poniedziałek, 3 listopada 2014

Zielona sukienka. Przez Rosję i Kazachstan śladami rodzinnej historii - Małgorzata Szumska

Od dziecka wiedziałam, że kiedyś pojadę na Syberię. Nie musiałam planować tej wyprawy, nie uczyłam się języka, nie kupowałam map. Wszystkie miejsca, które chciałam odwiedzić, znałam z rodzinnych opowieści, widziałam je oczami wyobraźni. Trasę podróży zaplanował dla mnie Stalin, w 1951 roku. Wtedy właśnie mój dziadek, Staszek, został zesłany do gułagu w Kazachstanie, a babcię Jankę przesiedlono z rodziną w głąb Syberii. Byli krótko po ślubie, mieli maleńkiego synka. Ich miłość została wystawiona na najtrudniejszą próbę.

Okładka: miękka
Ilość stron: 336
Wydawnictwo: Znak Literanova 

Małgorzata Szumska jest aktorką teatru lalek i pełną pasji podróżniczką. Jej ostatnia podróż, bardzo osobista, znalazła odzwierciedlenie w książce „Zielona Sukienka”. Małgorzata Szumska ukazuje w niej podróż, nie tylko w sensie geograficznym, ale również metafizycznym. To dla niej podróż przez historię rodziny, śladami babci Janki i dziadka Staszka. Podróż na Syberię tkwiła w autorce od lat, było pewne, że tam pojedzie, pozostawała kwestia – kiedy? I w końcu nadszedł ten czas, Małgosia Szumska spakowała plecak, pożegnała babcię i udała się w podróż swego życia. Pierwszy etap to Wileńszczyzna, miejsce, gdzie babcia Janka spędziła swoje dzieciństwo. W 1939 roku miała 9 lat….

Dzieje jej rodziny były trudne i poplątane, wojna odcisnęła na nich swoje, nieodwracalne piętno. Babcia Janka została żoną swego ukochanego Staszka w młodym wieku, urodził im się synek Janek. Staszek był już poszukiwany za współpracę z partyzantami, został pojmany i skazany na karłag i zesłany do Kazachstanu. Prosił, by Janka na niego nie czekała, bo stamtąd nie ma powrotu. Janka z synkiem wróciła do rodziców, jednak i to nie było dobre rozwiązanie. Całą rodzinę Bandalewiczów uznano za kułaków i wysiedlono niedaleko Kańska, do Mokruszy, miejsca, którego nie ma na mapach Google….

Było to jedno miejsc, które odwiedziła, podczas swojej wyprawy śladami dziadków, Małgosia Szumska, a zapędziła się aż na odległą Karagandę w Kazachstanie. Autorka podążała śladami dziadków, odwiedzała rodzinę, oglądała miejsca, chłonęła swoją przeszłość. Opowieści z dzieciństwa w końcu znalazły realne przełożenie, miejsca z wyobraźni stały się prawdziwe. Dla mnie to fantastyczna rzecz, niesamowicie spajająca rodzinę, przybliżająca w sposób bezpośredni jej dzieje. Pozwala zrozumieć historię kraju i losy rodziny, poznać, dotknąć i samemu poczuć to, o czym się słuchało od dzieciństwa. Autorka ukazuje również różnice, jakie zaszły od czasów młodości babki do dziś. 

Jestem pełna podziwu dla postawy Autorki, aby samej ruszyć w tak trudną podróż. Jak wiele w niej odwagi i jak wiele miłości oraz takiej świadomości rodzinnej. Wystarczy rozejrzeć się wokół i popytać znajomych – wielu zupełnie nie zna swoich korzeni, nie wie, skąd rodzina pochodzi, nie zna jej członków. Żyjemy w społeczeństwie konsumpcyjnym, nastawionym tylko na siebie jako jednostkę. A gdzie zniknęły wartości takie jak rodzina, patriotyzm, czy ojczyzna? Zabrały nam je komputery???? Przerażające jak ludzie się zmieniają i jak przestają cenić pewne rzeczy. Dlatego książka Małgosi Szumskiej jest tak ważna i tak piękna, bo skłania do refleksji nas sobą i swoją rodziną. A niesamowita podróż poprzez Rosję stanowi inspirację, aby poznać swoje korzenie i może zaplanować swoją, własną podróż w przeszłość…..


5 komentarzy:

 1. Lubię takie książki. Chętnie sięgnę, bo lubię ciekawe historie opowiedziane przez ciekawych ludzi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudowna okładka przez którą mam ochotę przeczytać tę książkę ;)

  http://pasion-libros.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Okazuje się, że sami tak naprawdę nie wiemy wiele o naszych korzeniach, naszych dziadkach. Czasami warto rzucić wszystko i rozpocząć poszukiwanie, dokumentowanie tego, co pozostało.

  OdpowiedzUsuń
 4. czytałam kiedyś już coś tej autorki i pamiętam, że mi się podobało. ciekawa jestem jak by było z tą książką :) strefa pasji

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie sięgnę po tę książkę

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...