poniedziałek, 2 kwietnia 2012

Emigracja uczuć - Agnieszka Bednarska

Agatę, Ewę, Różę i Mirkę połączyła nie tylko przyjaźń, ale i wspólne doświadczenie. Nie są wdowami ani rozwódkami. Chociaż po ślubie, żyją właściwie bez mężów. Ich partnerzy wyjechali za granicę, w poszukiwaniu lepszych perspektyw – i większych pieniędzy.
Czy miłość naprawdę nie zna granic?
Ewka wiążę wraz z powrotem Sebastiana nadzieję na normalne życie. Jednak szybko przekonuje się, że długi czas rozłąki zmienił ich oboje i powrót do tego, co było, jest niemożliwy.Gdy Tomasz wylatuje do Anglii, Agata zakochuje się, zupełnie tracąc głowę dla kogoś, kto prawdopodobnie nie jest tego wart. Głęboka namiętność, jakiej doznaje, przysłania jej zdrowy rozsądek. Róża, mimo głębokiego uczucia, które łączy ją z Leszkiem, samotnie musi zmierzyć się z niełatwą drogą ku wymarzonej ciąży i jej rozwiązaniu.
Wychowująca ukochanego synka Mirka zawsze ukrywała przed Maciejem fakt, że prowadzi podwójne życie... Czy czterem parom starczy sił, by walczyć o trwałość ich małżeństw? Czy uda się zrealizować wspólne plany, pokonać przeciwności i odnaleźć szczęście? Czy po rozłące emigranci i ich żony będą jeszcze potrafili żyć ze sobą?

Okładka:   miękka ze skrzydełkami
Ilość stron:   344
Wydawnictwo:  REPLIKA

Agnieszka Bednarska korzystając z własnych doświadczeń emigracyjnych napisała swoją debiutancką powieść w Anglii. Opowiada ona o emigracji Polaków za pieniądzem i za pracą, o miłości i tęsknocie, o codziennych problemach i troskach.
Emigracja Polaków to ostatnio często poruszany medialnie temat, bardzo na czasie. Tylko w mediach mówi się głównie o finansach, a książka opowiada o uczuciach i frustracjach, nie tylko emigrantów, ale również ich partnerów pozostających w Polsce.
Konkluzja jest jedna - pieniądze to nie wszystko, warto myśleć też o uczuciach!

"Emigracja uczuć" to porywająca opowieść o życiu czterech przyjaciółek, Ewy, Mirki, Agaty i Róży. Kobiety są zupełnie różne, łączy je głęboka przyjaźń, wzajemne wsparcie, lojalność i ... emigracja ich mężów.
 
Ewa zajmuje się wychowaniem dwóch córeczek, podczas gdy jej mąż Sebastian przebywa zagranicą, gdzie zarabia na rehabilitację jednej z córek. Dziewczynka po wypadku jeździ na wózku inwalidzkim, a Ewa robi wszystko, aby zaczęła chodzić. Rehabilitacja jest bardzo droga, stąd małżonkowie zdecydowali, że jedno z nich wyjedzie "za chlebem". Rozstanie wcale nie jest proste, Ewę zaczynają przerastać codzienne obowiązki i ciągła samotność. Jednak kiedy Sebastian wraca do Polski, wcale nie jest lepiej.... Mężczyzna zdążył nauczyć się życia w samotności i nie wychodzi mu przystosowanie do rodziny. Oddalają się od siebie, pomimo że są już razem... Czy uda im się odbudować związek? Czy uczucie wygasło poprzez dzielącą ich odległość i czas?

Agata to znudzona swoją pracą pracownica banku. Ma już duże dzieci i czuje się bardzo samotna bez męża, który za granicą zarabia pieniądze. Tomasz kocha żonę, ale za granicą prowadzi drugie życie i mieszka z Lidką. Agata jest wierna, jednak samotność i czas robi swoje - rzuca się w wir biurowego romansu z kolegą z pokoju, Jankiem. Kiedy Tomasz przyjeżdża na urlop, oboje czują wyrzuty sumienia i starają się je partnerowi zrekompensować. Po jakimś czasie Agata postanawia posklejać swoje życie na nowo i pojechać do Tomka. Czy uda im się żyć razem na emigracji? Czy ich uczucie jest na tyle silne, że przetrwało próbę czasu?

Mirka mieszka z mężem i małym synkiem, Rafałkiem. Mimo, że jej mąż jest na miejscu, kobieta jest uwikłana w liczne romanse. Chwila zastanowienia przychodzi, kiedy okazuje się, że jeden z jej partnerów umarł na Aids - postanawia zmienić swoje życie. Jej mąż traci pracę, dochodzi do bójki z szefem - Mirka załatwia mu pracę za granicą i wysyła w podróż. Staje się kolejną "słomianą wdową" ... i wraca do dawnych zwyczajów. Jest najbardziej tragiczną postacią z całej czwórki przyjaciółek - traci w życiu to, co najcenniejsze ...

Róża ma kłopoty w małżeństwie, które postanawiają z mężem rozwiązać decydując się na dziecko. Jak to w życiu bywa, los okazuje się okrutny - Róża nie może naturalnie zajść w ciążę. Jedynym wyjściem jest in vitro, niestety to bardzo droga metoda. Leszek wyjeżdża do pracy za granicę, aby zarobić "na dziecko". Za drugim razem udaje im się zajść w ciążę. Zbliżają się do siebie - tutaj odległość tylko podsyca uczucia. Róża ma wielkie wsparcie przyjaciółek i nie czuje się sama przechodząc przez kolejne badania i w końcu przez ciążę. Otrzymują najpiękniejszą nagrodę - cudowne dziecko.

Dziewczyny łączy niezwykła przyjaźń, pomimo wad, są w stosunku do siebie niezwykle lojalne, ale i szczere. Mówią sobie prawdę w oczy, ale kochają i wspierają bez zastrzeżeń. Są dla siebie opoką i stałym elementem życia. 
Cztery kobiety, które żyją ze swoimi mężami na odległość. Cztery historie z pieniądzem w tle, a każda ma inne podwaliny. Niezwykle prawdziwe - ukazują nam pozytywy pracy za granicą, ale i czychające niebezpieczeństwa. 
 
"Emigracja uczuć" skłania do refleksji i przemyśleń, wzrusza i bawi. Powinna ją przeczytać każda para, która planuje emigrację zarobkową. Czy uczucie jest na tyle silne, że przetrzyma? Czy umieją żyć osobno?
Czasem ludzie nie mają wyboru.... A czasem nie myślą o problemach... Może jednak warto przemyśleć tak ważne decyzje.
Pani Agnieszka napisała bardzo mądrą i głęboką książkę. Tragedia Mirki sprawiła, że i mnie łzy poleciały, a radość Róży i Leszka wywołała uśmiech na twarzy.
Ta książka jest pełna emocji i uczuć, ale również pełna dylematów i trudnych decyzji.  Czyta się ją jednym tchem ! Serdecznie polecam - WSZYSTKIM !


5 komentarzy:

 1. Książka już czeka na mnie na półce :) Twoja recenzja zaostrzyła mój apetyt na nią :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo podoba mi się temat książki, ale niestety nie wiem, czy znajdę czas, żeby ją przeczytać. Najpierw lektury, a dopiero potem inne pozycje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka wydaje się być ciekawa, więc czemu nie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dużo o niej słyszałam ale jakoś nie po drodze mi z nią.

  OdpowiedzUsuń
 5. Temat bardzo aktualny, i jak będzie okazja to na pewno przeczytam, nigdy nic nie wiadomo :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...