niedziela, 27 maja 2012

Ukryty kwiat - Pearl S. Buck

Josui, młoda dwudziestoletnia Japonka i Allen, oficer armii amerykańskiej, stacjonujący w Tokio podczas powojennej okupacji, zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Ojciec dziewczyny jest wziętym lekarzem zaprzyjaźnionym z arystokratyczną rodziną Matsui i liczy na to, że któregoś dnia córka poślubi syna pana Matsui, szlachetnego i światłego Kobori. Jednak Josui przyjmuje oświadczyny Allena. Młodzi, świadomi oporu najbliższych, decydują się na małżeństwo i zamieszkują w Nowym Jorku. Z czasem, mimo wciąż silnego, wzajemnego uczucia, coraz bardziej dają o sobie znać różnice, wynikające z odmiennego pochodzenia...

Okładka:  miękka
Ilość stron:   302
 Wydawnictwo :   Muza SA

Rzadko sięgam po książki związane z tematyką wschodu, jakoś nie czuję tych klimatów. Tym razem przeczytałam książkę za namową Dunajki, która bardzo ceni książki Pearl S. Buck.
Przeczytałam, nie była zła, ale jakoś wschodnie klimaty i ta grzeczność, ułożenie - to nie moje klimaty.

"Ukryty kwiat" to opowieść o trudnej miłości pomiędzy amerykańskim oficerem, Allenem, a młodziutką Japonką amerykańskiego pochodzenia, Josui. 
Dziewczyna mieszka i uczy się w Tokio, jej ojciec jest cenionym lekarzem. Rodzina powróciła do Japonii po latach mieszkania w Ameryce. Mieli do wyboru życie w obozie dla uchodźców lub powrót do Japonii.
Ojciec chce, aby córka poślubiła syna jego znajomego, Kobori, jednak dziewczyna oddała już serce Allenowi.
Biorą buddyjski ślub i oficer wraca do domu, sam. Niestety nie znajduje wsparcia wśród swoich rodziców, a dodatkowo okazuje się, że w stanie Ameryki, gdzie mieszka, zakazane prawem są mieszane małżeństwa.
Kiedy Josui przylatuje do niego, wynajmują mieszkanie, a Allen odwiedza rodziców sam. Dziewczyna nie informuje męża o swojej ciąży, wyprowadza się ze wspólnego mieszkania i znika z jego życia
Pomaga jej Kobori, który jest w Ameryce w podróży służbowej.
Jak poukłada się życie młodziutkiej Josui? Czy wróci do Japonii? Co stanie się z jej dzieckiem?

Warunki życia i reakcje otoczenia weryfikują każdą miłość. Tutaj niestety otoczenie i czas nie okazały się przyjazne dla kochanków. Piękna za to była postawa Koboriego, który okazał dziewczynie przyjaźń i wsparcie, pomimo że zostawiła go na krótko przed ślubem.
Specyficzne warunki życia w Japonii są pokazane na zasadzie kontrastu z życiem w Ameryce. Opowieść jest barwna i ciekawa, ale specyfika wschodu do mnie nie przemawia.... niestety.
Polecam - innym na pewno spodoba się bardziej niż mnie, bo to dobra książka.


5 komentarzy:

 1. ja również rzadko sięgam po książki o tematyce krajów wschodu :) i raczej mnie do nich wcale nie ciągnie...

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie miałam okazji zapoznać się z tą książką. W ogóle nie miałam pojęcia o jej istnieniu. Jednak teraz będę musiała się za nią rozglądnąć.

  OdpowiedzUsuń
 3. jednak to nie do końca moja bajka, więc nie przeczytam
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Okładka jest taka śliczna...

  OdpowiedzUsuń
 5. Dam szansę tej książce :D

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...