środa, 14 stycznia 2015

Biografia. Mario Vargas Llosa - Tomasz Pindel

Mario Vargas Llosa bez grama fikcji.
Tomasz Pindel stworzył doskonały portret wybitnego pisarza, polityka, ale także męża i ojca, buntownika i skandalisty, człowieka niepokornego i pełnego sprzeczności. Dotarł nie tylko do samego pisarza, ale także do jego rodziny, przyjaciół i wrogów oraz uzyskał pełny dostęp do jego osobistych archiwów. Nie unikał tematów kontrowersyjnych i drażliwych, ujawniając niepublikowane dotąd fakty z prywatnego życia noblisty. Ta emocjonująca biografia jest lekturą wciągającą niczym powieści samego Mistrza.

okładka: miękka
Ilość stron:  464
Wydawnictwo:  Znak

Mario Vargas Llosa, a właściwie Jorge Mario Pedro Vargas Llosa Marqués de Vargas Llosa jest peruwiańskim pisarzem, dziennikarzem, myślicielem i politykiem. Ma na swoim koncie Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, którą otrzymał w 2010. Urodził się w 28 marca 1936 w Arequipie w Peru jako jedyne dziecko Ernesto Vargasa Maldonado oraz Dory Llosa Ureta.


Llosa to pisarz uwielbiany przez czytelników. Kiedy w młodości zaczął pisać, zaniepokoiło to jego ojca. Literatura uważana była bowiem za domenę kobiet. Mario został więc wysłany do szkoły kadetów. Efekt był taki, że swoje wrażenia opisał w pierwszej książce Miasto i psy. Powrót do domu zaowocował kolejną powieścią, Zielony dom. I dalej potoczyło się już samo :)

Zszokował wszystkich, kiedy poślubił 10 lat starszą Julię Urquidi, swą daleką ciotkę, co również znalazło swoje odzwierciedlenie w biograficznej powieści Ciotka Julia i skryba. Po przeprowadzce do Paryża, po kilku latach rozwiódł się jednak z Julią i każde poszło w swoją stronę.
Dowiedziałam się równie, że autor był kandydatem w wyborach na prezydenta Peru z ramienia liberalnego Ruchu Wolności. Przegrał w drugiej turze wyborów z Alberto Fujimori. Wielki człowiek !

Mario Vargas Llosa pisze, publikuje, prowadzi programy i występuje w telewizji. To niezwykle barwna postać. Tomasz Pindel ukazał nie tylko Llosę jako pisarza, ale przede wszystkim jako człowieka. Człowieka niepokornego, zbuntowanego, mającego swoje ideały i sposób na życie. Jest barwną, ale i kontrowersyjną postacią. 
W książce Tomasza Pindela znajdziecie nieznane i niepublikowane nigdy anegdoty z życia pisarza. Opowieść płynie sama, jest napisana lekko i dowcipnie, nie przytłacza czytelnika wielkością głównego bohatera. Spodobało mi się, że Pindel opowiada o Mario Vargas Llosa nie trzymając się chronologii wydarzeń, dzięki czemu biografia jest lżejsza i ciekawsza. Zdarzało mi się cofać do tyłu i doczytywać fragmenty raz jeszcze, aby poukładać niektóre fakty w całość. Było to bardzo przyjemne, patrząc na mnogość zdjęć, które ilustrują historię życia Llosy.


Biografia Llosy jest porywająca niczym powieść sensacyjna, czyta się ją z zapartym tchem i wielką ciekawością. Jest oryginalna i intrygująca jak książki jego autorstwa. Miło było bliżej poznać słynnego Noblistę i zrozumieć jego punkt widzenia, co na pewno odniesie się do większego zrozumienia jego powieści. Llosa jest egzotyczny jak jego ojczyste Peru, błyskotliwy i barwny. Jest jak egzotyczny ptak, który wabi swoim pięknem i czaruje swoją twórczością, niczym muzyką. 
Poznajcie go bliżej – naprawdę warto!
2 komentarze:

  1. Skoro twierdzisz, że książka jest porywająca to muszę koniecznie przeczytać:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie przeczytam tej książki, bo po pierwsze nie lubię, staram się unikać biografii, a po drugie nie lubię twórczości tego pisarza, czym bardziej odstrasza mnie od przeczytania biografii o tym pisarzu.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...