niedziela, 24 sierpnia 2014

Trzeci głos - Rolf Börjlind, Cilla Börjlind

W podmiejskim parku w Marsylii ryjące tam dziki wykopują z ziemi poćwiartowane ciało kobiety. Policja ustala, że ofiara przed laty pracowała w cyrku jako żywa tarcza dla rzucającego nożami. Wiadomość o okrutnym morderstwie okazuje się wstrząsem dla Abbasa el Fassi, bliskiego przyjaciela byłego policjanta Toma Stiltona. Postanawiają wspólnie wyjaśnić to morderstwo. W tym samym czasie w podsztokholmskiej miejscowości Rotebro policja bada sprawę samobójczej śmierci Bengta Shlmana, który powiesił się we własnym domu. Szybko ustala, że w istocie chodzi o zabójstwo, które może mieć związek z kradzieżą partii narkotyków z magazynów urzędu celnego. Śledztwo w tej sprawie prowadzi pani komisarz Mette Olsäter z międzynarodowego zespołu prowadzącego operację przeciwko handlowi narkotyków w internecie. Początkująca policjantka Olivia Rönning, znajoma rodziny Sahlmanów, idzie innym tropem, który nieoczekiwanie łączy się z ustaleniami poczynionymi w Marsylii przez Stiltona i Abbasa el Fassi. Stilton i Rönning łączą siły, aby rozwiązać obie sprawy. Trzeci głos to pasjonująca kontynuacja Przypływu, debiutanckiej powieści małżeństwa Cilli i Rolfa Börjlindów, która stała się prawdziwym przebojem na szwedzkim rynku czytelniczym.

Okładka:  miękka
Ilość stron:  464
Wydawnictwo:  Czarna Owca
Cykl:  Czarna Seria

Jakiś czas temu czytałam "Przypływ" tej samej pary autorów i z ciekawością sięgnęłam po ich kolejną książkę. Obie łączy grupa bohaterów poznanych w  "Przypływie". 

W Marsylii, w parku, zostaje wykopane przez buszujące dziki, zmasakrowane ciało kobiety. Jak się później okazuje kobieta pracowała w cyrku jako "żywa tarcza". Kiedy dowiaduje się o tym Abbas el Fassi, prosi swego przyjaciela Toma Stiltona o przybycie do Marsylii i zajęcie się, wraz z nim, rozwiązaniem tej sprawy.
Tymczasem ma miejsce kolejna śmierć, której ofiarą pada Benght Shlman. Początkowo wygląda to na samobójstwo, jednak okazuje się, że to doskonale upozorowane zabójstwo. Sprawę prowadzi komisarz Mette Olster, która zajmuje się sprawami powiązanymi z handlem narkotyków. Ponadto sprawa ta intryguje młodą policjantkę, sąsiadkę Shlmanów, Olivię Ronning. Ślady prowadzą do pracy zmarłego i są powiązane ze sprawą zaginięcia dużej ilości narkotyków.
Czy te pozornie zupełnie różne sprawy cokolwiek łączy? Okazuje się, że wiele.....

Autorzy książki "Trzeci głos" napisali doskonałą kontynuację "Przypływu". Wartka akcja i zaskakujące zwroty akcji sprawiają, że książkę czyta się z wielkim zaintrygowaniem. Sprawy są zagmatwane i ich wyjaśnienie wymaga nielada sprytu i dużej dawki intelektu, o doświadczeniu nie mówiąc. Bohaterowie spełniają te kryteria z nawiązką. Ich sylwetki są dopracowane i ciekawie przedstawione. Są oni bardzo ludzcy, z ich problemami i sytuacją życiowa. Nie są to modelowe sylwetki, tylko zwykli ludzie. 

"Trzeci głos" to kryminał, który przykuwa uwagę czytelnika i intryguje. Nie ma tutaj miejsca na nudę i tanie zagrywki, autorzy skutecznie zwodzą czytelnika i plączą watki, aby zaskoczyć na finale. "Trzeci głos" to naprawdę dobry kryminal, wart uwagi - polecam!3 komentarze:

  1. Nie znam jeszcze tej dwójki autorów, chętnie sięgnę za jakiś czas skoro uwielbiam kryminały czarnej serii :)

    OdpowiedzUsuń
  2. W serii są świetne tytuły, a ten wydaje się bardzo ciekawy :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zapamiętam tytuł. Wydaje się książką w sam raz dla mnie :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...