poniedziałek, 9 kwietnia 2012

Dolina Koni. cz.2 - Jean M. Auel

Ayla wędruje samotnie przez mroźną krainę lodowca i niebezpiecznych zwierząt. Poszukuje Innych, rasy ludzi równie wysokich, jasnowłosych i niebieskookich jak ona, ale znajduje jedynie zagubioną dolinę zamieszkaną przez stado dzikich koni. Tu nawiązuje niezwykłe więzy uczuciowe ze zwierzętami, co umożliwia jej przetrwanie. Wiedzie życie w surowych warunkach, poznaje tajniki rozniecania ognia, ale nadal nie udaje jej się zaspokoić potrzeby ludzkiego towarzystwa. W końcu los zsyła jej nieznanego, przystojnego Jondalara, który w targanej lękiem i nadzieją Ayli rozbudza pożądanie i miłość


Okładka:   miękka
Ilość stron:   738
Wydawnictwo:  Zysk i S-ka  
Seria: Dzieci Ziemi 

"Dolina koni" to drugi tom serii "Dzieci Ziemi", bestsellerowej opowieści o pradawnych czasach. To niezwykła opowieść o wielkiej samotności, miłości i poznawaniu siebie, a wszystko dzieje się w czasach, kiedy nie było książek, a ogień krzesało się kamieniami. Ludzie żyli w skupiskach zwanych klanami, tworząc wyizolowane społeczeństwa rządzące się swoimi prawami.

W drugim tomie towarzyszymy w samotnej wędrówce Ayli, która została wyklęta i skazana na samotność przez swój Klan. Zabrano jej wszystko, co miała najcenniejsze - syna, Durca, i skazano na wygnanie.
Ayla przez długi czas wędrowała w zupełnej samotności, nie spotykając na swojej drodze nikogo oprócz zwierząt. Kobieta podąża w poszukiwaniu Innych, z których się wywodzi. Po wielu trudach znajduje schronienie w opuszczonej jaskini lwa jaskiniowego - uważa to za znak dany jej przez totem.
Wokół jaskini dostrzega stado koni, stara się ich nie płoszyć. Kiedy jedna z klaczy umiera, Ayla opiekuje się jej osieroconym źrebakiem. Nazywa konika Winney i zajmuje się nim jak własnym dzieckiem. Nie jest już sama. 
Potem do tej niezwykłej rodziny dołącza maleńki lew, który zostaje nazwany Maluszkiem. Ayla wychowuje go od małego, kiedy dorasta uczy go polować i pozwala mu odejść, kiedy znajduje partnerkę. Jednak lew, co jakiś czas wraca do swojej "matki".

Na przemian z perypetiami Ayli, obserwujemy wędrówkę dwóch braci z klanu Zelandonii, Jondalara i Tholona, którzy opuszczają swój klan i wyruszają w Podróż wzdłuż Rzeki. Po drodze spotyka ich wiele przygód. Tholon znajduje swoją partnerkę Jetame, która umiera przy porodzie ich dziecka. Nie może się z tym pogodzić... Natomiast Jondalar jest niezwykle przystojny i przyciąga kobiety swoimi niebieskimi oczami, ale żadna nie zajmuje miejsca w jego sercu....do czasu, kiedy spotyka Aylę. A właściwie to Ayla znajduje go poranionego i nieprzytomnego, przywozi na koniu do jaskini i opiekuje się nim. Kiedy mężczyzna wraca do zdrowia, uczy Aylę swojego języka i rodzi się między nimi uczucie. Kobieta w końcu nie jest sama. Ale czy tak już pozostanie ?

"Dolina Koni" to magiczna, pradawna opowieść o niezwykłej kobiecie. 
Ayla stara się żyć, pomimo wielkiej straty, wszechobecnej samotności i braku akceptacji samej siebie. Wszystko się zmienia, kiedy spotyka Jondalara - miłość czyni cuda, nawet w jaskiniach. Dzięki niemu dowiaduje się, czym jest miłość, czułość i troska. Zaczyna wierzyć w siebie i akceptować siebie. 
To piękna przemiana, która jest nagrodą dla tej dręczonej przez los kobiety. 
Autorka stworzyła niezwykle barwną opowieść, pełną plastycznych opisów i niezwykłych sytuacji. Fabuła rozwija się powoli, ale koniec jest wręcz magnetyczny. 
Bardzo jestem ciekawa, co spotka naszą bohaterkę w kolejnych tomach - liczę, że Autorce nie zabraknie inwencji twórczej :)
 


4 komentarze:

  1. Bardzo spodobał mi się pierwszy tom tej serii. ;) Takie przedłużenie przygody z prehistorią po lekturze "Kronik pradawnego mroku". "Dolina koni" czeka już na półce i wkrótce się za niego zabiorę. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam całą serię tych książek, ale w starej wersji. Moja mama uwielbia tą serię, jednak ja na razie nie mam na nią ochoty.;D

    OdpowiedzUsuń
  3. Jestem co raz bardziej ciekawa tej serii :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...