poniedziałek, 14 października 2013

Wśród obcych - Jo Walton

Jest rok 1979. Mor traci siostrę bliźniaczkę w wypadku samochodowym, sama zostaje kaleką. Ucieka od zaborczej matki i trafia do szkoły z internatem. Zagubiona i samotna szuka pomocy u wróżek – eterycznych, niewidocznych dla innych ludzi istot, towarzyszy jej dziecięcych zabaw. Wróżki pomagają jej ułożyć życie w nowym miejscu, wśród obcych ludzi, a także ocalić świat przed matką-czarownicą.
Sama autorka mówi, że "Wśród obcych" to powieść fantasy oparta na materiale autobiograficznym, że to książka o dorastaniu, ale przede wszystkim o dojrzewaniu poprzez czytanie książek.

Okładka: miękka
Ilość stron: 368
Wydawnictwo: MUZA/AKURAT

Kiedy sięgałam po tę książkę, miałam zupełnie inne wyobrażenie, co mogę znaleźć wewnątrz. Spodziewałam się niezłej młodzieżowej fantastyki, a spotkało mnie wielkie zaskoczenie. Pozytywne oczywiście! Okazało się, że książka stanowi swoisty przewodnik po literaturze SF, ciekawy, bardzo szeroki i podany w specyficznej formie, odczuć czytelniczki.

Powieść „Wśród obcych” to opowieść o zmaganiu z samotnością, miłości do książek i o życiu, gdzie cienka granica pomiędzy światem realnym, a baśniowym praktycznie zaciera się. Świat wróżek i elfów jest odskocznią od samotności, swoistym remedium na złe i trudne sytuacje życiowe. Na ile magia i literatura pomagają w życiu Mor?

Morganna i Morwenna to bliźniaczki wychowywane przez dziadków, gdyż ich matka okazała się osobą niezrównoważoną, a ojca nie znają. Są sobie bardzo bliskie, na troski i kłopoty szukają wsparcia i pomocy w otaczającym je świecie wróżek i elfów. Czerpią siłę z magii.
Pewnego dnia w wypadku samochodowym ginie jedna z sióstr, a druga zostaje kaleką. Dziewczynka nie chce poddać się wpływom matki i ucieka do domu dziecka, skąd trafia do ojca. Jest dla niej zupełnie obcym człowiekiem, który mieszka z trzema siostrami, które osaczyły go swoimi pieniędzmi i wpływami. Jest praktycznie ubezwłasnowolniony i zdany na nie, co Mor upatruje w magii. Łączy ją z ojcem jedno – miłość do literatury SF, która w tej chwili dla Mor znaczy całe życie. Jest jej odskocznią od rzeczywistości, największą pasj ą i wypełniaczem czasu. Pochłania niezwykłe ilości książek i jej głód nie słabnie. Zostaje wysłana przez siostry ojca do prywatnej szkoły z internatem, gdzie spędza czas na czytaniu, wypożyczaniu i kupowaniu książek. Znajduje tam również przyjaciół, to jej karass.

„Wśród obcych” to niesamowita powieść, która mnie oczarowała. To opowieść o książkach w książce, to szeroki przekrój tytułów z dziedziny SF podany w formie odczuć i komentarzy czytelniczki-pasjonatki. W zdumienie wprawiła mnie niekończąca się lista pozycji SF, a barwne odnośniki, komentarze i dyskusje klubu czytelniczego oczarowały mnie. Niesamowita, samotna dziewczynka, która pochłania ogromne ilości książek i tworzy swój własny świat. Świat pełen magii i wróżek, które jej pomagają w życiu. Każdy nas ma swój sposób na samotność, znalazła go i Mor. 

Powieść ma formę pamiętnika, bardzo osobistego. Podążamy za Mor poprzez jej życie, pełne trosk i radości, pasji i miłości, strachu i magii. Lekarstwem na to, co dobre, jak i to, co złe w jej życiu są książki. Wszystko kręci się wokół nich - jej znajomości, sposób życia. 

„Wśród obcych” stanowi niezwykły przewodnik po SF, kwintesencję ważnych pozycji z tej dziedziny, podaną w oryginalnej formie. To niejako hołd oddany przez Autorkę twórcom literatury SF. Wyczuwa się jej miłość do tego gatunku literackiego, ciepło, w jakim opowiada o książkach , ulubionych autorach i bohaterach. Znajdziecie tutaj wszystkich wielkich i znaczących autorów – Tolkiena, Delany’ego, Zelaznego, Asimowa, McCaffrey czy Vonneguta. Dyskusje w klubie czytelniczym pokazały ludzi z pasją, zupełnie różnych, ale połączonych miłością do literatury, z żarliwością wyrażających swoje opinie.

Powieść zrobiła na mnie ogromne wrażenie, identyfikowałam się z tymi ludźmi, którzy kochają książki i poświęcają im mnóstwo czasu. Radość i ekscytacja, która jej towarzyszy, kiedy bierze się do ręki wymarzoną pozycję – bezcenne!
Polecam gorąco tę niezwykłą książkę, która stanowi ucztę nie tylko dla fanów SF, ale i dla wszelkich miłośników książek i moli książkowych!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...