poniedziałek, 22 lipca 2013

Kod Estery - Bernard Benyamin, Yohan Perez

„Kod Estery” to zapis dziennikarskiego śledztwa mającego doprowadzić do odpowiedzi na – szalone na pierwszy rzut oka – pytanie: jaki jest związek między śmiercią nazistowskiego zbrodniarza Juliusa Streicher skazanego w procesie Norymberskim a biblijną Księgą Estery?
Aby poznać prawdę, Bernard Benyamin przemierza Francję, Niemcy i Izrael. Rozmawiając z uczonymi rabinami, zgłębia genezę i znaczenie żydowskiej tradycji. Odkrywa dodatkowe przesłania biblijnych tekstów. Niezwykła podróż w czasie i przestrzeni pozwala mu otrzeć się o wiedzę, do której wcześniej nie miał dostępu, oraz spojrzeć na swoje życie z zupełnie innej perspektywy. Im więcej jednak odpowiedzi, tym więcej nowych pytań…
Czy autor zdoła połączyć wszystkie elementy układanki w jedną całość?

Dzięki kodom QR zamieszczonym w książce możesz w trakcie lektury oglądać filmy ilustrujące opisywane wydarzenia. „Kod Estery” – tutaj historia naprawdę ożywa!

Okładka:  miękka
Ilość stron:
Wydawnictwo:   OTWARTE
Premiera:  19 czerwca 2013


"Kod Estery" to fascynująca opowieść oparta na faktach, którą czyta się jak najlepszą powieść sensacyjną.
Historia opowiedziana w tej książce jest wynikiem śledztwa dziennikarskiego prowadzonego przez Bernarda Benyamina i Yohana Pereza, które miało na celu wyjaśnienie związku pomiędzy śmiercią hitlerowskiego nazisty Juliusa Streichera, a biblijną Księgą Estery. Streicher został skazany za zbrodnie wojenne w słynnym procesie norymberskim. Przed swoją egzekucją wykrzyknął - Purim 1946. Dlaczego nawiązał przed śmiercią do święta żydowskiego? 

Tego starał się dowiedzieć dziennikarz Bernard Benyamin, którego zaciekawił tematem Yohan Perez. Mężczyźni poznali się w świątyni żydowskiej, podczas odprawiania modlitwy za zmarłą matkę Benyamina. To Perez zainteresował Benyamina tematem tego niezwykłego związku. Benyamin przemierzał Niemcy, Francję i Izrael szukając śladów i powiązań, zgłębiał kulturę żydowską i podążał śladami zbrodni hitlerowskich.
Czy udało mu się powiązać oba fakty w całość? Sami się przekonajcie!

Jestem pod wielkim wrażeniem tej powieści. Na początku podeszłam do niej sceptycznie, niespecjalnie przepadam za tego typu literaturą, ale spotkało mnie zaskoczenie, bardzo pozytywne. 
Całość przedstawiona jest lekkim, plastycznym i bardzo barwnym językiem. Zagłębiamy się w tę opowieść i czytamy ją jak powieść sensacyjną. Podążamy za autorami książki i zgłębiamy dawne tajemnice. 
W książce zostały umieszczone obrazki z kodami QR, które umożliwiają obejrzenie filmików ilustrujących omawiane tematy. Mamy okazję porównać swoje wrażenia oraz zgłębić wiedzę dodatkowo. To świetne połączenie - niespotykane dotychczas w innych książkach.
Mnie się podobało - polecam tę niepowtarzalną lekturę!

3 komentarze:

  1. Zapowiada sie świetna lektura. Na pewno przeczytam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dużo ostatnio o tej książce, ale widzę, że warto!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...