sobota, 15 lutego 2014

Krucjata - Philippa Gregory

Z Europy do Ziemi Świętej wyrusza dziecięca krucjata prowadzona przez charyzmatycznego przywódcę. Luca Vero, członek tajnej organizacji o nazwie Zakon Ciemności, której zadaniem jest szukanie znaków zwiastujących nadejście końca świata, musi sprawdzić, czy wyprawa ma szanse powodzenia. W dochodzeniu pomagają mu przyjaciel Freize oraz dwie odważne dziewczyny – Izolda i Iszraq.

Okładka:  miękka
Ilość stron:    295
Wydawnictwo:  Egmont
Cykl:  Zakon Ciemności
Premiera:  luty 2014

"Krucjata" to drugi tom opowieści o Luca Vero, niezwykłym chłopcu, członku Zakonu Ciemności, którego mogliśmy poznać w pierwszym tomie zatytułowanym "Odmieniec". Poznaliśmy tam również Izoldę, jej przyjaciółkę i służącą, Iszrak, służacego Freize, i towarzyszącego im brata Piotra.
Akcja powieści toczy się we Włoszech, w 1453 roku. Grupa naszych bohaterów wędruje i zatrzymuje się na odpoczynek w Piccolo. Luca otrzymał od Ojca Świętego zadanie zbadania ostatnich dni świata i przesłanie raportu, czy nastąpi koniec świata, czy też nie. Młodzieńca rozprasza obecność Izoldy, która staje się dla niego kimś coraz ważnieszym.

Do Piccolo przybywa również dziecięca krucjata, której przewodzi Johannes Dobry, szwajcarski pasterz. Chłopiec twierdzi, że prowadzi go sam Bóg. Idzie na czele dzieci do Jerozolimy, gdzie zmartwychwstaną umarli i nastąpi ich zjednoczenie z żywymi. Chłopiec jest o tym przekonany i przekonuje innych. Nawet Luca jest pewien jego wiarygodności, postanawia podążać za nim i zdać raport Papieżowi. Johannes przepowiada wiele wiarygodnych zdarzeń, które trafiają do wielu. Opowiada o tajemnicach, które nigdy nie były ujawniane. Skąd ma te informacje? Czy naprawdę ma wizje?
Niedługo wszyscy będą mogli się o tym przekonać, chłopiec przepowiada rozstąpienie się morza, aby krucjata mogła przejść do Jerozolimy. Wydaje się to niewiarygodne. 
Jednak morze rozstępuje się i Johannes wkracza na drogę i prowadzi dzieci. Zwierzęta są przerażone i jest to znak dla Luci, że wydarzy się coś złego. Każe uciekać Izoldzie i Iszrak. Boską drogę i misteczko zalewa ogromna cofająca się fala, która przykrywa członków krucjaty. Spotyka ich śmierć. A ludzie nagle zamiast Boga widzą posłańców szatana. 
Miasto wygląda okropnie, jest zalane i zrujnowane. Wśród fal przepadł Freize, co budzi żal i rozpacz jego towarzyszy. Żeby tego było mało, do miasteczka przypływa uszkodzony, muzułmański statek 
Nic dobrego to nie wróży. Czy to nie koniec zadania Luci?

Phillipa Gregory podbija serca  młodzieży historyczną serią z tajemniczym Zakonem Ciemności. Można tutaj znaleźć tajemnicze intrygi, niezwykle przygody i tarapaty, w które pakuje się piątka głównych bohaterów. 
"Krucjata" to świetna kontynuacja "Odmieńca" - barwna, ciekawa i porywająca. Interesująca pozycja na młodzieżowej półce. Nie ukrywam, że zdecydowanie wolę Philippę Gregory w młodzieżowym wydaniu - polecam!

Książkę "Krucjata" możecie nabyć w księgarni Platon24

6 komentarzy:

 1. Z tego co piszesz to będzie działo się jeszcze więcej niż w części pierwszej, Super, już nie mogę doczekać się jej lektury ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię jej książki ale o Tudorach, te jakoś mnie nie przekonują ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. I część czytała, czas sięgnać po II tom :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oh, "Krucjata". Przymierzałam się do kupna tego, gdy zostanie wydane i nawet jeżeli teraz wydaje mi się, że nie jest to książka dla mnie, to spróbuję. Raz się żyje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam ogromną chęć na całą tę serię...

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwszy tom co prawda mnie nie zachwycił, ale i tak mam zamiar zapoznać się z dalszymi przygodami bohaterów :) Nie lubię zostawiać serii nieprzeczytanej :D

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...