środa, 17 września 2014

Nie pozwól mi odejść - Catherine Ryan Hyde

Były tancerz z Broadwayu, cierpiący na agorafobię Billy Shine przez ponad dekadę nie opuścił swojego domu. Życie i ludzi obserwuje przez okno. I choć zna swoich sąsiadów - piękną manikiurzystę Rayleen, samotną starszą panią Hinman, byłą narkomankę Eileen i jej dziewięcioletnią córkę Grace czy złego na cały świat pana Lafferty'ego, większość z nich nigdy go nie widziała. Gdy kilka metrów od jego patio, na schodkach prowadzących do rodzinnego domu zaczyna przesiadywać mała Grace, zdenerwowany zmianą w naturalnym porządku rzeczy mężczyzna zbiera się na odwagę i pyta ją, dlaczego przesiaduje na ulicy. Jeśli będę siedzieć w środku, nikt nie zauważy, że mam kłopoty. I nikt mi nie pomoże - wyjaśnia dziewczynka. Ta odpowiedź na zawsze zmieni życie Billy'ego.

Okładka: miękka
Ilość stron:  420
Wydawnictwo:  Jaguar

Okładka książki "Nie pozwól mi odejść" i jej opracowanie graficzne, skojarzyło mi się z książkami Albatrosa - biały brzeg, charakterystyczna okładka. A okazało się, że tak wygląda nowa seria obyczajowa wydawana przez Wydawnictwo Jaguar. I jeszcze okazało się, że książki są znakomite :)

Powieść "Nie pozwól mi odejść" zrobiła na mnie duże wrażenie i wzbudziła wiele refleksji. Bohaterką jest mała dziewczynka z problemami, która tak wiele umiała zmienić w otaczających ją ludziach. Grace ma 9 lat i mieszka z mamą, która jest alkoholiczką i narkomanką. Kobieta, kiedy jest "czysta" dba o swoją córeczkę i bardzo ją kocha. Jednak ostatnio tych momentów jest coraz mniej, bo nałóg okazuje się silniejszy. Mała jest bezsilna, ale postanawia działać. Siada na schodach przed domem i siedzi - czeka na reakcję. W jej mądrej główce rodzi się myśl, że jeśli wyjdzie na dwór to ktoś to zauważy i jej pomoże. I tak też się dzieje.
Na parterze mieszka Billy Shine, cierpiący na agorafobię były tancerz, który od wielu lat nie wychodzi z domu.  Jednak dziewczynka ciekawi go na tyle, że przełamuje strach, wychodzi na balkon i rozmawia z nią. Tak zaczyna się ich trudna, ale bardzo piękna przyjaźń. Nie tylko Billy otwiera się na dziewczynkę i jej potrzeby, dołączają też inni sąsiedzi: Rayleen - manikiurzystka, starsza pani Hinman czy sąsiedzi z góry, ktorzy generalnie toczą między sobą boje. Wszyscy angażują się w pomoc dziewczynce i wyciągnięcie jej matki z nałogu. Stosują różne fortele, jedne lepsze, inne gorsze. Cel mają jeden - nie dopuścić, aby dziewczynka trafiła do rodziny zastępczej. Czy im się to uda? Jaki jest fenomen tego niezwykłego dziecka?

Książka "Nie pozwól mi odejść" porusza bardzo trudny temat samotności, obojętności i zmagania z problemami. A że gównym bohaterem jest tutaj dziecko, problem tym bardziej porusza czytelników. Mała Grace zadziwia swoją mądrością i spostrzegawczością, a przy tym jest bardzo ciepła i bezpośrednia. Sprawia, że wszyscy wokół starają się jej pomóc i przy tym sami się integrują i poznają. Nagle obcy ludzie zaczynają tworzyć wielką rodzinę skupioną wokół dziewczynki. Zadziwa jej radość życia, pomimo trudności i problemów. Dzieli się nią i zaraża ludzi wokół. Dobrem trzeba się dzielić, a ono wtedy wraca do nas ze zdwojoną mocą. 
Polecam serdecznie tę ciepłą i bardzo wzruszającą opowieść!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...