środa, 15 października 2014

Życie i czasy Stephena Kinga - Lisa Rogak

Biografia króla grozy, Stephena Kinga. Autorka, próbując zrozumieć międzynarodowy fenomen twórczości pisarza, cofa się do czasów jego dzieciństwa, koncentruje na jego rodzinie, traumatycznym zniknięciu ojca i tym, jaki miało ono wpływ na kształtowanie się psychiki przyszłego pisarza. Opisuje stan Maine, w którym wychował się i mieszka King. Rozmawia z jego znajomymi i przyjaciółmi, próbując zrozumieć, jak to się stało, że zwykły chłopak z rozbitej rodziny został autorem, który wyznaczył kanon rozwoju współczesnego horroru. 

Okładka: twarda
Ilość stron: 400

Stephen King to jeden z moim ulubionych pisarzy. Bardzo go cenię i podziwiam, tym bardziej wyczekiwałam jego biografii. I wreszcie jest - Życie i czasy Stephena Kinga. Świetnie napisana biografia, do tego nieautoryzowana. Jednak King wiedział o niej i sam informował swoich znajomych, którzy chętnie rozmawiali z Lisą Rogak. Tak powstała niezwykła opowieść o życiu niezwykłego człowieka, Stephena Kinga. Człowieka mającego wiele fobii i strachów, dlatego jego książki są tak prawdziwe i rzeczywiste.

Stephen King urodził się w 1941 roku w Portland. Jego narodziny to cud, bo rodzice dowiedzieli się, że nie mogą mieć dzieci. Adoptowali Davida, jego starszego brata, i nagle stał się cud. Zostali więc rodzicami dwóch chłopców. Kiedy Stephen miał zaledwie kilka lat, ojciec wyszedł po papierosy i nigdy nie wrócił, ani nie dał żadnego sygnału. Odbiło się to na psychice i dalszym życiu dzieci. Matka wielokrotnie przeprowadzała się, mieszkając kątem u krewnych. Zdarzało się, że rodzina rozdzielała się i mieszkali w różnych domach. Dodatkowo King był świadkiem makabrycznego wypadku - podczas zabawy jego kolega został wciągnięty przez jadący pociąg i zmiażdżony. To była dla Stephena, jako dziecka trauma, wyparł wydarzenie ze swego mózgu. Były to ciężkie lata.

Pisarz od najmłodszych lat był bardzo zaangażowany literacko. Pisał opowiadania, a matka za każde z nich dawała mu ćwierć dolara. Od małego doskonalił  swój warsztat pisarski, a jego niesamowita wyobraźnia i strachy mieszkające w głowie dopełniły reszty - to nie mogło się skończyć inaczej :)
Najpierw były opowiadania, jedne publikowane, inne nie, a potem pierwszy wielki hit - książka "Carrie". Której niewiele brakowało, aby w ogóle nie ujrzała światła dziennego, bo pisarz miał problem z jej ukończeniem. Uratowała ją niezwykła żona Kinga, Tabitha, z którą ma trójkę dzieci.


Stephen King jest niesamowitym pisarzem, jednak jako człowiek przeżywał wzloty i upadki. Alkohol i narkotyki przez pewien czas rządziły jego życie, jednak wsparcie żony pomogło mu wyjść na prostą. Aktualnie należy do grona najbogatszych pisarzy świat, ma na swoim koncie mnóstwo bestsellerów i miliony wielbicieli. Woda sodowa nie uderzyła mu do głowy - wie, że posiada wiele i z tego korzysta, jednak pozostał normalnym człowiekiem.

Myślę, że po lekturze książki Lisy Rogak, cenię Stephena Kinga jeszcze bardziej, a na pewno poznałam go z innej strony. Widzę nie tylko pisarza, ale i człowieka, z jego wadami i problemami. Lepiej poznałam jego dorobek literacki, który został powiązany z ważnymi chwilami w jego życiu. Każda książka Kinga przemawia teraz do mnie nie tylko treścią, ale i przez pryzmat jego osobowości.
Przeczytałam "Życie i czasy Stephena Kinga" z wielką ciekawością i przyjemnością. Napisana jest lekko, pomimo ogromnej ilości faktów, które przedstawia autorka. Jednak przeplata je ona anegdotami i ciekawymi historyjkami. Pochłania się ją błyskawicznie.
Polecam wszystkim miłośnikom Stephena Kinga książkę Lisy Rogak, jako lekturę obowiązkową! Jest znakomita, prawie jak jego powieści :)5 komentarzy:

 1. O tej książce Kinga nie słyszałam, a jak widze świetna jest

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo to nie jego książka, tylko o nim :)

   Usuń
 2. uwielbiam Kinga i z chęcią poznam i tę książkę!

  OdpowiedzUsuń
 3. chętnie bym przeczytała, ponieważ lubię tego autora :) monalisa

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeczytałem - ba, pochłonąłem - w kilka dni, co jak na moje możliwości jest tempem iście ekspresowym :) Książka nie do pominięcia, każdy fan twórczości Kinga musi ją mieć w swoim zbiorze :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...