środa, 13 lutego 2013

W cudzym domu - Hanna Cygler

Lata osiemdziesiąte XIX wieku. Los rzuca Joachima Hallmana (von Eistetten), Luizę Sokołowską (Roisier) i Dmitrija Szuszkina do Warszawy. Każdy z nich chce tu rozpocząć nowe życie. Tymczasem Joachim na skutek donosu zostaje osadzony w Cytadeli. Grozi mu szubienica, a w najlepszym razie wywóz na Sybir, gdyż śledztwo prowadzi specjalny wysłannik carski, radca Szuszkin. Nienawidzi on wszystkiego co polskie. Do czasu...
Wartka akcja przenosi się z Paryża, Gdańska i Warszawy na daleką Syberię. Spiski, konspiracja, namiętności - wszystko to ukazane na bardzo dobrze udokumentowanym tle historycznym. Bohaterowie ze swoimi problemami z tożsamością nabierają współczesnego wymiaru, a ich fascynujące przeżycia i perypetie miłosne trzymają w napięciu.

Okładka: miękka 
Ilość stron: 336
Wydawnictwo: REBIS

Na każdą kolejną książkę Hanny Cygler czekam z wielką niecierpliwością i zastanawiam się, czym znowu mnie zaskoczy. No i zaskoczyła – napisała świetną powieść historyczno-obyczajowo-romantyczną. Świetna fabuła wpleciona w XIX wiek – mamy miłość, spiski i barwne postacie – doskonale, niebanalne połączenie. Jak zaczęłam czytać po południu, tak skończyłam nocą – nie byłam w stanie jej odłożyć! Skojarzyła mi się trochę z „Różą z Wolskich” Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk. 

„W cudzym domu” to historia niezwykłej miłości, niebanalnej, pełnej trudności, ale pięknej – choć na pewno nie idealnej. 
Rzecz dzieje się u schyłku XIX wieku. W Warszawie przecinają się drogi Joachima Hallmana, Luizy Sokołowskiej, Rozalii Lubeckiej i Dmitrija Szuszkina. Oczywiście, gdybym chciała być bardzo dokładna, powinnam tutaj jeszcze dodać Maksymiliana Kwileckiego , Teo Lubeckiego, i jeszcze paru osób, które mają wpływ na bieg wydarzeń. Joachim chce poznać świat, nie czuje się jeszcze gotowy na stabilizację. Luiza ucieka z domu przez zaaranżowanym, niechcianym małżeństwem do nieznanego ojca – niestety spóźnia się, jej ojciec umarł niedawno. Zatrzymuje się u państwa Lubeckich, gdzie zostaje guwernantką młodszych dzieci i przyjaciółką Rozalii. Poznaje przyjaciół Teo Lubeckiego. Z Joachimem połączy ją niezwykła miłość, natomiast Maks Kwilecki stanie się przyczyną jej kłopotów. Pomiędzy nimi krąży rosyjski urzędnik, Dmitrij Szuszkin, który przyczynia się do skazania i zesłania Joachima. 
Rozłąka Joachima i Luizy trwa całe lata, jednak w końcu mężczyzna wraca do domu. Jak ułożą się ich relacje i dalsze losy? Czy miłość okaże się silniejsza niż rozstania i problemy? 

Książka jak magnes przyciąga czytelnika swoją piękną i intrygującą okładką, a kiedy zaczyna się ją czytać, świat wokół przestaje istnieć. Autorka przenosi nas z miejsca na miejsce – z malowniczej Francji, do Polski pod zaborami, aż po daleką Syberię. Mamy w niej wszelkie elementy świetnej powieści – spiski, intrygi, miłość i namiętność, prawdziwych i fałszywych przyjaciół. 
Całość jest niezwykle barwna i porywająca, jednak przy tym lekka i przyjemna w odbiorze. Oryginalne, niezwykle wyraziste postacie stanowią wielki plus tej powieści – każda postać jest inna, rozpoznawalna, jest indywidualnością. Wątki i miejsca zmieniają się jak w kalejdoskopie – jesteśmy na Syberii, by już za chwilę znowu znaleźć się w Warszawie. Nie ma jednak chaosu, wszystko ma swoje miejsce i czas. 
Książki z wątkiem historycznym nie należą do moich ulubionych, jednak ta zdobyła moje serce. Czuję ogromny niedosyt i żal, że się już skończyła. Jednak finał pozostawia tak wielkie pole dla wyobraźni, tyle niedopowiedzeń, że liczę na kontynuację – mam nadzieję, że Autorka nas nie zawiedzie!
4 komentarze:

 1. No właśnie przepiękna okładka. Cygler do tej pory nic nie czytałam, ale ta książka mnie zauroczyła okładką i fabułą przede wszystkim, mam nadzieję, że szybko uda mi się ją zdobyć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Za parę dni ta książka będzie w moich rękach, i myślę, że przepadnę w wykreowanym przez Hannę Cygler świecie. I bardzo się cieszę, że to kolejna autorka, która sięga do polskiej historii.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka ma bardzo ładne podłoże historyczne. XIX wiek to jeden z moich ulubionych okresów historycznych. Niemniej powieść, wydaje się być bardziej romansem, niż freskiem tamtego okresu, choć mogę się mylić.

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam tyle dobrego o książkach tej pani, że koniecznie muszę się o tym przekonać.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...