środa, 20 marca 2013

Dreszcz - Jakub Ćwiek

Oto Dreszcz! Rock N' Roll is Not Dead! Keith Richards na osiedlu Tysiąclecia? Why not?! 
Rychu Zwierzchowski wiedzie żywot pasożyta-luzaka - sex drugs and rock n’roll. Pije, pali, gra na streecie i usilnie stara się nie znaleźć poważnej, regularnej pracy. Utrzymuje go córka, która co jakiś czas dba o uzupełnienie jego finansowych potrzeb. Całe życie „Dreszcza” to koncerty i AC/DC ponad wszystko. Są przyjaciele i wrogowie, choć tych drugich rzecz jasna więcej. Aż pewnego dnia „Dreszcz” obrywa piorunem i... zyskuje nowe super moce. Tylko czy to coś zmienia?
Jak to u Ćwieka bywa - muza głośno ryczy, a każda strona wali po uszach siłą decybeli. Tak było w „Kłamcy”, tak jest w „Dreszczu”. I dobrze 

Okładka: miękka 
Ilość stron: 296 
Wydawnictwo: Fabryka Słów 
Premiera: 20.03.2013

Pamiętam swoje pierwsze spotkanie z twórczością Jakuba Ćwieka – to była książka „Ciemność płonie”. Jestem pełna podziwu, jak niesamowity klimat potrafi stworzyć z pozornie normalnych rzeczy. Lubię jego lekki, chwilami sarkastyczny język. Kiedy zobaczyłam zapowiedzi „Dreszcza” wiedziałam, że to książka dla mnie. Okładka przypomniała mi moje dawne czasy, przyjaźnie z długowłosymi rockmanami i fascynacje muzyczne, które zostały mi do dziś. 

„Dreszcz” okazał się strzałem w dziesiątkę i kolejną serią, w której z niecierpliwością będę wyczekiwać nowych tomów. Zaczynamy – na początek mocne brzmienie, które towarzyszy nam przez całą książkę – AC/DC, legenda rocka i heavy metalu, z kultowym kawałkiem „Thunderstruck” – bardzo adekwatnym do zdarzeń. 


Tytułowy Dreszcz, to Ryszard „Zwierzchu” Zwierzchowski, zaawansowany wiekiem rockmen, którego umysł wciąż błądzi wśród dźwięków i pozostaje w przeszłości. Drażni to straszliwie jego dorosłą córkę, która na odległość usiłuje poukładać mu życie i znaleźć pracę. A Zwierzchu najbardziej lubi siedzieć na trawniku przed blokiem, na leżaczku, ze zgrzewką piwa i gitarą Fender w dłoniach – i w takich okolicznościach , pewnego pięknego dnia …. trafia go piorun. Budzi się w szpitali i nic nie pamięta. Na szczęście obok łóżka wiernie czeka jego przyjaciel i sąsiad, Alojzy, były górnik. Oświeca on Zwierzcha w okolicznościach wypadku. Wielką stratą dla rockmena jest spalona ukochana gitara, natomiast wartością dodaną jest możliwość strzelania ładunkami elektrycznymi. Jego palce iskrzą i wytwarzają ładunki. Wypróbowując nowe umiejętności doprowadza do wybuchu szpitalnego telewizora i czym prędzej umyka do domu. Tam, w pobliskim lasku, z wielkim nabożeństwem żegna się ze swoim wiernym Fenderem, i po raz kolejny korzysta z nowych umiejętności – rozprawia się z grupką chuliganów przy pomocy swoich piorunów. 

W mieście robi się głośno o jego wypadku, dowiaduje się o nim Benjamin i jest zafascynowany swoim bohaterem, postanawia mu służyć. Benjamin jest bowiem majordomusem, z dziada pradziada, i do tego jest bogaty. Niestety, Zwierzchu nie lubi rozgłosu, a chłopaka odprawia z kwitkiem… po kebaba. I od tej chwili codziennie na klamce znajduje ciepłą kanapkę. Tymczasem w Katowicach, trup ściele się gęsto za sprawą tajemniczej grupy mimów. Policja, jak dotąd, jest bezradna…. 
Benjmin postanawia wykorzystać swojego superbohatera i wyeliminować przestępców. Organizuje Zwierzchowi koncert w Katowicach, robi to dyskretnie we współpracy z Alojzym, który zawozi przyjaciela na koncert. Czy superbohater da radę ? Czy zabójcy zostaną ujęci? Ha! Przeczytajcie sami! 

A jako podkład pod wasze rozmyślania, niech stanowi kawałek Gun’s’n’Roses wykonany przez Zwierzcha w Katowicach 

„Dreszcz” to gratka dla wielbicieli rocka i heavy metalu, ale również dla fanów zabawnych historii z dreszczykiem. Każdy rozdział powieści jest równocześnie tytułem piosenki, pierwszy to legendarny „Thunderstuck”, ale można również posłuchać mojego ulubionego „Highway to Hell” 

Nie ukrywam, że odkopałam swoje stare kasety magnetofonowe i muzyka AC/DC i innych grup rockowych towarzyszyła mi podczas lektury „Dreszcza” i nadawała całości klimatu. 

Książka jest świetna, zabawna, chwilami sarkastyczna, z ciekawym wątkiem kryminalnym i niepowtarzalnym klimatem tajemniczości. Zwierzchu jest niesamowicie sympatyczną osobą, wywoływał uśmiech na mojej twarzy. Bardzo jestem ciekawa, jakie perypetie spotkają polskiego Superbohatera w kolejnych tomach przygód Dreszcza. Okazuje się, że na świecie jest Superman i Batman, a w Polsce króluje Dreszcz. Poznajcie i Wy naszego Superbohatera!


5 komentarzy:

 1. Miałam już przyjemność poznać twórczość pana Jakuba, dlatego z chęcią sięgnę i po tą pozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakub Ćwiek jest mi znany wyłącznie z blogosfery. Z pewnością kiedyś przeczytam coś, aby skonfrontować ogólne zachwyty nad jego twórczością.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzisiaj zaczęłam czytać i chociaż za mną na razie dopiero 70 stron to już uwielbiam Ryśka <3

  OdpowiedzUsuń
 4. Rysiek jest świetny ;) Uwielbiam takich superbohaterów z jajem ;) Tym bardziej nie mogę się doczekać części drugiej - jakoś nie wyobrażam sobie Ryśka zwalczającego małych bandziorów, może być dużo śmiechu!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...