środa, 15 stycznia 2014

Obietnica gwiezdnego pyłu - Priscille Sibley

Matt Beaulieu miał dwa lata, kiedy po raz pierwszy wziął w ramiona Elle McClure, siedemnaście, kiedy pierwszy raz pocałował ją pod niebem usianym spadającymi gwiazdami, i trzydzieści trzy, kiedy się pobrali. Teraz, zbliżając się do czterdziestki, bez reszty oddana sobie para ma wszystko prócz upragnionego dziecka. Gdy w wyniku tragicznego wypadku Elle popada w stan śmierci mózgowej, Matt jest zdruzgotany. Choć nie może znieść myśli o utracie ukochanej, wie że Elle bała się tylko jednego – długiego, powolnego umierania. Matt jest bliski wyrażenia zgody na odłączenie żony od aparatury podtrzymującej życie, kiedy okazuje się, że Elle jest w ciąży. Matt zmienia zdanie. Wie, ile to dziecko znaczyłoby dla Elle i jest przekonany, że chciałaby dać mu szansę nawet za cenę własnego życia. Matka Matta uparcie twierdzi, że synowa nie chciałaby być sztucznie utrzymywana przy życiu, bez względu na okoliczności. Ich konflikt znajduje finał w sądzie. Cała rodzina – i nie tylko ona – toczy niemożliwy do rozstrzygnięcia spór o prawo do śmierci i o szansę na życie.

Okładka:  miękka
Ilość stron:
Wydawnictwo:  Świat Książki

"Obietnica gwiezdnego pyłu" to faktycznie, jak wskazuje rekomendacja na okładce, książka w stylu Jodie Picoult. Wzruszająca i chwytająca za serce, a przy tym zaskakująca.

Życie bywa nieprzewidywalne. Dziś świeci słońce i otacza nas miłość, a już następnego dnia wszystko się wali w gruzy. Dlaczego tak jest? Chyba nie ma na to pytanie dobrej odpowiedzi. Los nas obdarowuje, ale i doświadcza. Dlatego warto doceniać to, co się ma i cieszyć się każdą chwilą, bo w każdym momencie może się to zmienić....

W takiej szokujacej sytuacji znalazł się Matt Beaulieu, lekarz, szczęśliwy małżonek. Wieczorem, jednego dnia, leżąc na tarasie oglądał z żona gwiazdy, cieszyli się wieczorem, choć wcześniej posprzeczali się o dziecko. Ellie chciała spróbować po raz kolejny zajść w ciążę, pomimo wielu poronień. Matt był temu przeciwny, bojąc się o życie żony. Nastepnego dnia, jak zwykle rano udał się do szpitala, do pracy, kiedy otrzymał telefon o wypadku Ellie. Dzwonił jego współpracownik, diagnoza okazała się tragiczna. W mózgu Ellie zaszły nieodwracalne zmiany i, pomimo operacji, Matt wiedział, że jego żona odeszła, pozostało tylko ciało utrzymywane przez maszyny. Musiał poinformowac o tym rodzinę. Ellie nie chciała być podtrzymywana przy życiu sztucznie i Matt o tym wiedział, jego matce pozostawiła deklarację o odłączeniu jej w takiej sytuacji od urządzeń podtrzymujących życie. Sytuacja zmieniła się diametralnie, kiedy okazało się, że kobieta jest w ciąży....
Matt, po konsultacjach z lekarzami, postanowił utrzymywać żonę przy życiu do narodzin ich upragnionego dziecka, jednak jego matka była temu przeciwna. Rozpoczęła się batalia o zycie Ellie i dziecka, a sprawa trafiła do sądu. Jaki był jej efekt? Decyzja na pewno łatwa nie będzie.... dla nikogo.

Autorka powieści jest pielęgniarką i udało się jej znakomicie oddać klimat i nastrój panujący w szpitalu. Atmosfera napięcia udziela się czytelnikowi, a batalia sądowa sprawia, że trzyma się kciuki o jej wynik. Patrząc, że powieść jest debiutem Priscille Sibley, zasługuje na uznanie. Oby tak dalej, a pozyskamy następczynię Jodie Picoult. 
Powieść jest wzruszająca, ciepła, ale również trzymajaca w napięciu. Wszyscy jej bohaterowie zostali postawieni w niełatwym położeniu i każda decyzja, ktora zostanie podjęta, nie zostanie przez ogół uznana za dobrą. Dylematy, które stawia przed nami autorka prowadzą do refleksji i zmuszają do określenia wlasnego podejścia do tej arcytrudnej sytuacji. Jak Wy zachowalibyście się na miejscu Matta? Powiem tylko tyle, że chusteczki okazały się niezbędne podczas czytania tej powieści :)
"Obietnica gwiezdnego pyłu" jest niesamowitą, wzruszającą historią, wziętą wprost z życia, bardzo realną i dlatego przerażającą.

"Obietnicę gwiezdnego pyłu" możecie kupić w promocyjnej cenie na stronie księgarni   Fabryka

5 komentarzy:

 1. Ano, wyraźnie widać, że kobieta jest wielką fanką Picoult :-D

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta książka to mój absolutny MUST HAVE ! Muszę przeczytać. Okładka jest cudowna

  OdpowiedzUsuń
 3. Pisałam przed chwilą komentarz, ale go gdzieś chyba wcięło... Więc piszę ponownie :) Historia intrygująca, dla Matta to była zapewne bardzo trudna sytuacja i jestem ciekawa, jak się rozwiązała. Postaram się ją zdobyć i przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czuję, że to książka dla mnie, uwielbiam takie tematy. Już się nie mogę doczekać kiedy ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...