poniedziałek, 29 października 2012

Wyrok - Mariusz Zielke

Dziennikarz Jakub Zimny ujawnia podejrzane transakcje Andreasa Holdnera, światowej sławy maklera działającego w Polsce. Nie przeczuwa, że uruchomi tym samym lawinę wydarzeń prowadzących do prawdziwego dziennikarskiego tematu życia: wielkiej afery finansowej, ze zorganizowaną przestępczością w tle, zabójstwami i korupcją na szczytach władzy. Zimny wejdzie w konflikt z wpływowym biznesmenem i znajdzie się na celowniku zawodowego zabójcy. W tym samym czasie w Krakowie ginie księgowa renomowanego domu maklerskiego, a zbrodnię upozorowano na wzór znanego przed laty seryjnego mordercy Karola Kota...


Okładka:  miękka
Ilość stron:  528
Wydawnictwo:   Czarna Owca 
Rok wydania:   2012
Cykl:   Czarna Seria

Polski autor w Czarnej Serii? No, no! To dopiero nobilitacja - a po przeczytaniu stwierdzam, że w pełni zasłużona! Muszę przyznać, że nie czytałam jeszcze tak świetnego, polskiego thrillera - chylę czoła przed Autorem i ruszam na poszukiwania innych jego tytułów. Najlepsza referencja dla tej książki to umieszczone na wstępie opinie pochodzące z Waszych blogów - Toski, Sabinki, Kreatywy, Mary, Agi Tatery czy Roberta Frygi. 
Miło zobaczyć znajome nicki we wstępie książki :)

"Wyrok" to doskonały, świetnie umieszczony w polskiej rzeczywistości, thriller finansowy. Pomysł na powieść jest znakomity i bardzo oryginalny - książka zdecydowanie wyróżnia się fabułą i na pewno na długo zapadnie w moją pamięć. Mimo, że to drugie wydanie - tematyka nadal jest na czasie. Wystarczy obejrzeć program "Państwo w państwie" i podobna tematyka aż uderza - polskie prawo i polskie urzędy to właśnie państwo w państwie, a układy i układziki nadal rządzą, korupcja też jest wszechobecna, mimo, że zwalczana i coraz mocniej nagłaśniana. 
Dzięki książce Mariusza Zielke możemy poznać od podszewki kulisy życia i pracy dziennikarzy śledczych, zobaczyć jak z narażeniem życia dążą do ujawnienia prawdy. Ich praca to pasja i powołanie - często  bardzo niebezpieczna...

W niebezpieczeństwie znalazł się główny bohater książki, dziennikarz Jakub Zimny, kiedy otrzymał na niego zlecenie płatny zabójca - Kuba stał się dla wielu niewygodny, za dużo wiedział i za dużo chciał pokazać.
Dziennikarz nieświadomy zagrożenia rozgryzał powiązania Krakowskiego Domu Inwestycyjnego z urzędami nadzoru finansowego, a zamieszanych w sprawę okazało się wiele wysoko postawionych osób. Kiedy piramida sięga wysoko, każdy każdego stara się kryć, aby samemu "nie zamoczyć pupy". Tak było i tym razem, dziennikarz na swojej drodze spotykał tylko, kłody i niedomówienia...
A wszystko zaczęło się od sprawy Andreasa Holdnera, Niemca prowadzącego firmę konsultingową w Polsce. Komuś bardzo nie podobał się sposób pracy CP i robił wszystko, aby wpakować Holdnera i jego wspólników do więzienia za malwersacje finansowe. Zimny początkowo w swoich artykułach oskarżał Holdnera, ale po spotkaniu z nim dostrzegł inne punkty zapalne w całej sprawie i zaczął ją badać.
Powiązania policji, wysokich urzędników, a nawet premiera - nie ułatwiało mu wyjaśnienia sprawy - stracił pracę w gazecie, nikt nie chciał publikować jego newsów, bo były za mocne. Wydawnictwa bały się procesów o zniesławienie, były przekupiane bądź zastraszane.
Zimny, przy pomocy pani prokurator Eweliny Talar, nadal drążył temat. Założył nawet swoje własne czasopismo internetowe, aby bez cenzury publikować prawdę i pokazywać ją na światło dzienne.
Czy drogi Zimnego i płatnego zabójcy się przetną? Czy wyjaśnienie powiązań KDI z wysoko postawionymi urzędnikami wyjdą na światło dzienne?

"Wyrok" to mocny i niezwykle oryginalny thriller. Wciąga tak, że ciężko go odłożyć, kiedy w głowie ma się mnóstwo znaków zapytania. Mają Szwedzi swojego Bloomkvista, a my mamy Zimnego!
Fikcja literacka stoi tutaj na granicy rzeczywistości, a wcale bym się nie zdziwiła, gdyby wiele zarysowanych spraw okazało się mieć swoje źródła w polskiej rzeczywistości. Tematyka poruszana przez Mariusza Zielke jest trudna i pewnie ryzykowna, ale efekt końcowy powala czytelnika na kolana.
Cieszę się, że Czarna Owca nie obawiała się ryzyka i wydała książkę Mariusza Zielke - zachęcam do zakupu i zapoznania się z tą oryginalną i bardzo polską książką!


9 komentarzy:

 1. To zdecydowałaś, kupujemy książkę:) Bo zastanawialiśmy się - polski autor w czarnej serii? A wcześniej pow spaniałych Szwedach takie gnioty ostatnio?I tak się wahaliśmy i wahaliśmy, ale już się nie wahamy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. też miałam ten dylemat - ale Zielke jest rodzynkiem wśród Szwedów :)

   Usuń
 2. Cieszę się, że nasze imiona/nicki są dobrą rekomendacją. I cieszę się również, że m.in. dzięki nam takie wydawnictwo zainteresowało się tą książką, która - jak sama napisałaś - na tego typu nobilitację zasługuje.

  Skoro zamierzasz sięgać dalej, polecam 'Księgę Kłamców' tego autora - to jedna z najlepszych książek, jakie czytałam w tym roku. Naprawdę warto!

  Co do samego "Wyroku" - właściwie nie mam nic do dodania, odebrałam go podobnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. właściwie mogę podpisać się pod opinią Futbolowej - ja również jestem pod ogromnym wrażeniem Wyroku i polecam inne książki autora - w szczególności Księgę kłamców. Tylko uczciwie ostrzegam że to książka świetna ale zupełnie inna od Wyroku... właściwie trudno ją określić, najlepiej przeczytać ;-)

   Usuń
  2. No to rozglądam się za "Księga Kłamców" - wierzę w wasze opinie :)

   Usuń
 3. Uwielbiam Czarną Serię.Na pewno skuszę się na tą książkę.A że polski autor?Nie jesteśmy gorsi od Skandynawów.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam ją już jakiś czas temu, i bardzo mile mnie ta książka zaskoczyła! To był mój pierwszy Thriller finansowy, i najlepszy jaki czytałam ! Zresztą inne książki pana Mariusza też są świetne!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo chcialbym przeczytac te ksiazke, wiec jesli kiedys bede mial okazje na pewno to uczynie :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Zgadzam się, iż to chyba najlepsza polska powieść w tej kategorii. Szkoda tylko, że tak prawdziwa, a jeszcze bardziej szkoda, że rzeczywistość jest jeszcze gorsza...

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...