poniedziałek, 21 stycznia 2013

Nawiedzony - James Herbert

Profesor Dawid Ash zajmuje się zjawiskami nadprzyrodzonymi. Pewnego dnia otrzymuje dramatyczny list od starszej kobiety z prowincji, która twierdzi, że jest prześladowana przez duchy. Ash podchodzi do sprawy dość sceptycznie - w swojej karierze zdemaskował już niezliczoną ilość paranormalnych mistyfikacji. Naukowiec nie przypuszcza jednak, że w posiadłości Edbrook House wydarzy się coś, co zweryfikuje jego przekonania, co więcej, sprawi, aż Ash zacznie powątpiewać nawet w stan własnego umysłu.

okładka:  miękka
Ilość stron:  224

Jakiś czas temu czytałam "Dom Czarów" i postanowiłam przypomnieć sobie horror, który kiedyś zrobił na mnie wielkie wrażenie - "Nawiedzony". Muszę przyznać, że teraz również świetnie mi się go czytało, jest niezwykle klimatyczny i sprawia, że włoski na rękach stają na baczność. A oto przecież chodzi w horrorach!

"Nawiedzony" to niezwykła opowieść o przekornych duchach, które postanowiły coś udowodnić niedowiarkowi. Jak to w takich historiach bywa, mamy wielki, stary dom, owiany tajemnicą, do którego zostaje zaproszony David Ash.
David zajmuje się zdarzeniami paranormalnymi, które najczęściej okazują się mistyfikacją. Mężczyzna nie wierzy w duchy i stara się to potwierdzać w swojej pracy, wspomaga się również alkoholem, który wycisza jego umysł. Związane jest to ze zdarzeniem z dzieciństwa, ze śmiercią jego siostry. David posiada umiejętności medium, ale wypiera je  ze swojej pamięci.
Tym razem na prośbę starszej kobiety, panny Webb, ma zająć się duchem nawiedzającym jej dom. Początek nie jest przyjemny - kobieta nie pojawia się w umówionym miejscu. David czeka w pubie, gdzie znajduje go spóźniona siostrzenica panny Webb, Christina. razem udają się do nawiedzonego domu, gdzie poznaje jej braci i rozpoczyna polowanie na duchy.
Niestety, tym razem celem duchów jest on sam. Zamiast łowcy staje się ofiarą, a wnioski z pobytu w tym niezwykłym domu wstrząsną Davidem i odmienią jego życie.

"Nawiedzony" to doskonały horror, którego atmosfera jest niezwykle mroczna i tajemnicza. Duchy zawsze są świetnym tematem do horrorów, bo są bardzo realistyczne. Tak było i tym razem - czytelnika czeka niezwykła uczta. Kto jest duchem , a kto człowiekiem? Kto kogo prześladuje? Jaki cała sytuacja ma związek z przeszłością Davida? 
Jeśli lubicie dobre horrory - ta książka na pewno Wam się spodoba! Czasem warto pokopać na półkach w poszukiwaniu starszych pozycji.

2 komentarze:

  1. Stary dobry James Herbert. Kiedyś (jeszcze w LO) przeczytałam wszystkie dostępne u nas jego książki, jak ja sie w trakcie lektury bałam:) Chętnie bym do niektórych wróciła.

    OdpowiedzUsuń
  2. Porządne ghost story. Pamiętam, że całkiem mi się podobało, choć po dwóch latach w głowie nie zostało już zbyt wiele wspomnień :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...