środa, 1 sierpnia 2012

Lekcje francuskiego - Ellen Sussman

W ciągu jednego dnia wszystko może się zmienić! Zwłaszcza w namiętnym Paryżu. Trójka Amerykanów – Josie, Riley i Jeremy – zjawia się w mieście miłości z różnych powodów. Młoda nauczycielka Josie decyduje się na podróż, bo chce zapomnieć o śmierci kochanka. Riley, energiczna, ale sfrustrowana matka i żona, walczy o to, by odzyskać porozumienie ze swoim mężem. Jeremy podpatruje na planie filmowym swoją żonę – wielką gwiazdę – i stwierdza ze smutkiem, że się od niej coraz bardziej oddala.
Lekcje francuskiego to żywiołowa opowieść o jednym dniu z życia szóstki młodych ludzi. W paryskiej kawiarni spotykają się lektorzy języka francuskiego – Nico, Chantal, Philippe. Młodzi, piękni, żądni przygód. Przed nimi dzień zajęć i nieprzypadkowo ich uczniami okażą się zagubieni Amerykanie. Pogrążeni w nieszczęściach bohaterowie szybko odzyskują formę: wystarczy spotkać interesującą osobę, dać się porwać, zapomnieć o wszystkim. Ellen Sussman żartobliwie i orzeźwiająco opowiada o przyjemnościach, które może przynieść każdy dzień. To smakowita podróż w głąb miasta i … erotyki. Książka tętni rozkoszą, jaką daje podróż w nieznane, zauroczenie i seks! 


Okładka:  miękka ze skrzydełkami
Ilość stron:   306
Wydawnictwo:  Wydawnictwo Literackie
Rok wydania:  Premiera  sierpień  2012

Fantastyczna letnia lektura! "Lekcje francuskiego", bo o nich mowa, to opowieść obyczajowa z wątkiem psychologicznym. Poznajemy niezwykle barwne postacie i ich losy, a wszystko w mieście miłości, Paryżu.

Jak może wyglądać jeden, zwykły dzień w Paryżu dla szóstki bohaterów? Zaciekawieni? To idziemy dalej.
W Paryżu znajduje się szkoła językowa, gdzie można wynająć korepetytora języka francuskiego, spędzić z nim dzień i uczyć się języka w realu, np. zwiedzając przy tym to piękne miasto.
W tej szkole pracuje trójka nauczycieli - Chantal. Philippe i Nico.  Są znajomymi, spotykają się na kawie przed zajęciami. Chantal jest dziewczyną Philippe'a, a Nico jest w niej zakochany - taki trójkąt.
Jednak Philippe jest bardzo kochliwy i mimo posiadania dziewczyny, zdarza mu się sypiać z innymi kobietami. Chantal na złość chłopakowi przespała się z Nico, a on liczy na coś więcej.
Cóż w Paryżu, życie nie może być proste !

Każdy z nich spędza cały dzień ze swoim wyznaczonym uczniem.
Nico poznaje amerykańską nauczycielkę francuskiego, Josie, która przyjechała do Paryża po śmierci swojego partnera. Mężczyzna poznaje jej historię, flirtują jednak coś ciągnie go do Chantal. Ten dzień wpływa również na Josie, postanawia odwiedzić Prowansję i zweryfikować swoje życie.
Phillipe spotyka na swoich lekcjach Amerykankę, gospodynię domową, Riley, która mieszka z mężem i dziećmi w Paryżu. Jej mąż pracuje w korporacji, a ona zajmuje się domem. Czuje się zaniedbana i samotna - spotkania z Philippem sprawiają, że wraca do niej życie.
Natomiast Chantal spędza dzień z Jeremym, mężem aktorki, która kręci film w Paryżu i wynajęła dla męża korepetytorkę. Jeremy kocha swoją żonę, Danę, jednak jest zauroczony Chantal. Opowiada jej swoją historię, poznaje z przybraną córką. Dobrze się czuje w towarzystwie tej młodej kobiety, jednak zaczyna  rozmyślać o swoim związku i relacjach z Daną.

Paryż i spotkanie z innymi ludźmi otwiera ich umysły i skłania do refleksji nad własnymi uczuciami i życiem. Lekcje francuskiego w Paryżu to lekcje życia. Każda z poznanych osób jest inna i za każdą stoi jej indywidualna historia - niepowtarzalna. 
Autorka posługuje się pięknym, barwnym językiem, a klimatyczne tło Paryża nadaje opowieści magii.
To świetna lektura na lato - poruszająca i dająca do myślenia. To nie jest lekka opowieść, to historie różnych ludzi zamknięte w jednym dniu w jednym miejscu.. A jak wyglądałaby Wasza opowieść? Z którym z nauczycieli chcielibyście spędzić swój czas?
Mnie zdecydowanie przypadł do gustu ciepły i wrażliwy Nico, pełen zrozumienia i miłości dla kobiet. 
Polecam Wam tą niezwykle klimatyczną książkę :)
10 komentarzy:

 1. Już ci się udało przeczytać:) Ja dopiero mam w planach. Czuję, że mi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 2. póki co się wstrzymam, coś mnie nie ciągnie do książki

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie książka nie zainteresowała...

  OdpowiedzUsuń
 4. podoba mi się twoja recenzja. Chętnie przeczytam tę powieść i sama zobaczę czy warto ;]

  OdpowiedzUsuń
 5. francuski klimacik - czemu nie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dostałam tę książkę od Wydawnictwa Literackiego i mam zamiar sięgnąć po nią za kilka dni. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bohaterka ma na imię JOSIE, a nie JOLIE...

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...