Autor konfrontuje turecką rzeczywistość ze zniszczonymi marzeniami, welonem niepamięci i brutalnością nacjonalizmu wczesnych lat osiemdziesiątych. Izak, 50-letni, dobrze sytuowany kupiec ze Stambułu, nie jest zadowolony ze swojego życia, nad miarę spokojnego, pozbawionego głębszych emocji, nieciekawego i bezbarwnego. Coraz częściej wraca myślami do czasów rewolucyjnej młodości i postanawia odnaleźć pięcioro przyjaciół z tamtych lat, by wystawić z nimi na scenie tę samą sztukę, którą w latach siedemdziesiątych odegrali razem na deskach szkolnego teatru. Radość spotkania po latach szybko przyćmiewa fakt, że przyjaciele bardzo się zmienili. Żadne z nich nie znalazło szczęścia w miłości, żadne nie zrealizowało młodzieńczych marzeń o sprawiedliwym społeczeństwie. Uczciwość, z jaką konfrontują się z dawnymi uczuciami, tragicznymi przeżyciami i teraźniejszością, powoduje, że spotkanie klasowe staje się okazją do tego, by raz jeszcze spojrzeć wstecz i przemyśleć swoje życie.
Oprawa: miękka
Ilość stron: 536
Wydawnictwo: Sonia Draga
Mario Levi jest znanym tureckim pisarzem i dziennikarzem. Urodził się w 1957 roku i był świadkiem wielu przemian, jakie przeszła jego ojczyzna, o czym nie boi się pisać. Levi studiował literaturę francuską, zajmował się różnymi rzeczami, m.in. uczył francuskiego, był copywriterem, zajmował się importem czy też pracował jako dziennikarz. Jest autorem licznych powieści i opowiadań, co nie jest łatwe w kraju, gdzie ludzie wolą oglądać nowele niż czytać książki. W Polsce wydawnictwo Sonia Draga wydało ostatnio jego powieść „Gdzie byliście, gdy zapadła ciemność?”. To bardzo specyficzna i niełatwa lektura, opowiadająca wprost o przemianach w Turcji, które miały miejsce po zamachu stanu. Opowieść zaczyna się na początku 2000 roku i opowiadana jest za pomocą retrospekcji wstecz do lat 70-tych.
Głównym bohaterem powieści jest pięćdziesięcioletni Izak, kupiec ze Stambułu. Jego życie jakby stanęło w miejscu, nic nowego się nie dzieje, jest bezbarwne i nudne. Izak jest nim znudzony, myślami coraz częściej sięga wstecz do czasów swojej młodości. Przemyślenia zmieniają się w działanie i mężczyzna postanawia odnaleźć piątkę swoich dawnych przyjaciół. Chciałby cofnąć się w czasie i powtórnie wystawić z nimi sztukę, którą odgrywali na szkolnej scenie. Kiedy dochodzi do spotkania, Izak jest w swoim żywiole, jednak z czasem chmura przykrywa jego radość. Jego przyjaciele pozmieniali się przez lata, żaden nich nie jest naprawdę szczęśliwy. Marzenia o prawym i sprawiedliwym kraju nie ziściły się. Ich spotkanie zmienia się w szczerą analizę życia. Rozmawiają, wymieniają poglądy, zgłębiają doświadczenia. Jakie wnioski wyciągną? Jaki finał będzie miało ich spotkanie po latach?
„Gdzie byliście, kiedy zapadła ciemność?” to oczyszczająca opowieść o życiu w Turcji w okresie przemian. To obraz bolesnej prawdy ukazany wprost, bez zamiatania „pod dywan” jak się to robiło wcześniej. Levi mówi o sprawach, o których długo nie można było mówić, które były przemilczane. Bohaterowie odbywają swoistą spowiedź ze swojego życia, bolesną, ale oczyszczającą.
Książka nie należy do lekkich i łatwych czytadeł, to ambitna literatura, wymagająca czasu i przemyślenia. Mnie jej przeczytanie zajęło prawie tydzień - długo, ale warto było. Levi zrobił na mnie wielkie wrażenie – swoim językiem, postawą i pokazaniem prawdy.
Polecam! „Gdzie byliście, kiedy zapadła ciemność?” to na pewno książka, która wyróżnia się wśród innych.
Interesująca. Chętnie bym przeczytała, gdyż Turcja to dla mnie jeszcze temat nieznany.
OdpowiedzUsuńDla mnie Turcja w literaturze to coś zupełnie obcego, dlatego tym bardziej jestem zainteresowana :) Lubię odkrywać nowe rzeczy :)
UsuńPozdrawiam i zapraszam do mnie :)
Uwielbiam turecką literaturę. Zazdroszczę Ci, że miałaś okazję przeczytać tę książkę. Na pewno po nią sięgnę.
OdpowiedzUsuńCiekawa, ale na razie sobie odpuszczę :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam!