wtorek, 2 września 2014

Dawca - Lois Lowry

W społeczności, w której żyje Jonasz, wszystko jest idealne. Specjalnie dobrane kobiety rodzą dzieci, które trafiają potem do odpowiednich jednostek zwanych komórkami rodzinnymi. Każdy ma przypisanych rodziców i pracę. Nikomu nawet nie przyjdzie do głowy, by zadawać pytania. Wszyscy są posłuszni. Nie ma konfliktów, nierówności, rozwodów, bezrobocia, niesprawiedliwości… ani możliwości wyboru.Wszyscy są tacy sami.Z wyjątkiem Jonasza.Podczas ceremonii dwunastolatków dzieci z dumą przyjmują przydzielone im życiowe role. Ale dla Jonasza wybrano coś specjalnego. Ma rozpocząć szkolenie u tajemniczego starca zwanego Dawcą Pamięci. Jonasz stopniowo uczy się, że moc tkwi w uczuciach. Ale kiedy jego własna siła zostaje wystawiona na próbę – kiedy musi uratować kogoś, kogo kocha – może nie być gotowy. Czy jest za wcześnie? Czy za późno?

Okładka: miękka
Ilość stron:  296
Wydawnictwo: Galeria Książki
Premiera:   20 sierpnia 2014

Oczarowała mnie okładka, a sama książka dała mi wiele do myślenia i mocno zapadła w pamięć. Biorąc ją do rąk, oczekiwałam kolejnej historii opartej na katastroficznej wizji świata, a dostałam coś bardzo oryginalnego i mądrego. "Dawca" to przepiękna opowieść, która zmusza do refleksji i zastanowienia.

Jonasz żyje w świecie, który jest poukładany i powtarzalny, brak w nim emocji, wszystko ma swoje miejsce i czas. Wiadomo jak będzie wyglądał kolejny rok, jak trzeba się zachować, co robić, jak żyć. Przyszłość jest planowana przez starszyznę - zawód, rodzina, dzieci. Nie ma tutaj miejsca na indywuidualne decyzje, czy emocje. To świat bez miłości i bez kolorów. Zaskakujące są tutaj wieczorem rozmowy przy rodzinnym stole o uczuciach.....
Wszystko się zmienia, kiedy Jonasz osiąga 12 rok życia, z którym wiąże się nadanie zawodu i przejście w grono dorosłych. Wszyscy jego rownieśnicy, na wielkiej gali, otrzymują swoje przydziały, a on zostaje pominięty.... Jest zszokowany i przerażony. Okazuje się, że spotkał go wielki zaszczyt i została mu przydzielona funkcja odbiorcy pamięci. W społeczeństwie jest tylko jedna taka osoba, teraz z Odbiorcy zmieni się w Dawcę i przekaże swoją wiedzę Jonaszowi. Chłopiec dostaje wytyczne i udaje się na pierwsze spotkanie. Tam dowiaduje się, co go czeka - ból, na który nie ma rady, informacje, którymi nie może się podzielić i .... życie samotnika. Taka przyszłość wydaje się mało pociągająca, jednak to, co doświadcza Jonasz zmienia jego życie nieodwracalnie. Tak bardzo, że on sam postanawia zmienić je jeszcze bardziej .....

Świat wykreowany przez Lois Lowry jest bezbarwny, poukładany i przewidywalny - po prostu nudny i smutny. Kiedy Jonasz dowiaduje się jak może być naprawdę i co go omija w życiu, postanawia sam podążyć w poszukiwaniu szczęścia, kolorów i ....miłości. Jego decyzja jest trudna i bardzo niebezpieczna. Jednak jak można żyć bez miłości i kolorów, kiedy się je pozna, w szarym świecie? Niemożliwe!

"Dawca" to opowieść o życiu, o jego barwach, o emocjach, o bólu i strachu, ale i o miłości. Czy warto nie mieć problemów i pragnień, i żyć w przewidywalnym świecie, czy też zaryzykować i brać życie pełną piersią z jego pozytywami i negatywami? Wybór pozornie jest oczywisty, jednak skłania do refleksji i przemyśleń. Powieść jest głęboka i bardzo mądra, w prosty sposób niesie filozoficzne rozważania. Jest lekko i bardzo pięknie napisana. Delektowałam się nią podczas lektury. Nadal, po zakończeniu lektury, w głowie kołacze mi się wiele myśli, jakaś cząstka powieści zostanie już na zawsze w moim umyśle i sercu. 
Polecam serdecznie!Książkę Dawca możecie kupić


5 komentarzy:

 1. Byłam ciekawa książki ale i opinii o niej... Po Twojej jestem skłonna po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi niezwykle ciekawie, koniecznie muszę ją poznać!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Widziałam film i przyznam, że koncepcja świata pozbawionego emocji i kolorów bardzo mnie poruszyła. Chętnie przeczytam książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Coraz bardziej kusi mnie ten tytuł:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...