wtorek, 1 maja 2012

Eve - Anna Carey

Osiemnastoletnia Eve nigdy nie wyszła za pilnie strzeżony teren zamkniętej szkoły, gdzie ona i dwieście innych dziewcząt przygotowuje się do roli elity Nowej Ameryki. Ale w przeddzień ukończenia nauki odkrywa szokującą prawdę o jej prawdziwym celu – i o przerażającym losie, jaki ją czeka.
Zostawia jedyny dom, jaki znała, i zaczyna długą, ryzykowną wędrówkę w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca. Ale za bramą szkoły nie ma bezpiecznych miejsc. Czy Caleb, twardy, buntowniczy chłopak, który wie, jak przeżyć, pomoże Eve je znaleźć? Czy Eve mu zaufa, chociaż zawsze wpajano jej śmiertelny strach przed mężczyznami? I co zrobi, gdy przyjdzie jej wybierać pomiędzy życiem a miłością…

Okładka :  miękka ze skrzydełkami
Ilość stron:   300
Wydawnictwo:   Amber
PREMIERA:    29.05.2012

Ostatnio często w moje ręce wpadają fantastyczne książki przedstawiające nową wizję przyszłości .
"Eve" również do nich należy. Przedstawia katastroficzną wizję świata zdziesiątkowanego przez zarazę (rok 2015).
Kobiety żyją tutaj w wyizolowanych społeczeństwach. Dla dziewcząt są szkoły, a dla chłopców obozy pracy. Dziewczęta przygotowuje się  na "maciory" czyli rozrodczynie. Nic o tym, oczywiście, nie wiedzą, roztacza się wokół nich wizje nauki, rozwoju osobowości, a trafiają do betonowego pokoju, gdzie są zapładniane i rodzą kolejne dzieci, aby odnowić społeczeństwo. Masakra!

W takiej zamkniętej żeńskiej szkole spotykamy Eve, prymuskę i wzór dla innych. Osiemnastolatka kończy właśnie szkołę i przygotowuje mowę końcową. Jest podniecona przejściem na druga stronę rzeki do ośrodka rozwoju. Jej spokój burzy jedna z koleżanek, Arden, która ucieka ze szkoły. Wcześniej opowiada Eve o dziewczynach zamkniętych w ośrodku, które są skazane na ciągle rodzenie dzieci, a nie na naukę i rozwój. Dziewczyna początkowo nie wierzy, ale zaczyna składać fakty - co miesiąc wszystkie dziewczęta są badane, podawane są im witaminy, dba się o ich posiłki... 
Nocą przepływa przez rzekę i zagląda do okien ośrodka - jest w szoku, kiedy zamiast szczęśliwych dziewcząt dostrzega poprzypinane do łóżek kobiety z monstrualnymi brzuchami. Wraca do szkoły i zostaje przyłapana przez jedną z nauczycielek - ta pomaga jej uciec ze szkoły. 

Eve ucieka drogą nr 80 i podąża w kierunku Kalifii, ośrodka dla uchodźców. Tereny wokół są zniszczone przez zarazę, nie ma ludzi, domy są splądrowane. Dziewczyna szuka w nich jedzenia i schronienia. W jednym z nich spotyka Arden. Dalszą drogę odbywają razem. Poznają Caleba, który pomaga im uciec przed strażnikami szukającymi Eve.
Okazuje się, że dziewczyna jako niezwykle inteligentna, poukładana i ładna została przeznaczona na rozrodczynię dla Króla. Udaje im się uciec, azyl znajdują w tunelu, gdzie mieszka Caleb z gromadką chłopców, którzy uciekli z obozu pracy. Arden jest ciężko chora, Eve opiekuje się nią i uczy małych chłopców czytać. Zacieśnia się jej związek z Calebem. 
Nic nie trwa wiecznie i z tego miejsca też muszą uciekać. 
Czy uda im się dotrzeć do upragnionej Kalifii? Jak rozwinie się związek Eve i Caleba?

"Eve" to przerażająca wizja świata przyszłości, wcale nie takiej dalekiej, bo zaraza, o której mowa, miała miejsce w 2015 r. Blisko, prawda? 
Mam tylko nadzieję, że to tylko fikcja, bo jakoś nie bardzo odpowiada mi przedstawiana wizja życia.
Książka w pierwszej chwili skojarzyła mi się z filmem "Seksmisja" - kobiety oddzielone od mężczyzn, dziewczynkom wpaja się dziwne filozofie dotyczące mężczyzn. Brzmi jak filmowe "Samiec -twój wróg" !
Natomiast sama ucieczka i droga, jaką przebywają dziewczyny kojarzy mi się z niedawno czytaną "Drogą", która mnie zachwyciła. Mamy tutaj podobny obraz splądrowanego i wyniszczonego świata.
Rozwijający się związek pomiędzy Eve a Calebem wzrusza i wywołuje uśmiech.
To naprawdę książka warta przeczytania - niezwykła :)  Polecam!
 
 13 komentarzy:

 1. Hmm czyli już wiem jaki będzie mój kolejny zakup. Ciekawe tylko czy to jednotomowa historia, czy będzie kontynuacja.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zazdroszczę ci, że mogłaś tę książkę już przeczytać. Ja sama czekam na nią w księgarniach i pierwsze co robię to czytam.
  Mnie również przeraża ta wizja świata. Kobiety jako maszyny do rodzenia dzieci zmuszane do tego nawet jeżeli nie są gotowe. Ale co się potem dzieje z tymi wszystkimi dziećmi? Przecież matki nie mają jak się nimi zajmować, gdyż po raz kolejny są zapładniane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzieci są oddawane na wychowanie, a w wieku 5 lat trafiają do zamkniętej szkoły. Przerażające!

   Usuń
 3. przeczytam, historia mnie zainteresowała :)
  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam wielką chętkę na tę ksiażkę, czekam na nią z niecierpliwością ;D

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo chętnie się za nią zabiorę:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Za książkę na pewno się zabiorę. Od momentu kiedy tylko ją zobaczyłam od razu zapragnęłam mieć ją na swojej półce, ale niestety szybko sobie na nią nie pozwolę. Jednak już nie mogę się doczekać aż będę mogła się za nią zabrać. :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam przeogromną ochotę na tę książkę, nie mogę się doczekać jej premiery!

  OdpowiedzUsuń
 8. Sama się nad nią zastanawiam, ale to chyba za jakiś czas jak nadrobię zaległości :D

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...