sobota, 27 października 2012

Wędrówka przez słońce - Corban Addison

Debiut literacki Corbana Addison, który prowadzi do obskurnych podziemi Bombaju, próbuje otworzyć oczy czytelnikowi na to co dzieje się w ciemnych zakamarkach Indii - m.in. koszmar dwóch osieroconych dziewcząt, wtargnie do międzynarodowego handlu usługami seksualnymi. Ta powieść zaczyna się tragedią tsunami, potem napięcie już tylko rośnie... Straszna fala u brzegów Indii zabija całą rodzinę siedemnastoletniej Ahalyi i młodszej Sity. Uciekające siostry trafiają w ręce handlarzy żywym towarem i stają się więźniarkami burdelu w Bombaju. Wkrótce zostają rozdzielone... Thomas Clarke, prawnik działający w CASE, organizacji zajmującej się ratowaniem nieletnich prostytutek, odnajduje jedną z sióstr i obiecuje, że znajdzie drugą. Czy dziewczyny znów się spotkają? Szybkie tempo, wstrząsające szczegóły z życia porywanych nastolatek i trudnej pracy CASE, ale też poruszająca opowieść o miłości.

Okładka:  twarda z papierową obwolutą
Ilość stron:  400
Wydawnictwo:  Świat Książki
Premiera:   7 listopada 2012r.

Corban Addison pisząc "Wędrówkę przez słońce" czerpał inspiracje z życia, z prawdziwych historii - powstała wstrząsająca, ale i wzruszająca pozycja.
"Wędrówka przez słońce" nie jest thrillerem - a znajdziecie w niej pościg i strzelaninę, nie jest erotykiem - a ocieramy się o prostytucję i wymuszony seks, nie jest romansem - a poznajemy historię pięknej miłości.
Tak wiele i jeszcze więcej w jednej książce. Historia, którą nam serwuje Autor wstrząsnęła mną i przeraziła. Zadziałała wyobraźnia - sama mam nastoletnią córkę i nie chciałabym nigdy, aby musiała przeżyć to, co bohaterki książki.

"Wędrówka przez słońce" jest powieścią wielowątkową. Z jednej strony, opowiada o losach dwóch indyjskich, kilkunatoletnich dziewczynek, Ahalyi i Sity, które w wyniku tsunami straciły całą rodzinę i dom. To jednak nie było najgorszym, co je spotkało - wpadły w sidła złych ludzi zajmujących się handlem żywym towarem i zostały sprzedane do burdelu w Bombaju. Dziewczynki zostają rozdzielone - Ahalya zostaje sprzedawana za pieniądze w zamian za seks, a Sita zostaje wywieziona z kraju.
Z drugiej strony poznajemy losy prawnika, Thomasa Clarke, który zmaga się z problemami osobistymi i zawodowymi. Wyrusza on do Bombaju, gdzie aktualnie przebywa jego żona, i zajmuje się pracą dla CASE, organizacji pomagającej nieletnim dziewczynkom zmuszonym do pracy jako prostytutki.
Bombaj to straszne miejsce, handel ludźmi i wykorzystywanie seksualne dzieci jest tutaj na porządku dziennym. Losy dziewczynek i Thomasa splatają się - Ahalya prosi go o znalezienie siostry, daje mu bransoletkę, aby przekazał ją Sicie. Mężczyzna mocno angażuje się w sprawę i odbywa wiele podróży śladami dziewczynki.
Czy uda mu się odnaleźć Sitę? Jak ułoży się jego związek z żoną?

"Wędrówka przez słońce" to wstrząsająca i poruszająca historia. Autor nie boi się poruszyć trudnego tematu handlu dziećmi i wykorzystywania ich seksualnie. Chwilami przedstawiane sceny są bardzo brutalne, a serce aż się ściska na myśl, co przeżywają dziewczynki. Opowieść jest szokująca - powszechnie wiadomo, że wszędzie na świecie takie sytuacje mają miejsce, ale tutaj skala tego problemu została narysowana grubą krechą. Przerażające jest to, że w procederze uczestniczą również kobiety - jak można tak się zachowywać w stosunku do dzieci. Dla mnie to niezrozumiałe....
Poruszyły mnie słowa jednego z mężczyzn, Dietera Kleina (str.351):
..."Nie znalazłaś się tutaj dlatego, że ja lubię sprzedawać seks. Znalazłaś się tu, bo mężczyźni lubią go kupować. Jestem tylko pośrednikiem handlowym. Niektórzy biznesmeni sprzedają przedmioty. Inni wiedzę. Ja sprzedaję fantazje." ...
Dzieci są traktowane jak rzeczy, jak przedmioty bez uczuć. 

Opowieść jest porywająca, nie można się od niej oderwać - czyta się ją jak ekscytujący thriller psychologiczny. Jest niesamowita, przeraża i wstrząsa. Dziewczynki umieszczone w pomieszczeniach bez okien, zamykane na klucz skojarzyły mi się z bohaterami "Kwiatów na poddaszu" - ich losy są podobne, tylko w tym przypadku, to obcy, mężczyźni zgotowali im ten los.
Jedynym minusem, który rzucił mi się w oczy, od pierwszych stron, jest brak przypisów - a bardzo by się przydały. Autor wplata wiele słów związanych z ubiorem czy kulturą Indii, które nie są wyjaśnione i trzeba się domyślać, co znaczą. Przeszkadza to w lekturze i lepszym zrozumieniu całości.

"Wędrówka przez słońce" to powieść obok, której nie można przejść obojętnie. Wzrusza, wzburza i przyciąga jak magnes, nie sposób jej odłożyć. Serdecznie polecam!


12 komentarzy:

 1. Recenzja brzmi ciekawie.Może kiedyś,jak mi wpadnie w łapki ,przeczytam.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak widzę nie mam, co unikać tej książki jak ognia, a wręcz przeciwnie wziąć się wreszcie za czytanie.
  Historia mnie użekła. Nie jest ona łatwa w interpretacji, a wręcz przeciwnie - bardzo trudna.
  Postaram się jak najszybciej ją zdobyć.
  Pozdrawiam, Donna

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się, że książka jest udana, mam ją w najbliższych planach, a obawiałm się rozczarowania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Straszne sa takie historie, straszne, że jest na to przyzwolenie, że są ludzie którzy mogą sprzedać wszystko i wszystkich. Koniecznie muszę ją przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 5. a miałam postanowienie, żeby nie kupować książek.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapowiada się dobrze. W listopadzie wybiorę się do księgarni, zobaczę cóż to takiego, i jak się czyta.

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna recenzja! Gdy tylko ukarze się w księgarni, rozejrzę się za nią. Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Miałam ją w planach przed twoją recenzją,no a teraz to już pewnik.Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo mnie zachęciłaś! Z pewnością przeczytam. Lubię takie poruszające trudne tematy powieści.

  OdpowiedzUsuń
 10. Będę musiała się nad nią zastanowić :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to przepiękna okładka, kolejno był genialny opis i Twoja recenzja. Książka kojarzy mi się z "Cieniami na księżycu" i działa to na korzyść powieści. Jak już będzie dostępna na rynku wydawniczym to przyjrzę się lekturze bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 12. Intrygujący opis i recenzja, a do tego ta piękna okładka! Muszę ją przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...