wtorek, 13 stycznia 2015

Wyspa łza - Joanna Bator

Znikła bez śladu. Opowieść o mrocznej bliźniaczce.Co robi Joanna Bator, którą prześladują słowa „znikła bez śladu”? Szuka po omacku. Czeka na znak. Na Sandrę Valentinę, która w 1989 roku znikła bez śladu i do dziś nie odnaleziono jej ciała. Pisarka i fotograf ruszają śladem zaginionej Sandry. Tam, gdzie kończy się jej trop, zaczyna się mroczna opowieść o miłości, samotności i pisaniu. O podróży na Sri Lankę, wyspie w kształcie łzy, bramie do świata Joanny Bator i jej bliźniaczki... Zdjęcia Adama Golca ilustrują tę mroczną podróż na wyspę, gdzie ludzie i miejsca istnieją jednocześnie w rzeczywistości i w świecie czarnej magii.

Okładka: miękka
Ilość stron: 304
Wydawnictwo:  Znak
Premiera :  14 stycznia 2015

Joanna Bator pisze bardzo specyficznie, można ją kochać lub nie znosić. Jej książki na pewno do lekkich i relaksujących nie należą, są za to mądre i pozostają z nami na długo. Taka jest i "Wyspa Łza", którą miałam wielką przyjemność przeczytać tuż przed jej premierą - było warto!

Joanna Bator, wraz z fotografem Adamem Golcem, zabierają nas w ekscytującą podróż na Sri Lankę, zwaną Wyspą Łzą, śladem "zaginionej bez śladu" Sandry Valentine. To nie tylko wyprawa poszukiwawcza, ale niesamowita i bardzo osobista podróż pisarki wgłąb siebie. Na przemian, poznajemy coraz bliżej  Joannę Bator oraz Sandrę Valentine, a między nimi pojawia się Doppelgaenger, czyli mroczny bliźniak, w postaci Anny Karr. Autorka zabiera na wyspę tylko stary czarny notatnik, w którym zbiera jak puzzle, fragmenty swojej opowieści. Rusza śladami Sandry Valentine, Amerykanki zaginionej bez śladu na Sri Lance. Jest zafascynowana jej postacią, umysł podsuwa jej różne obrazy i wizje, a rzeczywistość je weryfikuje. Sandra Valentine zaginęła ponad 25 lat temu podczas swoich odwiedzin na wyspie. Rozpłynęła się w powietrzu, poszlaki okazały się mylne. Od tamtej pory nikt jej nie widział....
Joanna Bator podąża jej śladami, rozpytuje, ale i sama snuje prawdopodobne wizje. Jaka była jej bohaterka? Po co przyjechała? W jakich okolicznościach zaginęła? Pytań jest mnóstwo, ale odpowiedzi brak.... Autorka podąża za nią poznając wyspę i jej mieszkańców, poznając i stale zgłębiając siebie.

Odczucia podczas lektury są niesamowite, bo i sama opowieść jest zupełnie niebanalna i bardzo oryginalna. Uczestniczymy bezpośrednio w pisarskim procesie tworzenia, a nie, jak to zwykle bywa, gdy otrzymujemy jego kwintesencję. To opowieść trochę reportażowa, trochę sensacyjna, ale najwięcej w niej bardzo osobistej biografii. Poznajemy Sri Lankę z zupełnie innej strony i tak samo poznajemy Joannę Bator. W książce znajdziecie mnóstwo przemyśleń autorki na temat ludzi i zdarzeń, mnóstwo odniesień do jej innych książek, dużo bardzo prywatnych uwag i zdarzeń ( jak choćby wizja choroby wirusowej, która ją zmogła). Cała opowieść jest nietuzinkowa. To bardzo osobisty monolog Autorki, która dzieli się z nami swoją wyprawą, dzień po dniu. Dodatkowym atutem książki i jej dopełnieniem są niezwykle czarno-białe zdjęcia autorstwa Adama Golca. Stanowią z tekstem doskonałą całość, mistyczną i tajemniczą.

Szukacie naprawdę oryginalnej i niezwyklej lektury? Sięgnijcie po "Wyspę Łzę"!


5 komentarzy:

 1. Uwielbiam powieści Bator, dlatego na pewno sięgnę po ,,Wyspę łzę". Brzmi niebanalnie, no i ta autorka zdecydowanie wie, jak kreować niezwykłą atmosferę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem zakochana w Bator od kilku miesięcy, kiedy to przeczytałam "Ciemno, prawie noc", a później "Rekina z parku Yoyogi". Choć mam w zanadrzu jeszcze kilka książek Bator, to czekam na tę nową bardzo niecierpliwie, zwłaszcza, że to znowu takie non-fiction.
  Bardzo lubię właśnie to, że z każdej jej książki bije jej osoba, jej poglądy. Nie spodziewałam się niczego innego, ale cieszę się, że tym razem też jest znakomicie! :) Ciekawe też wydaje się to połączenie ze zdjęciami.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna recenzja! A i książka wydaje mi się interesująca i z chęcią ją bliżej poznam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam niedawno "Ciemno, prawie noc" i ta książka zachęciła mnie do poznania całej twórczości autorki ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaciekawiła mnie gdy pojawiła się w zapowiedziach, mam ją w planach

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...