niedziela, 22 kwietnia 2012

Siostra - Rosamund Lupton

Najbardziej ekscytujący thriller, jaki czytałem w tym roku. Powieść, napisana z mocą i rozmachem, jest wręcz nieprawdopodobnie dobra, obwieszcza pojawienie się nowego, na wskroś oryginalnego talentu. „Daily Mail”
Moja siostra nigdy by się nie zabiła, moja siostra nigdy by się nie zabiła, moja siostra nigdy… - rozpaczliwie powtarza Beatrice, odkąd poznała potworną prawdę. Rzeczywistość jest gorsza od koszmarnego snu. Zaginięcie, dni gorączkowych poszukiwań, wreszcie – ciało znalezione w śniegu. Policja, przyjaciele, nawet matka – wszyscy wierzą w hipotezę „samobójstwo”. Ale nie Beatrice. Nie bacząc na niebezpieczeństwo, na własną rękę szuka przyczyn tragedii. Prawda okazuje się bardziej bulwersująca od najgorszych podejrzeń. A ta powieść – ostra jak brzytwa, zaskakująca nawet dla tych, którzy myśleli, że o thrillerach wiedzą już wszystko

Okładka:  miękka 
Ilość stron:    320
Wydawnictwo:   Świat Książki

Pierwsze, co rzuciło mi się w oczy kiedy wyjęłam z przesyłki książki Rosamund Lupton, "Siostra" i "Potem", to niesamowite okładki - baaaardzo mi się podobają. Monochromatyczne z mocnym czerwonym akcentem - piękne!

"Siostra" to niezwykły, pełen tajemnicy thriller, który zaskakuje swoim zakończeniem.
Książka napisana jest w bardzo specyficzny sposób, to zapis rozmów głównej bohaterki, Beatrice, z prokuratorem, oraz, w myślach, ze swoją nieżyjącą siostrą, Tess. Świetnie się tutaj komponuje właśnie taka forma narracji, dodaje książce głębi.

Beatrice, kobieta sukcesu, dowiaduje się o zaginięciu swojej siostry, Tess. Kobiety były bardzo mocno ze sobą związane, wsiada w samolot, spotyka się z matką i z policją. Bierze udział w rekonstrukcji zdarzeń, która ma pomóc odnaleźć jej siostrę. Beatrice mieszka w mieszkaniu siostry, chodzi w jej rzeczach, spotyka się z jej przyjaciółmi .... i jej szuka. Rzeczywistość okazuje się brutalna - Tess zostaje znaleziona w parku, martwa. Policja orzeka, że to było samobójstwo i nie bardzo chce dalej prowadzić sprawę.

Beatrice jest przekonana, że siostra nigdy nie popełniłaby samobójstwa. Fakty wskazują inaczej - Tess urodziła martwe dziecko, wpadła w depresję i popełniła samobójstwo. Takie jest zdanie policji.
Siostra zmarłej jest zdeterminowana i postanawia sama odnaleźć zabójcę siostry - nie przyjmuje do wiadomości samobójstwa, za dobrze znała swoją siostrę.

W kręgu podejrzanych, detektyw-Beatrice, znajduje się, zarówno kochanek Tess, jak i odrzucony przyjaciel (zresztą syn polityka), a także lekarze ze szpitala, którzy zajmowali się dziewczyną i jej nienarodzonym dzieckiem. Podejrzani są, zarówno położnik z maską na twarzy, jak i profesor zajmujący się badaniami genetycznymi. Wokół robi się niebezpiecznie...
Dokąd dociekliwość doprowadzi Beatrice? Czy uda jej się znaleźć zabójcę siostry?

"Siostra" to niesamowity thriller, ale również niezwykłe, psychologiczne studium więzi pomiędzy siostrami. Niezwykłych więzi, które są silniejsze niż śmierć. To przepiękny obraz miłości i wiary, a wszystko otoczone aurą tajemnicy i mrokiem śmierci.
Fabuła jest dopracowana w najmniejszych szczegółach, sylwetki bohaterów - głęboko przemyślane, a wszystko to sprawia, że finał zaskakuje czytelnika.
Książka jest doskonała - znajdujemy tutaj nie tylko wątek kryminalny, miłosny czy kontrowersyjną tematykę badań genetycznych, ale również zwykłe dylematy człowieka: poczucie winy, brak wiary w siebie, samotność....
Już się cieszę, że na półce stoi kolejna książka Rosamund Lupton - jestem pod wielkim wrażeniem jej pisarstwa !

8 komentarzy:

 1. Nie mój gatunek, ale recenzja mnie zaciekawiła.

  OdpowiedzUsuń
 2. z chęcią bym przeczytała, ale póki co się na to nie zapowiada ;/

  OdpowiedzUsuń
 3. Dużo ostatnio tych sióstr wszędzie, ale nie powiem, bo mnie bardzo kuszą i kto wie czy niebawem sama o nich nie napiszę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię takie książki, jednak trudno mi będzie ją zdobyć, aby przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Na razie zdobyłam "Potem" ale po "Siostrę" też sięgnę, na bank!

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo, bardzo chcę przeczytać. Na dodatek nałogowo czytam recenzje obu książek. I chociaż wczoraj zamawiałam sobie paczkę z Kumiko to niestety "Siostry" do niej nie wliczyłam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Odłóż ją na stosik dla mnie jeśli możesz :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam książkę "Potem" tego autora i jestem strasznie ciekawa ja ją odbiorę :D

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...