sobota, 11 lutego 2012

Utopia - Lincoln Child

Ponad 65.000 ludzi odwiedza codziennie Utopię, najbardziej niezwykły z parków rozrywki, wybudowany na pustyni Mojave gigantyczny, ultranowoczesny kompleks. Nieoczekiwanie niezawodna dotąd sieć komputerowa zaczyna powodować usterki. Gdy na uwielbianym przez turystów roller-coasterze dochodzi do poważnego wypadku, dyrekcja Utopii wzywa Andrew Warne’a, wybitnego specjalistę w dziedzinie robotyki, który stworzył nowatorski, pozwalający na samodoskonalenie sztucznej inteligencji program zawiadujący parkiem. Tego samego dnia, gdy Andrew wraz z córką przyjeżdża do Utopii, w kompleksie pojawiają się terroryści, którzy nie zawahają się przed niczym, by zdobyć dane wartej miliony dolarów unikalnej technologii holograficznej… Zaczyna się śmiertelna gra, w której stawką jest życie tysięcy zebranych w parku ludzi.

Okładka: miękka
Ilość stron: 512
Wydawnictwo :    Wydawnictwo Albatros A.Kuryłowicz


Lincoln Child to twórca niesamowitych thrillerów pełnych nowoczesnej techniki. Same tytuły intrygują - "Głębia", "Eden" czy "Utopia". Przeczytałam wszystkie trzy - porywające! Równie dobre są jego książki tworzone z Douglasem Prestonem - "Relikt", "Laboratorium" czy też "Zabójcza fala". 
Dla mnie Child jest pewniakiem świetnego thrillera. Generalnie książki wydawane przez Albatros, z charakterystycznymi białymi grzbietami, jeszcze mnie nie zawiodły - mają świetne okładki, są dopieszczone graficznie i porywające. Zajmują u mnie już całą półkę :)

Ale wróćmy do "Utopii", wyobraźcie sobie niesamowity park rozrywki, podobny do Disneylandu, jednak zdecydowanie bardziej zaawansowany technicznie, położony na ogromnej połaci terenu pustyni Mojave.. Tutaj rządzą roboty i technika hologramów, wszystko jest niesamowicie dopracowane i strzeżone lepiej niż Prezydent USA. Ten niezwykły park rozrywki podzielony jest na 4 krainy, a całość odwiedza dziennie kilkadziesiąt tysięcy ludzi. 
Pewnego dnia zdarza się tam straszny wypadek, na jednej z szybkich kolejek, wagonik wypada z szyn i jadący nim chłopiec doznaje rozległych obrażeń. Po  dwóch tygodniach okazuje się, że w parku zaczynają zdarzać się dziwne wypadki, roboty  są przeprogramowywane, a dyrekcja parku wszystko składa na karb metasieci. Do parku zostaje zaproszony twórca metasieci Andrew Warne, który pojawia się tam razem z córką, Georgią.
Na miejscu okazuje się, że dyrekcja chce wyłączyć całą metasieć - Andrew wraz z Terri, informatyczką parku, najpierw sprawdzają, co mogło zaburzać działanie metasieci ... i odkrywają sabotaż. Wkrótce park rozrywki staje się zakładnikiem w rękach Johna Doe i grupy terrorystów - a wewnątrz parku znajduje się kret. Kto nim jest? W rozwiązanie tej sprawy zostaje wplątany Andrew i jego córka.... Nieszczęśliwe wypadki w parku zaczynają się mnożyć, a turyści tracą życie. Czy uda się powstrzymać terrorystów przed wysadzeniem w powietrze całego parku? Jaki mają cel? Przeczytajcie - czeka was mnóstwo wrażeń!

"Utopia" to wstrząsający, nowoczesny thriller, bardzo prawdziwy, trzymający w napięciu do ostatniej strony. A tych stron jest ponad 500, które dotyczą wydarzeń jednego dnia pomiędzy godziną 7.30 a 16.32 - każdy rozdział odmierza upływający czas.... Niesamowite! 
Akcja pędzi jak szalona górska kolejka, a wydarzenia zmieniają się jak w kalejdoskopie. Do tego dochodzą barwne opisy sytuacyjne i niesamowita technologia. Czułam się jakby mnie ktoś wpuścił w podziemia parku rozrywki, do jego serca - mechanizmu działania. Wrażenie robi ogromne! 
 
Książkę czyta się z zapartym tchem - miałam wrażenie, że wraz z bohaterami sama przemieszczam się po tym niezwykłym miejscu. Opisy są bardzo realistyczne - sale luster z hologramami, niezwykłe kolejki, roboty podające lody i obsługujące bar - to tylko część atrakcji, która Was tutaj czeka.
Zapraszam do "Utopii" - niesamowitego świata rozrywki! Czeka Was tutaj wiele wstrząsających wrażeń !6 komentarzy:

 1. Z zasady nie przepadam za thrllerem, ale Twój opis jest na zachęcający i jeśli będę miała okazję, z chęcią sięgnę po "Utopię".

  OdpowiedzUsuń
 2. wow, pomysł świetny i w końcu coś nowego. Podoba mi się, muszę ją przeczytać !

  OdpowiedzUsuń
 3. Recenzja więcej niż ciekawie brzmi :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię thrillery, więc z pewnością i po ten kiedyś sięgnę. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnie też się spodobała, choć momentami męczyła mnie ta cała naukowość zawarta w tej lekturze, ale i tak polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi świetnie, pomysł interesujący, ciekawe jak z wykonaniem ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...