czwartek, 5 czerwca 2014

Jak krok po kroku wprowadzić trwałą zmianę w relacji z dzieckiem. Praktyczny poradnik - Alan E. Kazdin

Uchrońmy nasze dzieci przed błędami naszych rodziców! Książka, która pomoże, nie tylko młodym rodzicom, wypracować głęboką i silną więź z dzieckiem. Nauczy jak postępować, gdy nie skutkują już ani prośby, ani groźby. Profesor Kazdin nie ocenia rodziców, nie karze ich, ale wskazuje skuteczne rozwiązania problemów, jakie codziennie napotykają w wychowywaniu dzieci. Krok po kroku uczy jak mówić, jak stawiać granice, jak wymagać, ale też jak nagradzać, jak okazywać dzieciom miłość i troskę, jak być dla nich wsparciem.

Okładka: miękka
Ilość stron: 256
Wydawnictwo: Czarna Owca

Alan E. Kazadin jest profesorem psychologii i psychiatrii dziecięcej na Uniwersytecie Yale oraz dyrektorem Yale Parenting Center. Znany jest ze swoich teorii i dokonań dotyczących wychowania dzieci. Autor prowadzi wykłady dla rodziców i opiekunów, dla pedagogów i innych zainteresowanych najnowszymi osiągnięciami pedagogicznymi. Dzieli się swoimi opiniami w popularnych, amerykańskich programach telewizyjnych.

Sięgnęłam po jego najnowszy poradnik wydany przez Wydawnictwo Czarna Owca, wiedziona ciekawością. Sama jestem mamą, mam w domu dwójkę nastolatków, którzy nie raz dają mi „w kość”. Każda wskazówka pomagająca poprawić relacje dziećmi i wybrnąć z niektórych sytuacji jest cenna. Nie mam specjalnych problemów wychowawczych, bardziej szukam „złotego środka” na codzienne problemy, czy utarczki. I taki cel ma książka „Jak krok po kroku wprowadzić trwałą zmianę w relacji z dzieckiem”, pomaga zacieśnić więzi z dziećmi i pokazuje jak uporać się z codziennymi sytuacjami. 

Książka składa się z sześciu rozdziałów. Pierwsze cztery rozdziały pokazują nam tzw. poprzedniki, zachowania i konsekwencje, uczą jak je rozpoznawać i korzystać ze wskazówek Autora. Rozdział piąty opowiada nam ogólnym klimacie domu, wzajemnym wpływie zachowań dorosłych i dzieci. W końcu szósty rozdział ukazuje nam jak stosować koncepcję Kazadina w życiu.

Poradnik jest bardzo bogaty, pełen ciekawych informacji i studium przypadków. Znaleźć w nim można podpowiedzi jak się zachować w rozmowie z dzieckiem, jakich argumentów używać , jak korzystać z nagród i kar, aby osiągnąć zamierzony skutek. Kazadin pokazuje jak ważne dla rozwoju dziecka jest zachowanie właściwych, pozytywnych, sprzyjających jego rozwojowi, relacji w domu. Krzyk czy bicie, stosowane przez naszych przodków, nic nie zdziałają, wręcz odnoszą skutek przeciwny do zamierzonego. Rozmowa, zrozumienie i wsparcie mogą zdziałać cuda. Poświęcenie dziecku więcej czasu zdecydowanie wpływa na zacieśnienie relacji i pogłębienie wzajemnych relacji. Czasem wcale nie trzeba tak wiele, aby osiągnąć pozytywny efekt. Trzeba tylko wiedzieć jak to zrobić, a koncepcja Kazadina na pewno to ułatwia. Polecam serdecznie!1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...