czwartek, 10 maja 2012

Środek kapusty - Ewa Nowak


Julka mieszka na warszawskim Bródnie. Chodzi do pierwszej klasy, przyjaźni się z Aśką, ciągle zaś kłóci ze starszym bratem Filipem. Jako osóbka obdarzona bujną wyobraźnią miewa zaskakujące pomysły. Na ogół są one źródłem nieopisanej radości dla bliskich. Zdarza się jednak, że Julka wpada w tarapaty, jak wtedy, gdy przestaje mówić sąsiadom dzień dobry, bo dowiedziała się, że grzeczne dzieci nie odzywają się bez pytania. „Środek kapusty” to przezabawna i mądra opowieść o życiu niezwykłej rodziny w całkiem zwyczajnym mieście.

Okładka:  miękka ze skrzydełkami
Ilość stron:  168
Wydawnictwo:  Egmont
Seria:  Księżycowy kamień

Ostatnio spędzamy z moim synem wieczory czytając sobie nawzajem po rozdziale. Teraz na tapetę trafiła książka Ewy Nowak "Środek kapusty". 
To przezabawne krótkie opowieści z życia Julki, uczennicy szkoły podstawowej, która mieszka na warszawskim Bródnie wraz z rodzicami i bratem, Filipem.

Mojemu synowi szczególnie do gustu przypadł rozdział wyjaśniający tytuł książki. Otóż tytułowy środek kapusty to nic innego jak głąb kapuściany. Dzieci w opowiadaniu mają zabronione przez rodziców wyzywanie się i ubliżanie, używając słów "Ty, głąbie kapuściany!". 
A dzieci, jak to dzieci - rozwiązanie znalazły :) Teraz można w ich domu usłyszeć - "nie bądź takim... środkiem kapusty!". Dzieciaki są bardzo pomysłowe i bardzo ciekawe świata.
Czytając poszczególne opowieści można się dowiedzieć, skąd biorą się dzieci, co spotyka dzieci, które nie mówią "dzień dobry", itd. Niektóre sytuacje ubawiły mnie do łez!

Opowieści są pisane prostym, zrozumiałym dla dzieci językiem. Są zabawne, ale bardzo mądre. Przybliżają różne sytuacje z życia oraz pokazują nam rodzicom, jak nauczyć się rozmawiać z dziećmi o trudnych tematach.
To doskonała lektura do czytania wspólnie z dziećmi i dyskutowania o przedstawionych sytuacjach.
Książeczka jest bogato ilustrowana, przyciąga wzrok dzieci, a spora czcionka ułatwia im czytanie.

"Środek kapusty" to świetna lektura dla całej rodziny, która bawi i uczy, a dodatkowo sprawia, że czas spędzony razem jest bezcenny :)
Serdecznie polecam - a my sięgamy po kolejne książki z tej serii !
 
 
 

4 komentarze:

 1. ksiazke czytałam, kiedy fascynowała mnie ta pisarka. W sam raz dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 2. Będę musiała się za nią rozejrzeć, małej może może się spodobać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Znam tylko książki dla młodzieży p.Ewy Nowak, lubię je i polecam.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Pani Ewa Nowak jest jedną z bardziej utalentowanych pisarek polskich książek dla dzieci i młodzieży. Od lat ją uwielbiam. :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...