DROGA 66. Zwana główną ulicą USA, wije się przez osiem stanów. Śpiewano o niej piosenki, kręcono filmy, pisano powieści. Tędy w czasach Wielkiego Kryzysu tysiące farmerów podążało na zachód w poszukiwaniu lepszego życia. Dorota Warakomska wyrusza w podróż w poszukiwaniu serca Ameryki. Odwiedza kultowe bary, takie jak Bagdad Café, stare hotele i zapadłe wioski. Podąża śladami znanych filmów: Thelmy i Louise, Autostopowicza, Urodzonych morderców czy kreskówki Auta. Poznaje mieszkańców, którzy postanowili związać swój los z Drogą-Matką, jak pisał o niej John Steinbeck. Przy Drodze 66 można wziąć udział w rodeo, spotkać prawdziwego rednecka i obejrzeć film w kinie pod gołym niebem na cmentarzu.
Autorka przemierza drogę, która stała się synonimem dążenia do wolności i szczęścia, symbolem amerykańskiego snu, a dziś – uznana za zabytek – jest jedną z największych atrakcji USA.
Czyta: Dorota Warakomska
Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna
Format: 1xCD, MP3
Czas trwania: 10 godz.35 minut
Ostatnio wiele czasu spędzam w samochodzie - w drodze do pracy i z powrotem. Mam swoją drogę 66, którą jest polska A3. Kilka ostatnich dni spędziłam słuchając w drodze audiobooka czytanego przez Autorkę. Bardzo cenię panią Warakomską jako dziennikarkę i czytała swoją książkę całkiem nieźle, choć miałabym kilka uwag....
Droga 66, czyli Route 66, to chyba najsłynniejsza droga świata, o której słyszeli wszyscy. Wiele się o niej mówi, powstało wiele filmów z drogą w tle, śpiewali o niej Nat King Cole czy Rolling Stones.
Route 66 często zwana jest Mother Road czyli Drogą-Matką. Została otwarta dla ruchu 11 listopada 1926 roku, a w 1936 roku została przedłużona do Santa Monica.
Przecina prawie całe Stany Zjednoczone - łączy Chicago z Los Angeles, ma ponad 2500 mil.
Jest niezwykła, swoim magnetyzmem przyciąga wielu, którzy chcą poznać i przemierzyć ją całą - tak jak Autorka.
Route 66 to aktualnie droga nieistniejąca - skreślono ją z mapy Stanów Zjednoczonych w 1985 roku i została przekazana przez władze federalne, władzom stanowym. Jednak jej tradycje nadal są kultywowane. W miejscach, przez które przebiega Route 66, istnieją komitety dbające o szerzenie informacji i podtrzymywanie legendy przy życiu.
Jadąc drogą 66 czeka nas wiele niespodzianek - wiele jej fragmentów w ogóle nie istnieje, zostało zaoranych, zmieniono ich trasę. W wielu innych miejscach legenda nadal jest żywa - spotyka się knajpki, minimuzea, atrakcje turystyczne, gdzie zbierane są pozostałości i historia drogi przekazywana jest potomnym. Można tam obejrzeć stare zdjęcia, kupić pamiątki, posłuchać anegdot czy zwiedzić stare, już niedziałające stacje benzynowe.
zdjęcia pochodzą z portalu bonzaj.pl
Route 66 to legenda Ameryki i źródło inspiracji dla wielu artystów.
Historia słynnej drogi to wędrówka przez Amerykę, opowiedziana lekko i z polotem. Pani Warakomska zwiedziła po drodze wiele ciekawych miejsc i spotkała niezwykłych ludzi. Usłyszymy nie tylko szczegóły techniczne i historyczne związane z drogą 66, ale poznamy wiele lokalnych anegdot i opowieści.
Audiobooka świetnie się słucha w samochodzie - jest klimatyczny i bardzo ciekawy - polecam.
Z chęcią poczytałabym o najsławniejszej drodze Ameryki, tym bardziej, że przy okazji lektury "Gron gniewu" bohaterowie wędrowali na Zachód właśnie tą Drogą - matką. Ciekawi mnie polskie spojrzenie i wiadomości z pierwszej ręki :)
OdpowiedzUsuńOstatnio przkonuję się do audiobooków, wlaśnie w aucie, więc dziękuję za inspirację, ż pewnością sięgnę po tą pozycję :)
OdpowiedzUsuńTeż słuchałm ostatnio, świeta książka i świetne wykonanie audiobooka.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
Książka musi być ciekawa!
OdpowiedzUsuńChetnie poczytam o slynnej Route 66, szczegolnie, ze ksiazki podroznicze i ksiazki drogi sa bardzo w moim guscie:)
OdpowiedzUsuńNiestety nie moje klimaty, zatem nie sięgnę. Ale polecę znajomym.
OdpowiedzUsuńNie, nie to nie dla mnie.
OdpowiedzUsuń