wtorek, 21 października 2014

Ostatnia wola Sonji - Asa Hellberg

Wyobraź sobie, że w Twoim życiu pojawia się dobra wróżka, która zna wszystkie Twoje niespełnione marzenia, lęki i troski. I nie spocznie, dopóki nie zaczniesz uśmiechać się do siebie w lustrze. Brzmi nierealnie? Sonja Gustavsson nigdy nie była zwykłą kobietą, niezwykły był też jej testament. Jej przyjaciółki są zaskoczone zarówno jej niespodziewaną śmiercią, jak i ostatnią wolą. Czy zaryzykują i wyruszą w podróż po marzenia? Susanne, Rebecka i Maggan prowadziły dotąd spokojne życie w Sztokholmie, jednak Sonja miała co do nich zupełnie inne plany. Wykwintna restauracja w Paryżu, luksusowy hotel w Londynie i malowniczy dom na Majorce to miejsca, które po śmierci przyjaciółki stają się ich codziennością. Na kobiety czeka również miliardowy spadek, jednak najpierw muszą wykonać niełatwe zadania, które na zawsze odmienią ich życie. Trzy kobiety, trzy różne charaktery i trzy wyjątkowe miejsca w Europie, w ciepłej i przezabawnej opowieści.

Okładka: miękka
Ilość stron:   344
Wydawnictwo:  Czwarta Strona 

Skusiła mnie letnia, optymistyczna i pełna relaksu okładka. Chętnie zamieniłabym się z modelkami na miejsca :) "Ostatnia wola Sonji" to historia jak z bajki opowiadająca o przyjaźni i spełnianiu marzeń.

Były sobie raz cztery przyjaciółki - Sonja, Maggan, Susanne i Rebecka. Wszystkie w średnim wieku, znające się od lat, wszystkie singielki, tylko Maggan ma córkę. Każda z nich jest inna, ale kochają się i wspierają jak siostry. Nagle jedna z nich umiera, Sonja - szok! A jeszcze większy szok przeżywają jej przyjaciółki, kiedy okazuje się, że kobieta była bardzo bogata i przekazuje im swój majątek w spadku - jednak muszą spełnić pewne warunki. Trochę czasu zajmuje im oswojenie się z wolą Sonji, ale wszystkie podejmują wyzwanie. Rezygnują z pracy, a Maggan rozstaje się z córką, której pomagała. Każda z nich otrzymuje swoją, tajemniczą kopertę z wytycznymi i bilety lotnicze. Jedna leci do Paryża, inna do Londynu, a trzecia na Majorkę. Każda dostaje dom/mieszkanie i zadanie do wykonania. Sonja pomyślała o wszystkim, nawet o znalezieniu odpowiednich mężczyzn swoim przyjaciółkom.... Tylko, czy im się to spodoba?

"Ostatnią wolę Sonji" przeczytałam z wielką przyjemnością i rozbawieniem. Polubiłam Sonję i jej przewrotne poczucie humoru, ale również wzbudziła mój podziw - okazała się doskonałą organizatorką. Sprawiła wiele radości swoim przyjaciółkom i okazało się, że doskonale je zna. Kobiety, początkowo niechętne, jednak z czasem doceniły dzieło swej przyjaciółki. Szkoda, że Sonja sama nie mogła obejrzeć efektów swej pracy.
Dała swoim przyjaciółkom, nie tylko pieniądze, ale również wielką szansę na poukładanie sobie życia od nowa. 
Asa Hellberg stworzyła współczesną bajkę o Kopciuszku, a raczej o trzech Kopciuszkach, które dzięki pomocy i pieniądzom osiągają szczęście. W książce nie brakuje oczywiście wątków miłosnych, dość burzliwych zresztą, które ubarwiają całość. 
Książka działa odprężająco i rozweselająco  - świetnie się bawiłam przy tej lekturze. Polecam, a sama czekam na II część :)3 komentarze:

 1. Czytając Twoją recenzję widzę, że mnie także książka przypadnie do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Idealna na relaksik, chętnie ją poznam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Thank you so much!
  Kind regards,
  Åsa Hellberg

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...