wtorek, 3 grudnia 2013

Kobieta ze znamieniem - Håkan Nesser

Czwarty tom znakomitej i wielokrotnie nagradzanej serii kryminalnej o komisarzu Van Veeterenie. Mężczyzna w średnim wieku zostaje zamordowany w swoim domu – sprawca oddał do niego dwa precyzyjnie wymierzone strzały. Wcześniej ofiara była dręczona tajemniczymi telefonami: ktoś anonimowy odtwarzał znajomą, choć przywołującą nieprzyjemne skojarzenia melodię. Wkrótce w identyczny sposób ginie kolejny mężczyzna. Komisarz Van Veeteren i jego zespół muszą rozszyfrować przeszłość ofiar. Poszlaki są skąpe. Czy uda im się uprzedzić kolejny ruch zabójcy? 

Okładka: miękka
Ilość stron:   328
Wydawnictwo: Czarna Owca
Cykl: Czarna Seria

Nesser jest bardzo specyficznym pisarzem, jego styl jest wyrazisty, a opowieści zawsze mają „drugie dno”. „Kobieta ze znamieniem” to kolejny tom, w którym głównym bohaterem jest komisarz Van Veeteren. Seria bardzo przeze mnie lubiana - byłam ciekawa, jaką sprawę musi wyjaśnić tym razem. 

Komisarz otrzymuje zlecenie wyjaśnienia zabójstwa mężczyzny zabitego we własnym domu. Zgon nastąpił na skutek dwóch strzałów. Mężczyzna nie miał wrogów, jednak od jakiegoś czasu odbierał natarczywe, dziwne telefony, które wzbudzały w nim strach. Pojawiała się nich melodia….
Sprawa komplikuje się, kiedy pojawia się kolejna ofiara, zamordowana w identyczny sposób, a dodatkowo okazuje się, że i temu mężczyźnie towarzyszyły dręczące telefony. Pozornie nic nie łączy obu denatów. Komisarz Veeteren ma trudny orzech do zgryzienia, a czas ucieka nieubłaganie. Czy uda mu się rozwiązać te zagadkowe zabójstwa?

„Kobieta ze znamieniem” to doskonale napisany kryminał. Uwielbiam styl pisania Nessera, choć metody śledcze Veetrena do najnowszych nie należą, ale liczy się skuteczność. Sam komisarz wzbudza we mnie sympatię – gburowaty, uparty, ale niesamowicie inteligentny. Postać kontrowersyjna, ale niezwykle ciekawa. Jak zwykle u Nessera, obok głównego wątku kryminalnego, znajdujemy „drugie dno” książki, które w tym przypadku stanowią rozważania na temat roli ofiary, zemsty i jej sensowności . Nesser daje nam temat do refleksji - czy zemsta daje satysfakcję, czy jest skuteczna, czy oczyszcza? To specyfika powieści Nessera, zawsze obok zabójstwa są tematy do przemyślenia i refleksji. Jego powieści są głębokie i mądre. Obok lekkiej powieści, przemycają ważne wartości, dlatego tak cenię książki Hakana Nessera. Jego powieści to „wyższa szkoła jazdy” wśród kryminałów. Po pierwszej jego ksiązce rośnie apetyt na kolejne i ja już rozglądam się za kolejna pozycją jego autorstwa.5 komentarzy:

 1. Ja uwielbiam książki Nessera, Kobieta... także przypadła mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tę książkę na swojej półce i w najbliższym czasie zwrócę uwagę na nią ; )

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę w końcu poznać twórczość Nessera!!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Doskonale napisany kryminał? Spekulowałabym nad tym, lecz nie dotarłam jeszcze do końca książki. Jak dla mnie zaczyna się wręcz nużąco, przez co nie jestem w stanie jej skończyć. Zaczyna się - a sto stron daleko już za mną...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lubię styl Nessera, choć nei przeczę, że jest bardzo specyficzny.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...