niedziela, 16 marca 2014

Sen Kleopatry - Christian Jacq

Była niezłomną władczynią i najpiękniejszą kobietą starożytnego świata. Podobno dla urody kąpała się w oślim mleku i raczyła perłami rozpuszczonymi w occie, a jej stroje i klejnoty świadczyły o mitycznym bogactwie Aleksandrii. Ambitna i zdolna, sprawnie poruszała się wśród dworskich intryg i potrafiła być bezwzględna w dążeniu do celu. To ona odnowiła potęgę Egiptu. Przede wszystkim jednak Kleopatra była kobietą z krwi i kości, pełną namiętności i pasji. Jej romans z Cezarem przeszedł do legendy i zainspirował słynny film z Elizabeth Taylor i Richardem Burtonem. „Sen Kleopatry” to niezapomniana opowieść o walce niezwykłej kobiety o należną jej władzę oraz o miłości, którą okrzyknięto romansem wszechczasów.

Okładka: miękka
Ilość stron: 368
Wydawnictwo: ZNAK Literanova
Premiera: 20 marca 2014 

Kleopatra, niezwykła, przepiękna kobieta, ale przy tym ambitna władczyni. Mnie najbardziej kojarzy się Elisabeth Taylor w tej roli, kiedy myślę Kleopatra, widzę Taylor.


„Sen Kleopatry” zaintrygował mnie. Byłam ciekawa, czy książka wniesie coś nowego do tego, co już wiem na temat władczyni Egiptu. Niewiele jest w tej chwili książek o tej tematyce, a przecież ona jest pasjonująca. Starożytność to barwny i ciekawy temat, szkoda, że nie wykorzystany.


Kleopatra jest postacią bardzo wyrazistą, ale przy tym owianą nutą tajemnicy i niedopowiedzenia. To nie tylko potężna władczyni Egiptu, ale przede wszystkim kobieta pełna pasji i emocji. Jej słynny romans z Cezarem przeszedł do historii i doczekał się wielu ekranizacji. Słynne są jej zabiegi pielęgnacyjne mające na celu zachowanie jej urody – każdy słyszał o kąpielach w mleku, niezwykłych maseczkach, czy masażach olejami. 

Kleopatra objęła rządy w wieku zaledwie 18 lat i powoli zmieniała oblicze swego kraju wprowadzając reformy. Zyskała tym wielu wrogów. Obok siebie miała za męża chłopca, a nie mężczyznę, który by ją wspierał i o nią dbał. Musiała chyłkiem opuścić Egipt, aby ocalić swe życie.

Autor książki „Sen Kleopatry”, Christian Jacq, jest historykiem, egiptologiem, który kieruje Instytutem Ramzesa w Paryżu. Opowieść, którą nam serwuje w książce, jest pełna profesjonalizmu, doskonale odzwierciedlająca epokę i samą Kleopatrę. Podsuwa nam ciekawostki, których nie spotkałam w innych źródłach. A jego książka jest przy tym lekka i nie tchnie rozprawą naukową, choć Autor przemyca w niej dużo wiedzy historycznej . Powieść ma ciekawą formę, jest dość urozmaicona i na pewno nie nudna. Walka o tron, miłość, namiętność i polityka, wszystko to znajdziecie w „Śnie Kleopatry”. Sama Kleopatra jest postacią intrygującą i na pewno wiele jeszcze się o niej napisze. Polecam jako odskocznię od rzeczywistości  :)
4 komentarze:

 1. Cenie ksiązki, które mają w sobie dużo historii, ale nie są nudne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mimo iż nie jest nużąca, to postać Kleopatry mnie nie fascynuje aż tak, jednak wiem komu polecić :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie coś dla mnie - kocham Egipt!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja dopiero zacznę w tym tygodniu lekturę, ciekaw na ile mi książka przypadnie do gustu.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...