wtorek, 31 lipca 2012

Za wszystko trzeba płacić - Aleksandra Marinina

Nad głową Nastii Kamieńskiej zbierają się czarne chmury. Znajomy mafioso Denisow zwraca się do niej z prośbą o pomoc w znalezieniu mordercy jego przyjaciółki. Nieformalne śledztwo wykazuje, że popełnione w Austrii zabójstwo ma związek z dziwnymi zgonami naukowców w Rosji. Nastia zaczyna podejrzewać, że Denisow prowadzi podwójną grę i próbuje ją wciągnąć w pułapkę. Tymczasem, oskarżona o kontakty ze światem przestępczym, zostaje odsunięta od obowiązków służbowych. Ale to dopiero początek kłopotów. Wkrótce major Kamieńska zaczyna otrzymywać telefony od tajemniczego Arsena, ktoś włamuje się do jej mieszkania i przeszukuje komputer. Nastia nie daje się jednak zastraszyć, podejmuje nierówną walkę z mafią i staje twarzą w twarz z mężczyzną, przez którego kiedyś omal nie zginęła.

Czas nagrania: 16 godz. 15 min.
Nośnik: 1 CD mp3
Data wydania: 2012-04-04
Lektor: Roch Siemianowski
Wydawnictwo:
   Biblioteka Akustyczna

Patrząc na fakt, że spędzam ostatnio 2 godziny dziennie na dojazdach z nowego domu do pracy - słucham audiobooków. Jakiś czas temu wpadł w moje ręce dysk CD z powieścią Aleksandry Marininy "Za wszystko trzeba płacić" - zaczęłam go słuchać i jakoś zapomniałam o nim. Teraz znów go wyjęłam i uprzyjemniał mi drogę :)

"Za wszystko trzeba płacić" to świetnie napisany ... i przeczytany kryminał. Bardzo pasował mi tutaj głos pana Siemianowskiego, czytał pewnie i ciekawie.
Autorka przeniosła mnie w czasie do Moskwy lat 90-tych XX wieku. Przez jakiś czas musiałam się przyzwyczajać do rosyjsko brzmiących imion i nazwisk, ale  z czasem wciągnęłam się w tą ciekawą historię.
To moje pierwsze spotkanie z twórczością Marininy, ale naczytałam się bardzo pozytywnych opinii - i faktycznie było warto.

Główną bohaterką, która pojawia się również w innym książkach Marininy, jest major Anastazja Kamieńska, pracownica moskiewskiej policji.
Na początku akcja dzieje się w klinice, do której trafiają wypaleni intelektualiści zajmujący prominentne stanowiska. Na nich sprawdza się działanie preparatu podnoszącego możliwości twórcze pacjentów. Niestety, sprawa utknęła w martwym punkcie wraz ze śmiercią profesora Lebiediewa, który prowadził eksperyment. Całą dokumentację gromadzi jego młoda żona, Weronika - zgłasza się do niej podejrzany człowiek oferując za owe dokumenty dużo pieniędzy.
Weronika zostaje wkrótce zamordowana, a wraz z nią ginie kobieta i jej dziecko - nieopatrznie znaleźli się razem w podróży. Liliana, bo tak miała na imię zamordowana kobieta, okazuje się być kochanką Denisowa, rosyjskiego mafioza, który postanawia dowiedzieć się, kto stoi za jej śmiercią.
Wtedy do akcji wkracza major Kamieńska i przystępuje do wyjaśnienia sprawy.

"Za wszystko trzeba płacić" to świetnie napisany i trzymający w napięciu kryminał. Wątki przeplatają się, a zwroty akcji uniemożliwiają szybkie wydedukowanie końca historii. Mamy całą plejadę czarnych charakterów i niezwykle barwnych postaci, które są doskonale przemyślane i powiązane ze sobą. Chwilami gubiłam się w nieustannych zwrotach akcji i zmieniających się bohaterach - ale całość jest naprawdę niezła.
Mnie się podobała ! Muszę sięgnąć po kolejne audiobooki - szkoda marnować tyle czasu w trasie :)4 komentarze:

 1. Jakiś czas temu również zaczęłam słuchać audiobooków, ale szybko się do tego zniechęciłam.
  O książce nie słyszałam i myślę, że jej nie przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam jeszcze tej autorki ale słyszałam same plusy - więc wreście przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. miałam już przyjemność poznać major Anastazje Kamieńską i z chęcią bym poczytała o niej jeszcze :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...