wtorek, 19 czerwca 2012

Mroczna Ostoja cz.3 - Gail Z. Martin

Mieszkańcy Mrocznej Ostoi odczuwają efekty rządów terroru Jareda Uzurpatora, które zagrażają stabilności Zimowych Królestw. Siły nieumarłych występują przeciwko lordowi Jonmarcowi z Mrocznej Ostoi w walce o władzę pomiędzy śmiertelnikami a vayash moru. Niektórzy vayash moru nie są zachwyceni tym, że do dworu powrócił lord-śmiertelnik. Jonmarc musi zdobyć zaufanie śmiertelnych mieszkańców Mrocznej Ostoi, prowadząc jednocześnie niebezpieczną polityczną grę z zamieszkującymi ją vayash moru. Ma ciągle w pamięci, że czterech ostatnich lordów zmarło młodo. W całych Zimowych Królestwach magia stała się groźną i nieprzewidywalną siłą. Strumień, będący rzeką magicznej energii, został mocno zakłócony, gdy wiele lat temu Arontala wydarł przemocą kulę Łapacza Dusz z fundamentów Mrocznej Ostoi. Teraz Strumień jest niestabilny, stanowi zagrożenie dla umysłów i życia magów, którzy czerpią z niego moc. Król Martris Drayke przygotowując się do ślubu, jednocześnie musi się przygotować do wojny z buntownikami wciąż lojalnymi w stosunku do Jareda. Królestwo Isencroftu znajduje się na krawędzi wojny domowej z powodu zbliżającej się perspektywy połączenia z królestwem Margolanu Tylko jedno jest pewne – Zimowe Królestwa nie będą już takie same. 

Okładka:  miękka
Ilość stron:    496
Wydawnictwo:   Dwójka Bez Sternika
Seria:    Kroniki Czarnoksiężnika 

"Mroczna Ostoja" to trzeci tom "Kronik Czarnoksiężnika". Każdy kolejny tom wydaje się być jeszcze lepszy od poprzedniego - ten trzeci jest moim faworytem. Klimatem przypomina mi "Czarne kamienie" Anne Bishop - jestem oczarowana !
Tom drugi, "Krwawy Król" był w dużej mierze poświęcony przygotowaniom i wojnie z magiem Arontalą, natomiast tom trzeci to porządkowanie kraju po zawierusze, tworzenie nowego ładu i porządku oraz rozkwitanie miłości pomiędzy Matrisem a Kiarą oraz pomiędzy Vahanianem i Cariną.

Opowieść toczy się wielowątkowo. Z jednej strony obserwujemy nowego Lorda Mrocznej Ostoji, którym został Jonmarc Vahanian, śmiertelnika wśród nieumarłych vayash moru.
Z drugiej strony widzimy nowe rządy króla Matrisa Dryke'a oraz przygotowania do ślubu z Kiarą, który ma połączyć Margolan i Isencroft.
Jednak pomimo zwycięstwa nad Arontalą, nie dzieje się dobrze ani w Margolanie ani w Isencrofcie. Ludzie nie chcą połączenia państw, szerzą się napady, dochodzi do prób zgładzenia Matrisa - zdrajcy, zwolennicy Jareda, nadal pozostają na wolności. Zapowiada się kolejna wojna. Zaraz po ślubie Matris planuje na nią wyruszyć, tymczasem oczyszcza pałac z dusz cierpiących za sprawą Jareda.
 
W Mrocznej Ostoji wcale nie dzieje się lepiej. Rada Krwi jest podzielona, nie wszyscy akceptują wybór śmiertelnika na Lorda Mrocznej Ostoi. Uri jawnie występuje przeciwko  niemu, Vahanian ma wsparcie Gabriela. 
Jonmarc pracuje ciężko nad doprowadzeniem Mrocznej Ostoji do porządku, niecierpliwie czeka na przyjazd Cariny. Uzdrowicielka jest bardzo potrzebna na tym porzuconym terenie, a on sam ma osobiste oczekiwania związane z jej przybyciem.

Podczas walki z Arontalą uszkodzeniu uległ Strumień, rzeka mocy i energii, - teraz wszystkim grozi niebezpieczeństwo. Magia zaczyna odwracać się przeciwko magom, a moc magii krwi rośnie.
Matris rusza na wojnę przeciwko lordowi Curane - czy uda mu się pokonać zdrajców Margolanu i zaprowadzić porządek w państwie? Jak poradzi sobie Kiara - sama pośród nieprzychylnych ludzi?
Jak potoczą się losy Vahaniana i Cariny w Mrocznej Ostoji?
Przeczytajcie - opowieść jest magiczna!

"Mroczna Ostoja" to niezwykle klimatyczna opowieść o odwadze i miłości, o odwiecznej walce dobra ze złem. Oczarowała mnie prostota formy oraz barwne opisy miejsc i sytuacji. Ciekawie skonstruowane postacie, bardzo różne, dodają pikanterii całej opowieści. Mamy klasyczny podział na dobrych i złych, a ich starcia są bardzo emocjonujące.
Całość jest bardzo ciekawa, intrygująca i trzyma w napięciu aż do ostatnich stron - powiem więcej, pozostawia tak dużo niedopowiedzeń, że już nie mogę się doczekać, kiedy sięgnę po kolejny tom!
 
Polecam wszystkim wielbicielom świetnie napisanych książek - nie tylko fantastyki ! 
Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie - nawet wielbicielki romansów :)

4 komentarze:

 1. zabrałabym się, gdybym dorwała część pierwszą :)
  póki co muszę powiedzieć pass - przecież nie zacznę od 3 części ;]
  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że to coś dla mnie :) Muszę tylko dorwać pierwszy i drugi tom, aby nadrobić zaległości :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety zupełnie nie ciągnie mnie do tej serii ;(

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj to raczej nie moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...