czwartek, 14 marca 2013

Mój najlepszy nauczyciel. Od nienawiści do miłości - Wayne W. Dyer, Lynn LauberZdarza się, że najcenniejsze lekcje otrzymujemy z najmniej spodziewanego źródła. Tak stało się w przypadku nauczyciela akademickiego, którego historia została opisana w tej książce. Ryan Kilgore, bo o nim mowa, zawsze czuł głęboki uraz do ojca, który go porzucił tuż po narodzinach. Gdy negatywne emocje zaczynają oddziaływać na jego życie rodzinne i relacje z własnym synem, uświadamia sobie, że musi przełamać wewnętrzne opory i uleczyć niezagojone rany. Ryan wyrusza na poszukiwanie członka rodziny, z którym nie utrzymywał od lat kontaktu. Podczas tej podróży zmianie ulegnie nie tylko jego nastawienie, ale również podejście do mężczyzny, którego tak długo nienawidził.

Okładka: miękka 
Ilość stron: 104

Dr Wayne W. Dyer jest znanym i cenionym wykładowcą oraz autorem książek poruszających tematykę samorozwoju oraz przemian życiowych. W swoich pracach pokazuje nam jak zmienić ból, cierpienie i negatywne nastawienie w pozytywne zmiany i działania. Współautorką książki jest Lynn Lauber, która współpracowała z pisarzami, a specjalizuje się bardziej w pamiętnikach i fikcji literackiej. Kilka jej esejów zostało opublikowanych w The New York Times. Ich wspólne działania zaowocowały książką „Mój najlepszy nauczyciel. Od nienawiści do miłości”, wydaną w Polsce przez Studio Astropsychologii

Czasem lubię sięgnąć po poradniki i książki, które dają motywację i natchnienie do pozytywnego działania. I taka jest ta książka – bardzo pozytywna, niosąca duży ładunek emocjonalny. Stanowi miłe oderwanie od thrillerów i powieści obyczajowych, które ostatnio pochłaniałam. 

„Mój najlepszy nauczyciel. Od nienawiści do miłości” opowiada historię czterdziestopięcioletniego mężczyzny, Ryana Kilgore. Życie go nie rozpieszczało, ojciec porzucił rodzinę, kiedy matka przywiozła małego Ryana do domu ze szpitala. Została sama, z noworodkiem i jego rodzeństwem, zdana na siebie, bez pracy i perspektyw na przyszłość. Dzieci trafiły do rodzin zastępczych, gdyż matka nie była w stanie zapewnić im godnego życia. Mimo, że po latach chłopiec i jego rodzeństwo z powrotem wracają do matki i ojczyma, pozostają w cieniu ich wspólnego dziecka. Wszystkie doświadczenia z dzieciństwa przekładają się na dalsze życie Ryana, mężczyzny. Stworzył z Sophie związek, mają dziecko, małego Logana, jednak nie są szczęśliwi. Mężczyzna nie potrafi rozmawiać z bliskimi, oddala się coraz bardziej od żony, a z synkiem też nie tworzy bliższych więzi. Postanawia odnaleźć swego ojca i zrozumieć jego zachowanie. Te poszukiwania to również podróż oczyszczająca dla samego Ryana – podróż wgłąb siebie. 

„Mój najlepszy nauczyciel. Od nienawiści do miłości” to niewielka i niepozorna książeczka, która niesie w sobie niezwykłą moc i przesłanie. Pokazuje nam, co naprawdę w życiu jest ważne, co się liczy i dlaczego warto żyć. Nie warto hodować w sobie zawiści i rozpamiętywać tego, co było złe. Trzeba nauczyć się przebaczać i wytyczać własną drogę w życiu, mieć własne wartości. 

Warto sięgnąć po tę pozycję, aby zweryfikować własne podejście do życia, nasze oczekiwania, zadawnione urazy i niespełnione marzenia. Nie próbujmy układać życia swoim dzieciom, naszymi marzeniami – pozwólmy im, aby miały własne, i pomóżmy im je spełnić.


6 komentarzy:

 1. Czytałam, krótka i mądra opowiastka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. czytałam - interesująca opowieść :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Również czytałam ; ) Dobra recenzja.

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie,
  Iwi < 3

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam i nawet recenzowałam tę pozycję. Całkiem pozytywna.

  OdpowiedzUsuń
 5. lubię książki niosące ładunek pozytywnej energii, więc będę o niej pamiętać :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...