czwartek, 26 września 2013

Milcz nawet po śmierci - James Craig

"Milcz nawet po śmierci" to druga książka Jamesa Craiga z serii opisującej perypetie inspektora Johna Carlyle’a.
Sądzisz, że elity władzy mogą więcej? Mylisz się. Mogą wszystko! 
Jake Haggar został porwany przez własnego ojca, który grozi, że sprzeda dziecko gangowi pedofilów. Co prawda inspektor Carlyle oficjalnie nie prowadzi tej sprawy, stara się jednak pomóc zrozpaczonej matce chłopca. Równolegle, już w ramach swoich służbowych obowiązków, musi rozwiązać tylko pozornie prostą zagadkę śmierci wiekowej Agathy Mills. Staruszkę znaleziono zamordowaną w jej mieszkaniu obok British Museum; wszystkie poszlaki wskazują na jej męża, ale ten stanowczo twierdzi, że jest niewinny, przedstawiając tak dziwaczne dowody swojej niewinności, że Carlyle w końcu dochodzi do wniosku, iż warto ruszyć tropem wiodącym kilkadziesiąt lat wstecz. Niechcący trafia na trop mrocznej tajemnicy sięgającej korzeniami roku 1973 i wojskowego przewrotu w Chile; ludzie, którzy jej strzegą, uczynią wszystko, żeby tylko nigdy nie ujrzała światła dziennego. Pozornie nieskomplikowana sprawa kończy się międzynarodowym skandalem a inspektor Carlyle znowu naraża się swoim szefom i ich politycznym mocodawcom. 

Okładka: miękka
Ilość stron: 304
Wydawnictwo: MUZA SA
Premiera : 25 września 2013r.

„Milcz nawet po śmierci” to kontynuacja opowieści o przygodach inspektora policji Johna Carlyle’a, którego mogliście poznać w powieści „Londyn we krwi’.

Inspektor nadal pracuje na swoim komisariacie, nadal ma tą samą żonę i nadal uwielbia słodkości. Sprawa, która mu się trafia tym razem, też wydaje się mało ekscytująca. W domu niedaleko British Museum zostaje zamordowana w swoim mieszkaniu starsza pani, Agatha Mills. Jej mąż w tym czasie smacznie spał, nieświadom niczego. Te fakty jednak nie przekonują Carlyle’a, jest przekonany, że to mąż jest sprawcą zabójstwa. Zabiera go na posterunek na przesłuchanie. Jego opowieść o Chilijczykach żądnych zemsty i czyhających na Agathę wydaje się inspektorami zupełnie abstrakcyjna. Kiedy jednak pan Mills ginie w wypadku, jakiś impuls skłania inspektora Carlyle’a do podążenia śladem wskazanym przez niego. Trafia na ślady łączące Agathę Mills z przewrotem wojskowym w Chile w latach siedemdziesiątych. Jednak są ludzie, którzy za wszelką cenę nie dopuszczą, aby sprawa wyszła na jaw. 
Carlyle’a znowu czekają kłopoty.
W międzyczasie, niejako prywatnie, Carlyle stara się pomóc znajomej informatorce, prostytutce, której synka uprowadził ojciec, gangster. Ale to nie koniec jego zajęć, znajoma dziennikarka prosi go o pomoc, ponieważ jest nękana, a Carlyle ma wobec niej dług do spłacenia. Jak pogodzi wszystkie te sprawy? Czy uda mu się znaleźć rozwiązania i pomóc znajomym? Oj, nie ma łatwo nasz inspektor!

„Milcz nawet po śmierci” to świetnie napisana powieść, ekscytująca i wciągająca. Autor w ciekawy sposób połączył przeszłość z teraźniejszością i powiązał jedną zbrodnię z dwoma krajami. Na uwagę zasługują świetne kreacje bohaterów. Carlyle jest bardzo ludzki w tym, co robi. Nie jest wcale żadnym supermucho, a jednak chwilami jego odwaga podchodzi pod brawurę. Ma swoje zasady i stara się ich trzymać. 
Powieść charakteryzuje powiązanie kilku zupełnie odrębnych wątków, które zostały przez Autora połączone w bardzo zgrabną, zazębiającą się całość. Książkę czyta się błyskawicznie i z wielką przyjemnością. Opisy są barwne i plastyczne, przez co przemawiają do wyobraźni czytelnika. Nie ma czasu na nudę, czy stagnację, ciągle coś się dzieje, a londyński klimat przeplata się z gorącym i niebezpiecznym Chile.
Muszę przyznać po lekturze obu powieści Jamesa Craiga, że on po prostu potrafi świetnie pisać, co sprawia, że czytelnik jest przykuty do fotela od pierwszych do ostatnich stron powieści. 

Cóż, pozostaje mi czekać na kolejne powieści z Johnem Carlylem w roli głównej.
6 komentarzy:

 1. Nie miałam jeszcze przyjemności z autorem, ale widzę, że czas na zmiany

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie aż tak nie wciągnęła ta książka. Raczej miałam problem ze skupieniem uwagi :) Jak dla mnie troszkę za lekkie żeby się emocjonować.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chcę! Mam nadzieje, że i mi się tak spodoba c;

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie przeczytałam poprzedniej części więc i tą sobie na razie odpuszczę :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam i książka bardzo mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba musże zapoznać się z tym autorem :D

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...