środa, 16 lipca 2014

Kochane Lato z Radiem - Roman Czejarek

Od ponad czterdziestu lat w czasie wakacji kilka milionów ludzi słucha Programu Pierwszego Polskiego Radia i Lato z Radiem! Audycja bije rekordy radiowej popularności. Na koncertach w plenerze gromadzi kilkaset tysięcy widzów. Rok w rok. Od dwudziestu pięciu lat jej kierownikiem i prawdziwą gwiazdą jest popularny dziennikarz a zarazem doskonały szef Roman Czejarek, który teraz, nie po raz pierwszy, przeistoczył się w autora książki. W 1991 roku, gdy ówczesny Dyrektor Pierwszego Programu Polskiego Radia Krzysztof Michalski zaproponował mu kierowanie Latem z Radiem, miał tylko dwadzieścia pięć lat i byłem młodym dziennikarzem, który z lokalnej rozgłośni Polskiego Radia w Szczecinie przeniósł się do centrali w Warszawie, a Lato z Radiem znał głównie z opowiadań swojej mamy... Jak przebiegała tamta rozmowa? I dlaczego padły wtedy pamiętne słowa: `Albo coś pan z tym zrobi, panie Romku, dobrego, albo trzeba będzie to jakoś po cichu zlikwidować`?

Okładka: miękka
Ilośc stron:  400
Wydawnictwo: Marginesy

Jestem pokoleniem wychowanym na Trójce, Jedynce i Teleranku :) Mam wielki sentyment do tych stacji radiowych i często ich słucham. 
Dla mnie Lato z Radiem jest sztandarową audycją Jedynki, którą znają wszyscy Polacy. To audycja, która towarzyszy mi przez całe moje życie (dosłownie!), jest stale aktualna i ma rzesze fanów.

Lato z Radiem narodziło się w  1971 roku w radiowej Jedynce, dzięki pomysłowości Andrzeja Tarnawskiego. Potem miało roczn ą przerwę i ruszyło znowu, z pełnym impetem w 1973 roku. Zmieniali się dyrektorzy, zmieniali dziennikarze, a Lato z Radiem trwa do dziś. To pierwsza audycja radiowa nadawana na "żywo" bez wcześniejszego montażu oraz pierwsza, która oddała głos na antenie słuchaczom. Umożliwono im telefoniczne wypowiedzi na antenie.... i nikt tego nie wykorzystał, aby pogrążyć radio.To było ryzyko, ale opłaciło się, słuchacze kochają swoje Lato z Radiem całym sercem :)

Pierwsza ekipa Lata z Radiem :)

Audycja  żyła swoim życiem i nic się nie zmieniało, a w końcu powinno. I w 1991 roku kierowanie audycją powierzono młodemu dziennikarzowi - Romanowi Czejarkowi, który prowadzi ją już od 40 lat. Opowiada nam o swoich wrażeniach w książce "Kochane Lato z Radiem". Sam nie może uwierzyć, że tyle lat są razem. I jest to niesamowity zwiazek. Audycja rozwinęła skrzydła i szaleje, co roku, po Polsce, a Roman Czejarek spotkał już chyba wszystkie polskie gwiazdy. Opowiada o nich w swojej książce, a lista jest imponująca - od carycy Maryli Rodowicz, przez królową Dodę, stare i nowe zespoły rockowe aż po ... disco polo. Spectrum jest szerokie, a zabawa przednia!

Niezmienny, od początku istnienia audycji jest jej dżingiel - słynna polka Dziadek, którą latem nucą Polacy. Melodia wpadająca w ucho i charakterystyczna nie tylko dla audycji, ale i dla całej radiowej Jedynki.


Książka Romana Czejarka to gratka dla wielbicieli Lata z Radiem. Znajdą tam kawał historii, okraszony dowcipami, anegdotami i ciekawymi opowieściami o gwiazdach audycji. Całość napisana jest lekko i dowcipnie. Bogato ilustrowana i wzbogacona dedykacjami i autografami gwiazd stanowi dla mnie wartość sentymentalną, ale i kolekcjonerską. 
Świetnie wydana i doskonale napisana - taka, jakie jest Lato z Radiem :) 
"Kochane Lato z Radiem" to lektura idealna na lato - polecam serdecznie :)


"Kochane Lato z Radiem" możecie kupić w księgarni Fabryka 

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...