niedziela, 17 lutego 2013

W kraju niewidzialnych kobiet - Qanta A. Ahmed

Nieznany świat królestwa Arabii Saudyjskiej !
Autorka – brytyjska lekarka pakistańskiego pochodzenia – przyjechała do Arabii Saudyjskiej na roczny kontrakt. Wyjazd potraktowała nie tylko jako wyzwanie zawodowe, ale i przygodę w egzotycznym kraju. Na miejscu odkryła, że Królestwo ma się nijak do jej wyobrażeń. Arabia Saudyjska, w której obowiązującą religią jest skrajnie ortodoksyjny islam, to kraj niewyobrażalnych kontrastów społecznych, policji obyczajowej, surowych zasad. Autorka, liberalna muzułmanka, nie rozumie i nie może się pogodzić z rolą kobiet, którą tu wyznaczono.
Wciągająca opowieść o zderzeniu cywilizacji, niezwykłych obyczajach i ogromnej sile kobiet, które nawet w najtrudniejszych okolicznościach nie rezygnują z własnej kobiecości.
Okładka: miękka 
Liczba stron: 480 
Wydawnictwo: Wielka Litera 
Premiera: styczeń 2013

Przeraża mnie sposób traktowania kobiet w krajach islamskich – totalne podporządkowanie władzy mężczyzn. Wyobraźcie sobie, że nie możecie wyjść z domu bez szczelnie okrytej sylwetki i włosów, a często i twarzy – szok! Kobieta sprowadzona jest do pozycji niższej niż rzecz, ma być niewidoczna, nie rzucać się w oczy. A jednak znajdują się osoby, które z własnej woli wybierają takie życie – taką decyzje podjęła Autorka książki „W kraju niewidzialnych kobiet”, Qanta A. Ahmed, i zamieniła swoje wygodne życie w Stanach Zjednoczonych na pracę w Arabii Saudyjskiej. Choć jest liberalną muzułmanką, przeżyła szok przy zderzeniu kultur i opisała to w swojej autobiograficznej książce. 

Qanta A. Ahmed jest lekarką z kilkoma specjalizacjami i doświadczeniem zawodowym, wykształconą w Wielkiej Brytanii, która w wyniku podjętej decyzji wyjeżdża na kontrakt do Rijadu. 
Podejmuje tam pracę w wojskowym szpitalu. Już na lotnisku czeka ją szok – nie może go opuścić bez męskiego opiekuna. Kobiety z lotniska muszą odbierać mężczyźni – mąż, brat lub przedstawiciel pracodawcy. 
Koniec z niezależnością – w tym kraju rządzą mężczyźni. 
Zostaje zakwaterowana na terenie bazy wojskowej, później doceni jej odosobnienie i bezpieczeństwo, jakie gwarantuje. Pierwszym zakupem kobiety jest czarna abaja – długa peleryna z szalem, która zakrywa szczelnie kobiecą sylwetkę, a szal włosy – Qanta staje się niewidzialna, wtapia się w tłum jednakowo wyglądających kobiet. W Arabii, nawet kobietom nie będącym muzułmankami, nie pozwala się chodzić bez okrycia – zostają na zewnątrz stłamszone i ograbione z kobiecości – to cena, którą trzeba ponieść za przebywanie w tym kraju. 
Jednak pomimo wszelkich zakazów i w tym kraju kobiety próbują żyć - na zamkniętych spotkaniach bawią się odziane w europejskie stroje od znanych projektantów i prezentują nienaganne fryzury. Poprzez podstawionych mężczyzn prowadzą własne biznesy, choć kobietom nie wolno tego robić. Na zewnątrz jednak muszą trzymać się utartych schematów – po prostu zniknąć. 
Już na początku czytelnik zostaje zszokowany sceną operacji, gdzie starsza beduinka spoczywa na stole operacyjnym z odsłoniętą klatką piersiową, lecz ze szczelnie zakrytą twarzą czarną chustą, spod której wystają rurki dostarczające jej tlen. Dodatkowo jej syn pilnuje, aby nikt nie odkrywał jej twarzy – szok! Gdzie tutaj higiena? 

Autorka w swojej książce komentuje życie i rolę kobiet w Arabii Saudyjskiej, pokazuje wszechmocną siłę szariatu i religijnej policji. Sama Qanta jest muzułmanką, bardzo liberalną, i podczas pobytu w Rijadzie wielokrotnie nie umie się zachować, nie zna panujących surowych reguł. Wyjazd do Mekki stanowił dla niej wyzwanie i nie lada przeżycie. 
Związki mężczyzny i kobiety w tym kraju rozpoczynają się do chwili ślubu – wcześniej pary nie mogą same przebywać w swoim towarzystwie, ale i tutaj wszechobecne telefony komórkowe i Internet pomagają młodym. Miłość w tym kraju stanowi wyzwanie! 
Chwilami doktor Qanta Ahmed przypominała mi doktor Quinn :)

Książka „W kraju niewidzialnych kobiet” wzbudza szok, niedowierzanie i kontrowersje. Aż dziw bierze, że w XXI wieku można żyć w taki sposób – nie wyobrażam sobie tego, chyba nie dałabym rady. 
Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Obawiałam się, że mnie przytłoczy bardzo zwarty tekst z niewielką ilością dialogów, ale tak się nie stało. Autorka pisze bardzo lekkim, błyskotliwym językiem, w ciekawy sposób – nie przytłacza czytelnika, tylko porywa. Kibicowałam jej poczynaniom na nowym gruncie i bardzo mnie ciekawiły jej reakcje i zachowania. 
Opowieść przybliża nam kulturę islamu w lekki i ciekawy sposób – spędziłam niezapomniane chwile z doktor Qantą Ahmed!4 komentarze:

 1. Książka nie tylko ciekawa, ale i zwracająca uwagę na problemy, które dla ludzi Zachodu wydają się niewiarygodne

  OdpowiedzUsuń
 2. Ze względu na właśnie owa kulturę i traktowanie kobiet na Wschodzie, nie jestem w stanie ze spokojem czytać podobnych książek. Od razu mam ochotę coś zniszczyć. Z bezsilności :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie miałam okazji przeczytać żadnej książki o powyższej tematyce,ale po Twojej recenzji na pewno po nią sięgnę.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Od czasu, kiedy Autorka pracowała w Arabii wiele się zmieniło. Zresztą sytuacja kobiet wcale nie jest tak zła, jak my to postrzegamy. Wiele Saudyjek jest przeciwnych jakimkolwiek zmianom, bo... tak jest im wygodniej. Nie oznacza to jednak, że nie ma w Arabii kobiet, które zmian się domagają.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...