poniedziałek, 23 kwietnia 2012

Delirium - Lauren Oliver

„Mówili, że bez miłości będę szczęśliwa.
Mówili, że lekarstwo na miłość sprawi, że będę bezpieczna.
I zawsze im wierzyłam.
Do dziś.
Teraz wszystko się zmieniło.
Teraz wolę zachorować i kochać choćby przez ułamek sekundy, niż żyć setki lat w kłamstwie”.

Dawniej wierzono, że miłość jest najważniejszą rzeczą pod słońcem.
W imię miłości ludzie byli w stanie zrobić wszystko, nawet zabić.
Potem wynaleziono lekarstwo na miłość.
Czy gdyby miłość była chorobą, chciałbyś się wyleczyć?

Okładka:  miękka
Ilość stron:   360
Wydawnictwo:  Wydawnictwo Otwarte 

Jakiś czas temu czytałam serię "Ślady" Malcolma Rose, która opowiadała o świecie przyszłości, gdzie nie ma miejsca na miłość, a pary są kojarzone przez instytucje.

W "Delirium" mamy podobną sytuację, tylko dodatkowo miłość uznawana jest za ciężką chorobę zwaną "amor deliria nervosa". Naukowcy wynaleźli na nią remedium - każdy człowiek w wieku 18 lat poddawany jest zabiegowi, po którym pozostaje blizna. Po zabiegu człowiek jest wyprany z emocji, ale podobno szczęśliwy i spokojny. Nie przezywa wzlotów i upadków miłości, ale również nie wykazuje smutku, żalu, itp - zostaje pozbawiony emocji. Dziewczęta otrzymują wykaz czterech nazwisk, z których mają zasugerować wybór  przyszłego partnera życiowego. Ostatecznego skojarzenia dokonują naukowcy.
Jednak jak w każdym społeczeństwie nakazowym, zawsze tworzą się odłamy buntowników - tutaj w Głuszy mieszkają Odmieńcy, przeciwnicy remedium. Cenią uczucia, sami wybierają sobie partnerów, a że żyje im się trochę gorzej... - cóż wszystko ma swoją cenę.

Poznajemy Lenę, siedemnastolatkę, mieszkającą z ciotką i wujem, która oczekuje na zabieg i nowe życie. Ojciec Leny został uznany za sympatyka Odmieńców i zmarł, a matka nie mogła żyć bez niego - kochała go na tyle, że żadne remedium nie pomogło. Lena, wraz z siostrą, trafiła do wujostwa. Teraz z niecierpliwością odlicza dni, które dzielą ją od remedium. Oczywiście ma swoje obawy i wahania ... 
Wiele się zmienia, kiedy poznaje w niezwykłych okolicznościach Alexa. Alex stara się zaprzyjaźnić z dziewczyną, bardzo mu na niej zależy - spotykają się ukradkiem, bo chłopak jest Odmieńcem.
Alex pokazuje Lenie inne aspekty życia, życia pełnego uczuć. W końcu Lena sama dokonuje wyboru - jakiego? Przeczytajcie!

"Delirium" to piękna książka pokazująca dwie strony życia i miłości. Jedną pełną uczuć i emocji, często związaną z bólem i rozczarowaniem, oraz drugą - spokojną, lecz wypraną z emocji. Którą wybrać? Oto jest pytanie !
Ja bez wahania wybieram zakazane życie w świecie miłości ! Emocje warte są każdej ceny, życie nijakie mnie nie odpowiada. Wybór wcale nie jest prosty, za swoje decyzje każdy ponosi cenę....
"Delirium" to głęboka i przepiękna opowieść o miłości i przyjaźni, o oddaniu i dokonywaniu życiowych wyborów. Ciekawie napisana, intrygująca i pokazująca, co w życiu jest ważne.
Pochłonęłam ją w jedno popołudnie - było warto !


10 komentarzy:

 1. czytałam już wielokrotnie recenzje tej książki i sama bardzo chciałabym zapoznać się z lekturą
  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Chciałabym ją przeczytać w najbliższym czasie

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam ją na swojej półce, więc niedługo sięgnę po tę pozycję. Od dłuższego czasu czekałam na "Delirium" :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo, bardzo chcę ja przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem na 210 stronie i odkąd w grę zaczęły wchodzić emocje zakochałam się w powieści. Styl w jakim pisze Lauren Oliver jest piękny. Nie mogę doczekać się zakończenia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie czytam, powoli się rozkręca, ale to dobrze. Mam nadzieje, że mi się spodoba :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem bardzo ciekawa tej książki!

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam i bardzo mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Już sobie zamówiłam i nie mogę się doczekać:)

  OdpowiedzUsuń
 10. To jest jedna z tych książek, na które niecierpliwie poluję :D

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...