niedziela, 15 września 2013

Kawiarenka w Kabulu - Deborah Rodriguez

Historia wyjątkowej kawiarni w sercu Afganistanu oraz ludzi, którzy się tam poznali — połączeni przez okoliczności, związani tajemnicami, zjednoczeni
niezwykłą przyjaźnią. Po serii życiowych niepowodzeń Sunny odkrywa w końcu miejsce, które może nazwać domem. Tak się składa, że znajduje się ono w strefie ogarniętej wojną. Dumą i radością 38-letniej Amerykanki jest kawiarenka, gdzie gościnę znajdują emigranci, misjonarze, handlarze i różni nieprzystosowani członkowie społeczności afgańskiej. Praca w tym wyjątkowym miejscu pozwala kobiecie zapomnieć o złamanym sercu.
Wiele historii opisanych w książce powstało na kanwie opowieści kobiet, których autorka wysłuchała, gdy pracowała w Kabulu w salonie fryzjerskim i w kawiarni.

Okladka:  miękka
Ilość stron:  416
Wydawnictwo:  Nasza Księgarnia

Kabul, miasto w Afganistanie, targane przez rozruchy i walki wewnętrzne. Nigdy nie wiadomo, kiedy i gdzie wybuchnie kolejna bomba. Mężczyźni chodzą z bronią, a kobiety powinny siedzieć w domu. Odziane od stóp do głów mają niewiele praw, to mężczyźni rządzą w tym kraju. Małe dziewczynki często są porywane i sprzedawane. Traktuje się je jak towar - przerażające!

Doświadczyła tego Dżasmina, bohaterka powieści "Kawiarenka w Kabulu". Młoda dziewczyna straciła rodziców i męża, mieszka wraz z siostrą u wuja, a w łonie nosi dziecko. Nikomu się do tego nie przyznaje, bo kobieta niezamężna nie może być w ciąży, jest wówczas uważana za nieczystą i zhańbioną. Za długi wuja zostaje zabrana przez obcych mężczyzn i skazana na sprzedaż. Podczas drogi oprawcy odkrywają, że dziewczyna jest w ciąży i pobitą zostawiają na drodze. 
W stowarzyszeniu kobiet w Kabulu prosi o pomoc i tam poznaje Sunny, właścicielkę niewielkiej kawiarni, która nie pozostaje obojętna na los młodej kobiety. Daje jej pracę, dach nad głową i skrywa wraz z nią tajemnicę na temat dziecka.
Sunny, sama nie ma łatwego życia, trochę się pogubiła, a na jej drodze stoi dwóch mężczyzn. Kocha Kabul i swoją kawiarenkę. Pracownicy darzą ją szacunkiem i żyją jak w rodzinie. 
W kawiarence spotykają się drogi kilku zupełnie różnych kobiet - Sunny, Dżasminy, Haladży, Constance i Isabel. Każda z nich ma swoje problemy i radości, a kawiarenka łączy je i spaja. 

"Kawiarenka w Kabulu" to ciepła i nieco egzotyczna opowieść o życiu. Życiu w trudnym kraju i trudnych warunkach, ale i tam, miłość i przyjaźń znaczą bardzo wiele.Przekonały się o tym kobiety, których ścieżki przecięły się. Losy mieszkanek Afganistanu i imigrantek zostały splecione przez los. Autorka w ciekawy sposób pokazuje życie, kulturę i religię islamu. Ukazuje życie kobiet islamu i chrześcijanek, są tak różne, ale jednak tak podobne. Jak różnie wyglądają związki pomiędzy kobietami i mężczyznami w tym kraju, możecie się przekonać czytając tę powieść.
Akcja powieści płynie spokonie, jednak intryguje czytelnika. Polubiłam niezwykłe kobiety poznane w kawiarence, ale również pracujących tam mężczyzn. Wszystkich łączy jeden cel - utrzymanie tego niezwykłego miejsca. 
"Kawiarenka w Kabulu" to ciepła i wzruszająca opowieść o miłości i przyjaźni. Polecam ją na długie jesienne popołudnia i wieczory - jest idealna!
6 komentarzy:

 1. Po okładce spodziewałabym się lekkiej przyjemnej opowieści, tymczasem widzę, że to może być mocna, przejmująca książka. Dziękuję!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie, potwierdza to fakt, że okładka może być bardzo myląca. A lektura widać warta przeczytania,mam nadzieję, że będę możliwość jej przeczytania. pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Zapowiada się niezwykle interesująco, z chęcią bym poznała tą historię!

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam ją jakiś czas temu i zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie:) Tym, którzy się jeszcze wahają, serdecznie polecam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mnie zainteresowałaś tą książką, lubię tematykę kawiarnianą.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdecydowanie przeczytam. Już sam tytuł mnie przyciąga. Dalekie kraje mocno fascynują, a osadzenie w tych miejscach akcji powieści gwarantuje moje zaciekawienie.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...