie siedzące pod obrazem Klimta, dyrektorkę szkoły Małgorzatę, Marka, itd. 
Szereg indywidualności, każdy z bywalców jest inny, ma swoje problemy, troski i radości - ich łącznikiem jest "Przydrożny barek". Poznajemy w nim historię i losy obcych dla siebie ludzi, które splatają się ze sobą w tym magicznym miejscu. A wszystko odbywa się w klimacie kuchni i fantastycznych dań - nabrałam chęci na koktajl mix z poziomkami i bajeczne zupy, jabłeczną, selerową czy serową.

Czytałam z wielką przyjemnością, odprężyłam się i zrelaksowałam, znalazłam ciepło i wsparcie. Opowieść serwowana przez panią Siesicką jest pełna barw, zapachów i wplątanych w nie ludzkich losów. Daje wiarę w ludzką dobroć i wsparcie. 
"Trzynasty miesiąc poziomkowy" wzrusza, bawi i otula czytelnika swoim ciepłem. To kolejna książka, która zajmie ważne miejsce na mojej półce - polecam ją wszystkim !

5 komentarzy:

 1. Przyznaję - również mam straszny sentyment do Siesickiej. Szczególnie moje ukochane "Opowieści rodzinne" są ciepłem jakie znajduje jeszcze tylko i wyłącznie u Musierowicz.
  "Trzynasty miesiąc poziomkowy" oczywiście czytałam i milutko wspominam. Po prostu pani Siesicka we własnej osobie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Jezioro osobliwości" i "Zapałkę na zakręcie" czytałam chyba z 20 razy - uwielbiałam książki p. Siesickiej !!! Jak będzie okazja to i ta na pewno przeczytam !!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że większość z nas czytała choć jedną książkę tej autorki. Ja również zaczęłam przygodę z "Beethovenem.." potem był "Fotoplastykon" i najlepsza "Dziewczyna Mistrza Gry".
  Mam wielką ochotę na jakąś książkę Siesickiej. Wybiorę się dzisiaj do biblioteki i wezmę cokolwiek. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. a ja nie byłam w stanie tej książki przeczytać. bardzo lubię "Jezioro Osobliwości", ale przez to nie przebrnęłam. wydaje mi się, że Siesicka to jedna z tych autorek, których powieści się starzeją.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam zamiar przeczytać "Jezioro osobliwości" niedługo ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...