sobota, 23 lutego 2013

Kiedy byłeś mój - Rebecca Serle


Któż nie zna historię Romea i Julii, kochanków skazanych na potępienie? Ale czy ktoś pamięta Rosaline, kuzynkę Julii, a zarazem pierwszą miłość Romea. To z nią Romeo pragnął spotkać się na przyjęciu u Kapulettich i to właśnie wtedy na scenie pojawiła się Julia. Dla jednych rozpoczął się romans, dla innych - Rosaline - zaczęła się tragedia. 
Historia zakochanych zostaje przeniesiona do czasów współczesnych. Rosaline i Rob, bohaterowie powieści "Kiedy byłeś mój", to typowi nastolatkowie, którzy uczą się razem w szkole średniej na Zachodnim Wybrzeżu USA. Od zawsze łączy ich przyjaźń, która z czasem przeradza się w znacznie głębsze uczucie. Gdy dochodzi między nimi do pierwszego pocałunku, do miasta wprowadza się Juliet - kuzynka Rosaline, jej dawna przyjaciółka, która teraz staje się jej wrogiem. Robi wszystko, żeby zbliżyć się do Roba. Jest piękna i szalona... Gdy grozi samobójstwem, Rosaline zaczyna się martwić nie tylko o serce Roba, ale też o jego życie.

Okładka:  miękka
Ilość stron:    320
Wydawnictwo:   Wydawnictwo Literackie
Premiera:      marzec 2013


Któż nie zna dramatu  "Romeo i Julia" Szekspira ? Chyba wszyscy słyszeli o tej tragicznej miłości. Stała się ona natchnieniem dla Rebecci Serle, która stworzyła swoją własną, współczesną wersję tej historii. 

"Kiedy byłeś mój" to opowieść o tragicznej, młodzieńczej miłości, ale również o poszukiwaniu własnej drogi w życiu i podejmowaniu pierwszych, życiowych decyzji.
Kiedy poznajemy naszych bohaterów, wracają po wakacjach do szkoły, Rosaline Caplet czeka na powrót  Roba Montega. Spotykają się w szkole, umawiają na prawdziwą randkę, bo znają się i przyjaźnią od lat. Zaczyna między nimi iskrzyć i ....wtedy pojawia się ona - Juliet Caplet, kuzynka Rosaline. Rob porzuca Rosie i zaczyna spotykać się Juliet. Dziewczyna jest załamana, wspierają ją przyjaciółki i kolega ze szkoły, Len. Chłopak skrycie kocha się w Rosie i w końcu odważa się jej o tym powiedzieć, ale ona nie czuje się gotowa na kolejny związek. Juliet napawa się swoim zwycięstwem nad kuzynką, ich rodziny są zwaśnione od lat. Kiedy Rob dowiaduje się prawdy, chce wrócić do Rosaline - wtedy wydarza się tragedia.
Wstrząs sprawia, że życie Rosie zmienia się....

"...Nie chodzi o to, gdzie skończysz; ale o decyzje, jakie podejmiesz, by tam dotrzeć. (...) Chyba zrozumiałam, że los i przeznaczenie nie zaprowadzą nas daleko. Decydują bowiem o początkach, ale nie o zakończeniach. Przeznaczenie może cię gdzieś rzucić, ale to Ty musisz dotrzeć tam, dokąd zmierzasz; musisz wybrać własne zakończenie, moment, kiedy opuścisz kurtynę."... (epilog)

"Kiedy byłeś mój" to świetna powieść młodzieżowa o miłości i dojrzewaniu, współczesna wersja dramatycznej miłości rodem z Werony. Myślę, że ta opowieść skłoni wielu młodych ludzi do przeczytania dzieła Szekspira i porównania obu historii. Autorka korzystając z klasyki stworzyła własną, bardzo oryginalną wersję - choć wiele szczegółów jest odmiennych, finał jest podobny. Jednak tutaj dostrzegamy, że Romeo mocno kogoś skrzywdził, by być ze swoją Julią - czy naprawdę było warto?
Rebecca Serle operuje wartkim i lekkim językiem, a całość pomimo, że oczywista od samego początku, jest ciekawa. Szczególnie do gustu przypadły mi ostatnie rozdziały książki, pełne bardzo dojrzałych i mądrych rozmyślań Rosaline. Całość uważam za niebanalną i oryginalną - mnie się podobało, a Wy oceńcie sami :)
3 komentarze:

  1. Czekam na tę książkę, ale listonosz omija mnie szerokim łukiem. Jestem jej niesamowicie ciekawa, bo historia ma potencjał.

    OdpowiedzUsuń
  2. KONIECZNIE muszę zdobyć te książkę :) Koniecznie! ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Historia jakich wiele, zwłaszcza w amerykańskich filmach dla nastolatków. Wszystko na jedno kopyto.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...