poniedziałek, 12 stycznia 2015

Świat w lustrze - Debra Dean

Szlachetnie urodzona Ksenia jest pełną namiętności, niepoprawną marzycielką, która za nic ma konwenanse. Zakochuje się w Andrieju, przystojnym gwardziście, śpiewaku carskiego chóru. Cieniem na ich szczęściu kładą się dworskie gierki, a także narastająca obsesja Kseni, żeby urodzić dziecko, która w końcu zostaje zaspokojona wraz z przyjściem na świat ich córeczki. Jednak Ksenia nie potrafi cieszyć się szczęściem. Drży ze strachu o bliskich, przekonana, że dosięgnie ich jakaś tragedia. Przerażająca przepowiednia sprawdza się. Zdruzgotana Ksenia pogrąża się w żałobie i przechodzi metamorfozę, która radykalnie odmieni koleje jej losu. Odwraca się od rodziny i przyjaciół, rozdaje swe dobra oraz pieniądze biednym, aż w końcu, pewnego dnia, znika w tajemniczych okolicznościach, by odnaleźć się po wielu latach. Jej sława prorokini i uwodzicielki wzbudzi obawy nowej carycy, Katarzyny, która będzie postrzegać działalność Kseni jako zagrożenie dla dworskiego przepychu i ekstrawagancji.

Okładka: miękka
 Ilość stron: 264 
Wydawnictwo: Świat Książki 

„Świat w lustrze” przypominał mi troszeczkę powieści Theresy Revay. Debora Dean zabiera nas w barwną podróż w czasie do osiemnastowiecznej Rosji, do Petersburga. Dobrobyt i przepych dworu carskiego przełamany jest biedą prostego ludu. Fabułę powieści poznajemy oczami Daszy Mikołajewny, które jak lustro odzwierciedlają nam historię życia Kseni. Losy obu kobiet zostały ze sobą mocno związane, są praktycznie jak siostry.

Ksenia pochodzi ze szlacheckiego rodu. Na skutek wielkiego pożaru jako mała dziewczynka, wraz z rodziną, trafia pod dach swego wuja, ojca Daszy. Dziewczynki od początku są wręcz nierozłączne, Nadia, starsza siostra Kseni, zawsze jest trochę z boku. Ksenia wyrasta marzycielkę, pełną pasji i namiętności. Podczas gdy jej siostra Nadia wychodzi za mąż z rozsądku, za starszego mężczyznę wybranego przez rodzinę, Ksenia zakochuje się w młodym gwardziście, śpiewaku dworskim, Andrieju. Młodzi szybko biorą ślub i zamieszkują razem. Do pełni szczęścia brak im tylko dziecka. W końcu i to marzenie się spełnia – niestety, trwa krótko. Ksenia po stracie dziecka zmienia się nie do poznania…. Świadkiem jej życiowej historii jest Dasza, która mieszka u Kseni i Andrieja i towarzyszy przyjaciółce na każdym kroku. To nie koniec nieszczęść w tej rodzinie. Umiera Andriej, a Ksenia w swej żałobie odwraca się od rodziny i zwraca w kierunku ubogich i żebraków. Wydaje im cały majątek …. Dasza ratuje, co się da, jednak Ksenia jest u siebie, jest panią na włościach. Ma wizje, stale się modli, a pewnego dnia po prostu znika….. 

„Świat w lustrze” to napisana z rozmachem wzruszająca opowieść o miłości i przyjaźni, o cierpieniu i szaleństwie. Przedstawia historię kobiety, która bardzo chciała być kochana, a została w końcu sama. Kobiety, która oddała wszystko i siebie innym. Po cóż żyć bez miłości, dobra doczesne jej nie zastąpią…. Autorka pokazała nam Daszę i Ksenię na zasadzie kontrastu. Ksenia pełna pasji i namiętności, w końcu straciła wszystko i popadła w szaleństwo. I Dasza, pełna dystansu, chłodu, nawet miłości nie udało jej się oddać w pełni. Czysta i pełna była przyjaźń, lojalność i przywiązanie do Kseni. Los tych kobiet był ze sobą spleciony nierozerwalnie, pomagały sobie i wspierały się, nawet na odległość. To Ksenia sprawiła, że Dasza otrzymała upragnione dziecko…. Wiedziały o sobie absolutnie wszystko i wspierały się bezgranicznie. Życie Kseni wpisane jest w życie Daszy.

„Świat w lustrze” to przepiękna, zimowa opowieść, niezwykle barwna i przemawiająca do wyobraźni. Carskie czasy, intrygi dworskie są bardzo sugestywnie opowiedziane i wplecione w życie naszych bohaterek. Książka jest pełna uczuć i emocji, czuje się pasję pisarki i jej oddanie powieści. Pokazuje nam jak los kołem się toczy. Raz świeci słońce, a raz otacza nas czarna, pełna smutku noc. ….

4 komentarze:

 1. Czytałam Madonny Leningradu tej autorki. Bardzo mi się książka podobała. Po tę pozycję także sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czekałam na recenzję tej książki by zdecydować się w którąś stronę... czytam czy nie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z Twojego opisu wyłania się piękna, pełna emocji historia prawdziwego życia. Bardzo ciekawi mnie ta książka,uwielbiam takie opowieści.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z chęcią poznam tą piękną zimową opowieść!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...