niedziela, 7 października 2012

Schronienie - Harlan Coben

Mickey Bolitar, piętnastoletni bratanek Myrona, ma mnóstwo problemów. Jego ojciec niedawno zginął w wypadku samochodowym, a matka po tej tragedii załamała się i zaczęła zażywać narkotyki. Chłopiec musiał zamieszkać z nielubianym wujem i zmienić szkołę. W nowej szkole zyskuje sobie przyjaciół i wrogów, tych ostatnich zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. Wydaje się jednak, że jego życie zmieni się na lepsze, kiedy zdobywa śliczną dziewczynę, Ashley. Gdy ta nieoczekiwanie znika bez śladu, Mickey nie chce się z tym pogodzić. Szukając Ashley odkrywa szereg dziwnych faktów, z których wynika, iż ta pozornie skromna i nieśmiała dziewczyna może być kimś zupełnie innym niż się wydawało. Ponadto mieszkająca w sąsiedztwie zdziwaczała staruszka wygłasza zagadkową uwagę, że ojciec Mickeya wcale nie umarł... Wstrząśnięty Mickey razem z nowymi przyjaciółmi, Łyżką i Emą, próbuje rozwikłać i tę tajemnicę.

Okładka:  miękka ze skrzydełkami
Ilość stron:   368
Premiera:  październik 2012

Swego czasu zaczytywałam się Cobenem, przeczytałam wszystkie tytuły, które wpadły mi w ręce i trochę mi się "przejadł". Teraz jednak z przyjemnością sięgnęłam po najnowszą powieść - Schronienie.

"Schronienie" to kolejna powieść Cobena, w której występuje Myron Bolitar - jednak nie jest głównym bohaterem, tylko drugoplanowym. Głównym bohaterem jest jego bratanek, Mickey, syn jego brata, Brada.
Kiedy poznajemy Mickeya jest nastolatkiem, który rozpoczyna naukę w nowej szkole. Chwilowo mieszka u Myrona, jego ojciec nie żyje, a matka przebywa na leczeniu odwykowym. Nie jest mu lekko, jednak ma swoją pasję - koszykówkę. 
W szkole poznaje Ashley, śliczną dziewczynę, która nagle znika bez śladu i już nie pojawia się w szkole. Mickey postanawia ją odnaleźć, pomagają mu w tym Ema i Łyżka, dzieciaki, które poznał w szkole. 
Jakby tego było mało, pewnego wieczoru przed starym, zaniedbanym domem na własne oczy widzi Wampirzycę, starszą kobietę, postrach dzieci z okolicy, która mówi mu, że.... jego ojciec żyje.
Chłopak jest wystraszony, ale również zdezorientowany - dobija się do domu kobiety usiłując dowiedzieć się czegoś więcej - nikt mu nie otwiera... Za to za jej domem widzi dziwny czarny samochód, a w ogrodzie Ema znajduje nagrobek. 
Historia Ashley dziwnym zbiegiem okoliczności wiąże się z historią Wampirzycy, a dodatkowo zahacza o temat Holokaustu i ochrony dzieci. Mickey podążając tymi śladami pakuje się w niezłą kabałę ....
Czy uda mu się odnaleźć Ashley? Z czym kojarzy się niezwykły motyl, którego wizerunki Mickey spotyka na swojej drodze ? Jakie ma powiązania z jego rodzicami?

"Schronienie" odkrywa zupełnie inne oblicze Harlana Cobena niż dotąd znałam. To świetny thriller, ale bardziej młodzieżowy niż pozostałe książki Cobena. Bohaterami są nastolatki, jednak kłopoty, w które się pakują i sprawy, które poruszają, są bardzo dorosłe. Handel ludźmi, wykorzystywanie kobiet w podejrzanych spelunkach, narkotyki - to tylko niektóre problemy, z którymi muszą się zmierzyć nastoletni bohaterowie. Bardzo wzruszająca jest historia Lizzy Sobek, kobiety ocalałej z Holokaustu - opowieść dziecka, któremu wojna zmieniła całe życie, a także jej kontynuacja dzieła pomocy dzieciom - historia Schroniska Abeona. Bo dorośli mogą więcej, mogą pomagać dzieciom .....

..." Pozwól nam w trudzie powiększać nasze serca, 
w miarę jak się starzejemy, 
gdyż rozłożysty dąb daje lepsze schronienie. " .....   / str.197/

Taki tekst na nagrobku za domem Wampirzycy odkryli na Mickey i Ema - co znaczy i jaki ma związek z całą historią? Wyjaśnienie znajdziecie w najnowszej powieści Harlana Cobena "Schronienie".
Może nie jest to jego najlepsza powieść, ale i tak mi się podobała - polecam!11 komentarzy:

 1. Zapowiada się ciekawie. Pozdrawiam :3

  OdpowiedzUsuń
 2. Może i są lepsze tytuły, ale i ten interesujący :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Raz zaczęłam słuchać audiobooka tej książki, ale tak mnie znudził, że skończyłam po paru rozdziałach. Może akcja rozwijała się zbyt wolno?
  Pozdrawiam, Donna

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzisiaj ją zacząłem i jak dobrze pójdzie, jeszcze dzisiaj skończę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Intrygująco - jeśli natrafię to chętnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. ja każdą ksiązkę Cobena czytam z wypiekami na twarzy. ta nie jest mi znana, dlatego chętnie po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Koniecznie musze przeczytać. Bardzo lubiłam Cobena, do czasu, aż uznałam, że większość jego książek jest jak przez kalkę na tzw. jedno kopyto. Ale widze po twojej recenzji, że trochę innowacji wprowadził. Będę szukać w antykwariacie, pewnie niedługo po premierze pojawi się.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytam wszystkie książki Cobena. To mój ulubieniec. "Schronienie" jest dla mnie lekturą obowiązkową :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam niedawno jego wcześniejszą książkę dopiero co wydaną, i z niecierpliwością czekałam i na tą, dlatego mam nadzieję, że uda mi się ją szybko zdobyć !

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie czytałam, ale bardzo go lubię:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...