czwartek, 30 października 2014

Zapomniana księga. Strażnik - Paulina Hendel

Ostatnie, co zapamiętał Hubert, to eksplozja szklanej piramidy pod Luwrem. Teraz budzi się w zatęchłym pomieszczeniu, ranny, ubrany w łachmany, w ekwipunku zaś odkrywa… imponującą kolekcję broni. Okazuje się, że od feralnego wyjazdu do Francji minęło siedem lat. W tym czasie świat bardzo się zmienił – zarazy i epidemie przetrzebiły ludzkość, a potężny impuls elektromagnetyczny zniweczył zdobycze techniki. Z ukrycia wyszły za to demony znane z ludowych opowieści… Hubert musi rozwikłać tajemnicę własnej przeszłości i odnaleźć się w tym dziwnym nowym świecie. Niemal wszystko, co znał, przepadło. Ale czy bezpowrotnie? Postapokaliptyczna przygoda, której nigdy nie zapomnisz!

Okładka: miękka
Ilość stron:  400
Wydawnictwo:  Nasza Księgarnia
Cykl: Zapomniana księga

Paulina Hendel jest stosunkowo młodą osobą, która zaskoczyła mnie swoją pomysłowością i oryginalnością. Ukończyła filologię angielską na Uniwersytecie Gdańskim i od kilku lat pisze opowiadania do prasy kobiecej. W jej książce widać zamiłowanie do fantastyki oraz znajomość naszych, rodzimych legend i opowieści, którą wykorzystała pisząc "Strażnika".

Głównym bohaterem powieści Pauliny Hendel jest siedemnastoletni Hubert. Chłopak wyjeżdża na wycieczkę klasową do Paryża, gdzie w planie jest zwiedzanie Luwru. Staje się on świadkiem eksplozji, która zmiata z powierzchni szklaną kopułę w muzeum. Chłopak traci świadomość i odzyskuje ją kilka lat później. Budzi się w Polsce, jest już starszy, lepiej zbudowany, ubrany w zniszczoną odzież i wyposażony... w broń. W głowie migają mu dziwne obrazy - umie posługiwać się bronią, posiada też wiele informacji na temat stworzeń, które bardziej kojarzą mu się z ludowymi opowieściami. Świat się zmienił od chwili wypadku, strzygi i inne przedziwne stwory, znane z ludowych opowieści, objawiły się i zagrażają ludziom. Aby przeżyć trzeba wrócić do korzeni, wyrzec się prądu i nowoczesnych sprzętów - nauczyć żyć na nowo. Jak Hubert odnajdzie się w nowej rzeczywistości i jakie perypetie go czekają? Musicie przeczytać sami!

Paulina Hendel stworzyła niezwykle oryginalną, katastroficzną wizję nowej rzeczywistości. Jest ona pełna naszych rodzimych stworzeń i duchów, wprost wyjętych z polskich klechd i baśni - świetny pomysł, który bardzo mi się spodobał. Autorka stworzyła bardzo oryginalnych i niepowtarzalnych bohaterów, w pełni korzystając z polskiego folkloru - brawo! Książka jest przy tym napisana bardzo plastycznym i przemawiającym do wyobraźni językiem. Czytałam ją z ciekawością, byłam zaskoczona jak doskonale autorka ukazała nasz kraj. Wizja polskiego świata przyszłości spotkała się z moją wielką aprobatą. Muszę również przyznać, że mimo młodego wieku, pani Hendel doskonale włada piórem - potrafi przykuć czytelnika do fotela!. Świetna książka - już sięgam po kolejny tom :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...