czwartek, 4 lipca 2013

Partials. Częściowcy - Dan Wells

Pierwsza z cyklu powieści Dana Wellsa, autora nominowanego do Hugo i Campbell Award, klasyczna wizja świata po apokalipsie, dla której inspiracją były między innymi serial „Battlestar Galactica” oraz filmy z serii „Mad Max”.
Rasa ludzka wymiera. Po wojnie z Partialsami, wyhodowanymi w laboratoriach, zmodyfikowanymi genetycznie żołnierzami, pozostała ledwie garstka ocalałych. Ale to nie krwawe walki zdziesiątkowały ludzkość. Partialsi, niewdzięczne dzieci naukowców, wypuścili śmiercionośny wirus, RM, który wybił ponad 99% ludności. Od ponad dekady na świat nie przyszło ani jedno zdrowe dziecko…
W enklawie ludzi na Long Island panuje twarde prawo – każda kobieta, która ukończyła siedemnasty rok życia musi zajść w ciążę i urodzić dziecko. Z nadzieją, że właśnie ono przetrwa. Że będzie miało gen odporności na RM. I że dzięki niemu uda się stworzyć szczepionkę… Przez ostatnie lata asystująca w szpitalu Kira widziała już dość śmierci. Gdy Rada chce po raz kolejny obniżyć wiek reprodukcyjny, dziewczyna, mając już dość rozpaczy kolejnych młodych matek, zaczyna szukać rozwiązania problemu na własną rękę. Wiadomo, że wirus działa wyłącznie na ludzi, Partialsi pozostali odporni. Już od lat nikt nie widział ich oddziałów. Kira wierzy, że to właśnie w ciałach stworzonych w laboratoriach superżołnierzy znajduje się klucz do rozwiązania zagadki RM. Chce znaleźć i pojmać jednego z nich – nawet za cenę rozpętania kolejnej wojny…

Okładka: miękka
Ilość stron:  416
Wydawnictwo: Jaguar

Ciekawi mnie nurt katastroficzny, postapokaliptyczny w książkach i chętnie po takie sięgam. Co nas czeka w przyszłości? Zagłada, wojny czy sielankowy raj? Najczęściej wizje są pesymistyczne – ruina, wojny, zabójcze wirusy. Bardzo byłam ciekawa, jaką wizję świata przyszłości zaserwuje nam Dan Wells. 

Tytułowi Partialsi, czyli Częściowcy, to istoty wyglądające jak ludzie, jednak ludźmi nie będące – to twory ludzkich rąk i zaawansowanej technologii. Zostali stworzeni jako żołnierze do walki podczas wojny z Chinami. Są silni, szybcy i nie mogą się rozmnażać, jednak… zbuntowali się. Ukrywają się, a ludzie są ich wrogami, z wzajemnością zresztą. Obwinia się ich o wszelkie zło, m.in. o powstanie wirusa RM. Wirus ten nie daje się nijak poskromić i sprawia, że wszystkie ludzkie noworodki po kilku dniach od narodzin umierają. Ludzkość dąży do wyginięcia, starzeje się, a nie przybywa nowych osobników. 
Senat wprowadza przeróżne ustawy mające na celu rozwój oraz prowadzi badania nad wirusem. Co druga kobieta chodzi w ciąży, rodzi, a jej dziecko umiera. Tutaj można liczyć tylko na cud! 

Kira jest młodziutką medyczką, która ma swoją własną koncepcję na okiełznanie wirusa. Jej siłą napędową jest ciężarna przyjaciółka, której dziecko chce ocalić. Potrzebny jej do tego Częściowiec, gdyż w nim tkwi tajemnica wirusa RM. Łamiąc wszelkie zasady wyrusza, wraz z grupą przyjaciół, na jego poszukiwanie. Celem jest pojmanie Częściowca i przebadanie go. 
Akcja nie do końca się udaje, ale Kira dostaje pojmanego Częściowca na 5 dni do badań. Senat nie jest z tego zadowolony, ma swoje plany i wizje – zupełnie niezgodne z wizją Kiry. Dziewczyna, na przekór wszystkiemu i wszystkim, realizuje własny plan. Czy uda jej się ocalić dziecko przyjaciółki? Czy uda jej się ocalić własne życie i zmienić świat? 

„Partials” to ekscytująca lektura ukazująca przerażającą wizję przyszłości - ciężarne szesnastolatki, które mają obowiązek zadbać o rozwój populacji – nieludzkie i niepojęte. Kobiety zostały tutaj sprowadzone do roli „macicy na dwóch nogach”. Są inkubatorem, a nie ludzką istotą. Dobrze, że zawsze w takich sytuacjach, znajdą się idealiści, przekornie dążący do realizacji swoich wartości. 
Kira jest niesamowitą postacią, bardzo dorosłą jak na swoje szesnaście lat, i bardzo utalentowaną. Zaimponowała mi swoją postawą i konsekwencją w odróżnianiu dobra od zła. Wellsowi udało się stworzyć bardzo specyficzne społeczeństwo i bardzo wyraziste sylwetki bohaterów. 

„Partials” to porywająca i intrygująca lektura, nieprzewidywalna i zaskakująca. Otwierając ją, dajemy się porwać w wir niezwykłych wydarzeń i z zapartym tchem obserwujemy ich rozwój. 
Rewelacyjna – czytałam ją do późnej nocy, pomimo ważnego spotkania następnego dnia. Nie mogłam odłożyć! 

POLECAM – bez dwóch zdań!

8 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam nieprzewidywalne książki. Z tą też chętnie bym się zapoznała :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Też lubię takie książki, wizje przyszłości! Książkę będę mieć na uwadze!

  OdpowiedzUsuń
 4. Intrygowało mnie jak będą wyglądali tytułowi Częściowcy aż do momentu kiedy się pojawili XD Ale całość opowieści z czasem mnie wciągnęła, polubiłam bohaterów.
  Kontynuacji tej serii będę wyczekiwać o wiele bardziej niż np. GLOW

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnie w pamięci utkwiła dość negatywna recenzja tej książki i skutecznie mnie od niej odstraszyła

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie ta książka nie porwała, zatrzymałam się na 10 czy 11 rozdziale.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam mieszane uczucia względem tej książki. Zdania na jej temat są raczej pozytywne, a ja nie mogę się przekonać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam w planach - oby i mnie się spodobała :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...