środa, 9 maja 2012

Tunele cz.1 - Roderick Gordon, Brian Williams

Ten światowy bestseller dla dzieci i młodzieży okrzyknięty został przez Barry`ego Cunninghama następcą serii o Harrym Potterze. "Od pierwszej strony wiedziałem, że Harry Potter jest magiczny.  Czytanie Tuneli wywołało ten sam dreszcz" - mówi odkrywca J.K. Rowling.
Głównym bohaterem książki jest czternastoletni chłopiec Will Burrows, który wraz ze swoją ekscentryczną rodziną mieszka w Londynie. Jego wielką pasją jest archeologia. Pewnego dnia z ojcem, kustoszem muzeum, odkrywa wejście do tajemniczych tuneli. Gdy jego ojciec znika, chłopak razem z przyjacielem Chesterem wyrusza na poszukiwania. Głęboko pod ziemią odkrywa tajemniczy świat, zwany Kolonią

Okładka:   miękka
Ilość stron:  496
Wydawnictwo:  Wilga
Seria:   Tunele

Duet, Roderick Gordon i Brian Williams, to dwójka przyjaciół, którzy wspólnie napisali serię książek fantastycznych dla młodzieży, która została okrzyknięta następcą serii o Harrym Potterze. 

Tutaj magia wypływa z normalności - mamy pozornie zwykłego, czternastoletniego chłopca, który chodzi do szkoły. Jednak ten chłopiec, Will Burrows, ma również pasję - jest nią archeologia  i wykopaliska. Wspiera go w niej jego ojciec, kustosz muzeum. Razem robią nielegalne wykopaliska w różnych miejscach, cieszą ich wszystkie znaleziska.
Cała rodzina Burrowsów jest dość dziwna: matka - całymi dniami siedzi w fotelu oglądając telewizję i nie interesując się niczym więcej, młodsza siostra Rebecca - z kolei zajmuje się całym domem, finansami, gotowaniem, sprzątaniem, zakupami, itd, ojciec - kustosz muzeum, zajęty jest wykopaliskami i znaleziskami oraz sam Will, który wygląda zupełnie inaczej niż cała rodzina i zdaje się do niej nie pasować i ma tylko jednego przyjaciela.

Pewnego razu po sprzeczce rodzinnej, znika ojciec Willa. Dosłownie zapada się pod ziemię - nikt go nie widział, nie chodzi do pracy, rozpłynął się w powietrzu. Will, wraz z przyjacielem, znajduje w piwnicy ukryty tunel i podąża śladem ojca. Trafiają na coś niezwykłego - widzą pod ziemią ulicę, domy - coś niesamowitego, a do tego okazuje się, że są tam mieszkańcy!
Niestety mieszkańcy nie są zachwyceni ich wizytą i lądują w więzieniu, gdzie są przesłuchiwani. Jakież jest zdziwienie Willa, kiedy odwiedza go mężczyzna z chłopcem - okazuje się, że to jego prawdziwy ojciec i brat.
Jak to się stało? Czym jest tajemnicza Kolonia, do której został zabrany? jak potoczą się dalsze losy Willa?

" Tunele" to świetna książka nie tylko fantastyczna, ale również przygodowa. Początek mi się trochę ciągnął i odłożyłam ją, ale cieszę się, że wróciłam, bo od momentu odkrycia miasta pod ziemią - po prostu nie mogłam się oderwać. 
Nowe miejsce, nowe życie, nowa rodzina - a wszystkie te zmiany dotykają jednego człowieka, Willa. 
Niezwykły pomysł na umieszczenie akcji we wnętrzu ziemi stanowi przyjemną odmianę, jest intrygujący i świeży. Doskonale odmalowany tajemniczy świat wciąga czytelnika i nie wypuszcza ze swych objęć do końca książki.
To świetna książka nie tylko dla młodzieży - myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie - i miłośnicy fantastyki, i wielbiciele przygody oraz zagadek. 
Już jestem ciekawa, co spotka naszych bohaterów w kolejnych tomach serii :) Polecam Wam serdecznie !
 


8 komentarzy:

 1. Mój kuzyn bardzo lubi tę serię, ale ja jakoś nie mogłam się przebić przez pierwszą część - coś mnie od tej książki odrzucało.

  OdpowiedzUsuń
 2. Początek jest nużący, ale po 1/3 książki jest super!
  Mam nadzieję, ze drugi tom będzie jeszcze lepszy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakoś nie kusi mnie ta książka, ale nie mówię jej nie. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Moja opinia zdecydowanie różni się od Twojej. Dla mnie ta książka to jedna z gorszych, jakie w ogóle czytałam :P

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta seria nigdy mnie do siebie nie przyciągała i nawet po tej recenzji tak nie jest. Chyba oszczędzę sobie czasu, a może w wakacje sięgnę po ebooka?

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytał♥am pierwsze dwa tomy tej serii (Boże jaką ja mam ochotę na następne, ale niestety w bibliotece nie ma) i zakochałam się w Willu, Chesterze, w całej książce.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...