niedziela, 6 maja 2012

Dolina Umarłych - Tess Gerritsen

Maura Isles wyjeżdża do Wyoming na konferencję lekarzy patologów. Spotyka tam kolegę ze studiów, który zaprasza ją na wycieczkę w góry z grupą przyjaciół. Podczas jazdy zaskakuje ich śnieżyca. Auto wypada z drogi. Przypadkiem trafiają do opuszczonej osady z identycznymi domami, której mieszkańcy musieli zniknąć w dziwny sposób, bowiem pozostawili po sobie otwarte okna oraz jedzenie na stołach. Kiedy jeden z przyjaciół zostaje ranny podczas próby wydostania się stamtąd, Maura wyrusza po pomoc. Po drodze zostaje uprowadzona... 

Okładka:   miękka
Ilość stron:  400
Wydawnictwo:   Albatros A.Kuryłowicz

"Dolina Umarłych" to kolejny thriller opowiadający o przygodach duetu Maura Isles i Jane Rizzolli, patolog i policjantki. Duet, który uwielbiam - dwie silne i odważne kobiety.
 
 Za oknem upał, a ja przeniosłam się do zasypanego śniegiem stanu Wyoming, gdzie patolog Maura Isles wybrała się na konferencję. Maura spędza czas na wykładach i na rozmyślaniach o swoim związku z Danielem, księdzem, kiedy spotyka dawnego kolegę ze studiów, Douga. Okazuje się, że przyjechał na kongres z nastoletnia córką i parą znajomych. Po zakończeniu kongresu zamierzają zrobić sobie wycieczkę do schroniska w górach, zaprasza na wyprawę Maurę. Kobieta, trochę wbrew sobie, zgadza się z nimi pojechać.
 
Po drodze dopada ich śnieżyca i zawodzi GPS, zjeżdżają z trasy, auto wpada w zaspy i nie daje się go uruchomić. Znajdują tablicę wskazującą na znajdującą się w dolinie osadę zwaną Królestwo Boże, wyruszają w jego kierunku po zaspach śnieżnych. W końcu docierają do opuszczonej osady, która wydaje się być martwa. To teren sekty Jeremiah Good'a. Wszędzie są jego portrety. Domy są puste, otwarte, a na stole stoją zamarznięte talerze z resztkami jedzenia - tylko nie ma ludzi ani zwierząt. Dziwne i przygnębiające miejsce, straszne....
Ale znajdują tam ciepło i pożywienie. Następnego dnia odnajdują w garażu samochód, uruchamiają go i ruszają w drogę powrotną, jednak nie dane im jest opuścić Doliny. Auto zbacza z drogi i wpada w głęboką zaspę, jak poprzedni samochód. Na skutek wypadku przyjaciel Douga zostaje okaleczony. Zabierają go z powrotem do Doliny, która robi na nich coraz bardziej upiorne wrażenie, jakby nie chciała ich wypuścić.
Próbują szukać drogi powrotnej, Doug wyrusza pierwszy i ...już nie wraca. Potem rusza Maura, z opresji ratuje ją młody chłopak. Muszą uciekać w góry i kryć się przed napastnikami. 
 
W tym czasie zostaje sfingowany wypadek i wszyscy zostają uznani za zmarłych. Przyjaciele Maury nie odpuszczają i ruszają jej śladem. Jane Rizzolli wraz ze swoim mężem i księdzem Danielem ruszają do Wyoming. Poszukiwania Maury trwają, a na terenie Królestwa znajdują zbiorowy grób. Sprawy się komplikują.
Czy uda im się wyjaśnić sprawę grobu? Jaki związek ma z tym sekta? Czy zdołają odnaleźć i uratować Maurę?

Po raz kolejny się nie rozczarowałam! Tess Gerritsem tworzy doskonałe książki - jest mistrzynią w tworzeniu klimatu grozy. Aż ciarki chodziły mi po kręgosłupie, kiedy czytałam tę książkę. Intryga jest świetnie przemyślana i rozłożona w czasie, a wynik końcowy zaskakuję i nijak się ma do wcześniejszych tropów. Ponadto tematyka tajemniczej sekty dodaje barw i pikanterii tej opowieści.Doskonały thriller, narastające napięcie i niezwykły klimat grozy - to "Dolina Umarłych".
 
Lubicie zagadki? Lubicie się bać? Lubicie zaskoczenie? 
Zapraszam więc do Doliny Umarłych !
 
 

12 komentarzy:

 1. Moja kochana Tess Geritsen ! Muszę przeczytać wszystkie jej książki !!!

  OdpowiedzUsuń
 2. z przyjemnością sięgnęłabym po tę książkę
  dopisuję do mojej "listy życzeń"
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. A o tej książce nie słyszałem. A myślałem, że wyłączne prawo do publikacji książek Tess ma Mira. A tu, proszę! Jej powieści również w Albatrosie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Albatros prze jeszcze przed Mirą drukował Gerritsen, thrillery. Mira wydaje te z wątkiem miłosnym :)

   Usuń
 4. Uwielbiam Tess Gerritsen :) O książce słyszałam ale nie miałam jeszcze okazji przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak jak @Aleksandra, uwielbiam książki tej autorki, a zwłaszcza te z serii Isles/Rizzoli. Z niecierpliwością czekam na najnowszą powieść o tych bohaterkach

  OdpowiedzUsuń
 6. zdecydowanie coś dla mnie! :) już ją ustawiam w kolejce na liście lektur obowiązkowych :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ludzie- litości!!!Kolejna książka na listę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam jej "Osaczona" i bardzo mi się spodobała więc chętnie i po tę sięgnę :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam Tess i jej powieści. U mnie na regale czeka już "Skalpel", ale niestety będę mogła się za niego zabrać dopiero po przeczytaniu przygotowanego wcześniej stosu ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Tess należy do moich ulubionych autorów, a jest ich zaledwie kilku. Miałam okazje czytać książkę i podobnie jak Ty jestem nią zachwycona ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Książkę mam w planach i już nie mogę się doczekać kiedy wpadnie w moje łapki:))

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...