środa, 4 września 2013

Matnia - Anna Piecyk

Chciałem innego życia niż moi rodzice… Walczyłem…
Grażyna, Ryszard, Agata, Tadeusz, Filip, Alicja i ten najważniejszy bohater ich życia – alkohol. Od niego się wszystko zaczęło. Poznajemy bohaterów książki Anny Piecyk w ich najtrudniejszych chwilach: kiedy jako dzieci poznają oddziaływanie alkoholu na rodziców i kiedy sami ulegają przemożnej sile nałogu. Kiedy cierpią i kiedy zaczynają mieć nadzieję. Kiedy ją tracą i kiedy znów coś podnosi ich z kolan.
„Matnia” to powieść o miłości, nienawiści i dramatycznej walce o przeżycie.

Okładka:  miękka
Ilość stron:   184
Wydawnictwo:  Oficynka

"Matnia" to mocna i niełatwa książka o chorobie alkoholowej i jej wpływie na rodzinę. Anna Piecyk porusza trudne tematy i robi to doskonale.

"Matnia" to historia kilku osób, na których swoje piętno odcisnął alkoholizm. To opowieść o walce o życie, o normalność. To historia miłości i nienawiści. 
Poznajemy opowieść z kilku punktów widzenia - Grażyny, Ryszarda, Agaty, Tadeusza, Filipa i Alicji.
Wszystkie postacie, które poznajemy na różnych etapach ich życia, łączy jedno - wszechobecny w ich życiu alkohol, który niszczy wszystko wokół. Zarówno dzieci i dorośli zmagają się z nim, czasem wygrywają, a czasem ponoszą sromotną klęskę. Alkohol niszczy wszelkie przejawy dobra i miłości, niszczy wszystko i wszystkich, których na swojej drodze napotka. 
Jak ma się z nim zmagać małe dziecko? Jak dać sobie radę z humorami matki? Nie rozumie dlaczego krzyczy , bije? Przecież nic nie zrobiła....
Jak się zachować, kiedy ojciec zabija ukochanego psa? Kochać czy nienawidzić? Jak poukładać sobie życie z takim pietnem, które na zawsze pozostaje w psychice? To nie są łatwe sprawy, a jednak ludzie nie chcą się leczyć, nie chcą rozmawiac o swojej chorobie, która często doprowadza do tragedii.

"Matnia" to niewielka, ale wstrząsająca książeczka, z ogromnym przekazem emocji i trudnym tematem do refleksji.W rodzinach alkoholików chorują wszyscy, niezależnie od płci i wieku, wszyscy muszą zmagać się z problemami z tym związanymi. Dzieciom jest zdecydowanie trudniej i niestety często powielają w życiu błędy swoich rodziców i bliskich. Ich sposób postrzegania świat jest inny, ich problemy również. 
Książka Anny Piecyk jest wstrząsająca, tak jak wstrząsający jest problem alkoholizmu.1 komentarz:

  1. Lubie takie mocne książki! jak będę miała okazję, to na pewno przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...